Linkwood 15 yo 1995 Cask 9140 Coopers Choice

Odpovědět
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Linkwood 15 yo 1995 Cask 9140 Coopers Choice

Příspěvek od Nethar » 28 zář 2011, 19:41

Linkwood je whisky na našem fóru doposud opomíjená. Proto jsem se rozhodl, že vám ji vychválím, abychom jí věnovali náležitý prostor. Jenže... No začněme znovu...
Linkwood je whisky na našem fóru doposud opomíjená. :lol:

Nedělejme ukvapené závěry, zkoušel jsem značně individuální verzi od The Coopers Choice, jedná se o várku ze sudu 9140, i když ředěnou na 46%, lahví bylo stočeno 360. Barvově je to whisky velice světlá.

"První" palírnu Linkwood založil Peter Brown v roce 1821, legálně začala svoji whisky produkovat nedlouho po Glenlivetu, tedy jako jedna z prvních. Když palírnu zdědil Peterův syn William, nechal ji ovšem zbourat a postavit novou, modernější. Stalo se tak v roce 1872, stavba byla dokončena o dva roky později. Stavby tím ale nekončily. O mnoho let později, v roce 1971, byla vedle postavena druhá palírna (nebo chcete-li vlastně už třetí), označovaná Linkwood B (ta stará má překvapivě označení Linkwood A). Bylo to v době, kdy Linkwood vlastnila společnost Scottish Malt Distillers, a jak se dočteme třeba na maltmadness, podobnou věc (stavbu druhé palírny) tato společnost praktikovala i v palírně Clynelish a Glendullan.
Linkwood A byla uzavřena v roce 1985, znovuotevřena v roce 1990, nějakou dobu se používala pouze několik měsíců v roce, v současné době, jak jsem pochopil, je její využití už jenom minimální.
Whisky Linkwood se používá hlavně do míchaných whisek, nicméně když se majitelem v roce 2008 stalo Diageo, objevil se třeba Linkwood dozrávaný v sudech po portském, rumu, sladkém červeném víně,...
linkwood15yCC.jpg
linkwood15yCC.jpg (14.42 KiB) Zobrazeno 885 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/21965
Aroma:Speyside v alkoholovém oparu, vanilka, citróny, grepy. První dojem byl: Ehm! Ale postupně se z toho stalo: Hmmmňm! Jemňoučká, miloučká, i když slaboučká.
Chuť:ostré, kyselé, vcelku příjemné, protože ještě přijatelně nahořklé
Dozvuk:není nijak oslnivě dlouhý, karamelově a uhelně hořký, grepový, no... 1. verze závěru, co jsem sepsal: budiž. 2. verze závěru: nebudiž
Shrnutí:nebyl jsem příliš oslněn, nebyl. Na vůni bych si asi časem zvyknul, je docela jiná a příjemná, mírná, ale zbytek mě zklamal a zvykat si na něj a jeho hořkost mě skutečně neláká
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět