Stránka 1 z 1

BenRiach Heart of Speyside

Napsal: 01 dub 2016, 11:38
od Hunter
Ochutnáno v rámci velkého slepého degustačního testu, který pro mě přichystal Nethar. Dostal jsem celkem 19 vzorků o obsahu 30ml, označených pouze čísly. Dopředu jsem věděl jen to, že se jedná většinou o BenRiach, ale že je mezi vzorky i něco z jiných palíren. Dále pak Nethar naznačil, že se mohou některé vzorky i opakovat. Nabízenou výzvu jsem rád přijal a položil tak svou hlavu na pomyslný špalek. Vždyť jak jinak si obhájit své bodování a svůj přístup k hodnocení, než takovým praktickým testem. I když je mi jasné, že vše trefit přesně je prakticky nemožné, protože jednak se chutě a preference mohou v průběhu let maličko měnit, záleží často i na tom, co jste měli k jídlu před testem a nejspíš i náladě a dalších faktorech. Některé lahve v testu byly pro mě premiérové, většinu jsem pak měl jen jako vzorky před několika lety, ale o to to bude zajímavější. Při tipování jsem využíval, krom svých zkušeností a paměti, porovnání se starými recenzemi a degustačními poznámkami, ale to vždy až po sepsání svých dojmů. Po zaslání výsledků mých ochutnávek mi Nethar odtajnil identitu jednotlivých lahví. Ukázalo se, že BenRiach byl z devatenácti vzorků pouze v deseti případech (53%), v devíti případech to byly jiné značky (47%). To, že to bude „většinou BenRiach“, tedy bylo přesně dodrženo. Poměr jiných whisek v testu byl mnohem vyšší, než jsem osobně očekával, a to jsem byl připravený na různé lotroviny. Však se známe. ;) Netharovi patří velký dík za všechny vzorky a možnost si tenhle test projít a sám se přesvědčit, jak moc se můžu nebo nemůžu na své čichové a chuťové buňky spoléhat a následně pak vy na mé recenze.

Nethar 4 BenRiach Heart of Speyside

Obrázek
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/1746
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Tak tohle je jasný lehčí styl. Ovoce (směs jablek a hrušek), klasicky pak s medovou nasládlostí, která je tu ale jen mírná. Aroma spíš tenčí, nic extra květnatého. (80 b)
Chuť:Vanilka, med, lehounké dřevíčko, postupně sladké dřevo. Dochuť krátká, mírná, tohle na mě působí jako opravdu základní whisky. (82 b)
Body:81
Shrnutí:Neurazí, nenadchne, ale na poklidné popíjení pro chvíle pohody vlastně proč ne? Podle mě taková alternativa k lepším blendům.
Tuhle základní single maltku od BR jsem měl poprvé.

Re: BenRiach Heart of Speyside

Napsal: 10 kvě 2016, 14:35
od Nethar
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/1746
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benriach
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:láhev
Poznámka:Velký test BenRiachů: https://docs.google.com/document/d/1d04 ... xMaRuE/pub
Aroma:dřevnaté, lesně nahořklé, kokosové, nakyslé, až tak chlastovitě, spíše jednodušší, tenké, citrusy, rebarbora, mírně zatuchlé, celkově takové jakési neotesané, což ji většinou bezpečně mezi ostatními ve slepých testech prozradilo
Chuť:stylový Speyside průměr, vodičková, trochu dřevitá, ale ne hořká, spíš tak kořenitě zhrublá, oproti ostatním prostě ne tak uhlazená a vyrovnaná
Dozvuk:sladký, chutný, skořicový, kratší, karamelově-oříškový, se stopami oné chlastovitosti
Shrnutí:Ač recenze může vyznít vcelku negativně, je nutno prostě brát ohled na celou sestavu - v ní je bezpečně nejhorší a jsem si tím jist ne proto, že je to NAS a nestojí jmění, ale proto, že jsem ji jako nejhorší pokud vím vždy identifikoval i ve slepém testu. Pokud se popíjí samostatně, což jsem pár večerů taky zkoušel, tak to není žádná hrůza, prostě cena odpovídá kvalitě.

Re: BenRiach Heart of Speyside

Napsal: 31 črc 2018, 16:57
od Kobalt
benriach-heart-of-speyside_2.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/90216
Alkohol:40 %
Poznámka:Barlife Whiskyfest 2018
Aroma:Zapařená sláma, medový slad, voskované dřevo, příjemná, sladká, lehká.
Chuť:Koření dřevo, starý slad, překvapivě hodně dřeva.
Dozvuk:Sladový, sladký, staré dřevo.
Shrnutí:Základní whisky, jednoduchá, příjemná.