Stránka 1 z 2

BenRiach 12 yo

Napsal: 08 říj 2011, 20:52
od Hunter
benriach_12_yo.jpg
Dnes si představíme další plnění od BenRiachu, tentokrát to však bude čistá klasická Speyside whisky, bez použití nakouřeného rašelinového sladu nebo dokončování v sudech po různých druzích vín. V této řadě BenRiachů jsou ještě další 3 kousky, a to Heart of Speyside, 16y a 20y. Tato dvanáctiletá je druhá nejlevnější, seženete ji už kolem 650,-Kč.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/223
Aroma:Vůně je lehčí,mírná, čistá sladová, ovocitá, s troškou skořice a medu, ale i na mě, který tyhle lehké moc nemusí, docela v pohodě.
Chuť:V chuti mě překvapila, jak dokáže být ostrá a intenzivní, sladce kořenitá.
Dozvuk:Se středním dozvukem bez špetky něčeho rušivého nebo snad hořkého.
Shrnutí:Solidní pohodová whisky.
Body:81
WhiskyBase 77,80 b.
Jim Murray 78,5b.

Re: BenRiach 12 yo

Napsal: 08 říj 2011, 23:06
od Nethar
Takový hodnocení za takový prachy, to je paráda.

Re: BenRiach 12 yo

Napsal: 09 říj 2011, 15:34
od Nethar
Přidávám se se svojí troškou do mlýna:
Aroma:lehčí sladkokyselá vůně spíše travnatějšího charakteru, trochu oříšková, nikterak intenzivní
Chuť:mírně zaštipující vanilka
Dozvuk:mírně nahořklý, mírně kouřový, nasládlý, vkusný a uhlazený
Shrnutí:tento BenRiach je přesně tím, co se od něho nejspíš očekává - stabilní základ řady, která se může rozvíjet k výšinám

Re: BenRiach 12 yo

Napsal: 09 říj 2011, 18:29
od Shargard
Opravdu to vbypadá na slušný základ za luxusní cenu.

Re: BenRiach 12 yo

Napsal: 05 kvě 2012, 15:53
od Króča
Někdy na podzim jsem obdržel od Petra „sadu“ celkem deseti minivzorků whisky.. DĚKUJI..
začátkem února jsem se tedy pustil do jejich namátkového ochutnávání a koncem března bylo hotovo.. lahvičky byly popsány jen čísly a konkrétní seznam jsem měl k dispozici bokem na papírku, takže jsem testoval vždy na slepo.. jelikož se pomalu ale jistě blíží „okurková sezóna“, nastal čas doplňovat zápisky z chlastacího deníčku neboli „tasting book“ i sem na fórum.. když k tomu teď čtu předchozí recenze ostatních, jsem někdy mile překvapen ;)
Aroma:zprvu kouř, potom sládne, kyselé dřevo a je tu taky schované nějaké ovoce
Chuť:nasládlé dřevo s kouřem
Dozvuk:lehce kyselé dřevo bez hořkosti a k tomu pořád kouř
Shrnutí:výrazně sladká a dřevěná whisky.. kouř se tady vším zdařile proplétá a činí tuto whisky zdařilejší než by jinak byla..

Re: BenRiach 12 yo

Napsal: 21 úno 2013, 09:58
od Radek
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/223
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benriach
Alkohol:43 %
Aroma:Lehce připálený cukrkandl a trochu fruktózy.
Chuť:Cukr někde na pomezí alkoholu (cukr se přeměňuje v...), je trochu ostřejší.
Dozvuk:Kratší ale hřeje.
Shrnutí:Je to příjemná whisky, taková ideální na nastartování do světa single malt pro začátečníky... a to i vzhledem k ceně. (pozn.: koštoval jsem v řadě 5 vzorků BenRiachu na křtinách knihy Whiskybraní)
Body:81

Re: BenRiach 12 yo

Napsal: 22 bře 2013, 20:57
od kml
Obsah 0,7l, 43% alkoholu, stáří 12 let
Barva: natlátlá.
Aroma: nasládlé, lehce ovocné.
Chuť: opět sladká, dubová vanilka, hladké a nekomplikované.
Dokončení: hřejivý, lehce štiplavý, kratší.
Solidní základ. Pokud bych porovnal svoji výkon/cena, dají se pořídit zajímavější. Ale to by jeden nic neochutnal. Pokud bych ji hodnotil tak 75/100.

Re: BenRiach 12 yo

Napsal: 01 dub 2016, 11:59
od Hunter
Ochutnáno v rámci velkého slepého degustačního testu, který pro mě přichystal Nethar. Dostal jsem celkem 19 vzorků o obsahu 30ml, označených pouze čísly. Dopředu jsem věděl jen to, že se jedná většinou o BenRiach, ale že je mezi vzorky i něco z jiných palíren. Dále pak Nethar naznačil, že se mohou některé vzorky i opakovat. Nabízenou výzvu jsem rád přijal a položil tak svou hlavu na pomyslný špalek. Vždyť jak jinak si obhájit své bodování a svůj přístup k hodnocení, než takovým praktickým testem. I když je mi jasné, že vše trefit přesně je prakticky nemožné, protože jednak se chutě a preference mohou v průběhu let maličko měnit, záleží často i na tom, co jste měli k jídlu před testem a nejspíš i náladě a dalších faktorech. Některé lahve v testu byly pro mě premiérové, většinu jsem pak měl jen jako vzorky před několika lety, ale o to to bude zajímavější. Při tipování jsem využíval, krom svých zkušeností a paměti, porovnání se starými recenzemi a degustačními poznámkami, ale to vždy až po sepsání svých dojmů. Po zaslání výsledků mých ochutnávek mi Nethar odtajnil identitu jednotlivých lahví. Ukázalo se, že BenRiach byl z devatenácti vzorků pouze v deseti případech (53%), v devíti případech to byly jiné značky (47%). To, že to bude „většinou BenRiach“, tedy bylo přesně dodrženo. Poměr jiných whisek v testu byl mnohem vyšší, než jsem osobně očekával, a to jsem byl připravený na různé lotroviny. Však se známe. ;) Netharovi patří velký dík za všechny vzorky a možnost si tenhle test projít a sám se přesvědčit, jak moc se můžu nebo nemůžu na své čichové a chuťové buňky spoléhat a následně pak vy na mé recenze.

Nethar 9 BenRiach 12 yo
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/223
Barva:
Alkohol:43 %
Aroma:Nasládlá, medová, sladová, vanilková, něco kořenité ovocnosti, vše spíše v lehčím stylu. (82 b)
Chuť:V chuti už naštěstí plnější a výraznější. Slad, koření, pečená jablka, med, ovoce, vanilka. Pikantní dozvuk. (84 b)
Body:83
Shrnutí:Podle mých poznámek podobná jako slepý vzorek č. 3, možná o kousíček lehčí. Že by toto byla 16 yo základní řada BR a trojka by byla 20 yo? Každopádně jde o solidní, šťavnatou single malt, která zaujme hlavně chutí a dochutí, vůně je na můj vkus přece jen trochu mírná.
Pil jsem vzorek v říjnu 2011, dával jsem 81. Jsem tedy o 2 body spokojenější. Zajímavé je, že v roce 2012 jsem 16 yo dával 83 bodů, kdežto teď 85. Rozdíly 2 body mezi 12 yo a 16 yo tak zůstává stále zachován.

Re: BenRiach 12 yo

Napsal: 18 dub 2016, 17:21
od J.K.Ch
GWC:https://gentlemenswhiskyclub.wordpress. ... olomouc-6/
Alkohol:43 %
Aroma:Obyčejná whisky, bez nějaké zásadní výrazné složky. Nasládlá se stopami rašeliny a ukrývající se jemnou ovocnost.
Chuť:Zbytečně kyselkavá s mírou hořkostí, asi to není úplně můj šálek kávy. Náznak vanilky.
Dozvuk:Hořkost dostává i do dozvuku a s ní přichází dřevo lehká rašelina, sladší čokoláda a snad silně pražená káva.
Shrnutí:Tak nějak nezanechala dojem, ale pozor je to dobrá whisky pitelná, jen bych ji při slepé ochutnávce, nepoznal a asi bych si ji ani nedal znovu. Mám-li zůstat u stejné značky a ve stejné cenové kategorii tak raději Curiositas nebo Sherry Wood či Brine Moss
Body:74

Re: BenRiach 12 yo

Napsal: 10 kvě 2016, 14:50
od Nethar
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/223
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benriach
Barva:
Alkohol:43 %
Velikost:láhev
Poznámka:Velký test BenRiachů: https://docs.google.com/document/d/1d04 ... xMaRuE/pub
Aroma:sice intenzitou slabší než desítka, ale krásně uhlazená, hodně moc super sladká, ananas, stopy marcipánu, smetanovomáslové sušenky, mírně nanoňavkovaná, vanilková - jedna z nejzajímavějších vůní sestavy, čerstvá tráva
Chuť:svěží, jemná, stylově tady už klasická, po chvilce převalování v ústech bohužel docela hořkne
Dozvuk:vanilkový dozvuk jako by bourbonově americký s nepěkným bonusem v podobně umělohmotné hořkosti, ale jen tak chvilku, pak ovocná sladkost, bílá čokoláda
Shrnutí:Tahle whisky krásně voní, je možná v součtu nejsladší z core range, škoda že jí to kazí ta nahořklost, jinak by s přehledem převálcovala i starší kolegy, takhle to je tak nějak “každá má něco”. Je to taková jedna z těch rozporuplnějších a klamajících tělem, hlavně tam záleželo na té hořkosti v chuti, která se většinou dostavila, ale ne vždy