The Balvenie 1993 PortWood

Odpovědět
čolek

The Balvenie 1993 PortWood

Příspěvek od čolek » 19 lis 2011, 19:55

Obrázek

• Balvenie 1993 PortWood - údajně 12 let
• destilována v roce 1993, stočena do lahve v roce 2005
• zrání v sudech z amerického dubu, staření v sudech z portugalského dubu po portském
• 0.7 l
Alkohol:40 %
Aroma:červené víno, růže, alkohol, rumový zákusek (7 b)
Chuť:slabší, příjemné (7 b)
Dozvuk:karamel, dřevité, krátký, nevýrazný (6 b)
Shrnutí:Jelikož je Balvenie jedna ze značek, které jsou mi nejsympatičtější, objednal jsem portským stařené Balvenie ve své levnější, dobou zrání mladší a už nenabízené variantě (druhé je 21leté). Říkám zrovna, že 40 % je tady málo, přijde mi to pomalu jako voda, vůně je nevýrazná, tělo taky a závěr není z nejdelších. Tóny červeného vína tady ale působí hodně osamoceně, tradiční whiskové tńy jsou hodně upozaděny. Stejně tak v dokončení, kde se toho moc neděje. Ač jsem se snažil hledat něco jiného než klasické "dřevité", hledání bylo marné. Dřív jsem plánoval koupi i 21letého Balvenie stařeného v sudech po portském, ale vzhledem k tomu, že už se taky dělá ve 40% verzi, asi ho škrtám z mého seznamu, přece jenom už není nejlevnější a bojím se, že bych byl zklamaný. Plusové body za pěkné baculaté skleničky, které byly součástí balení :D
Body:76

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Balvenie 1993 PortWood

Příspěvek od Hunter » 19 lis 2011, 22:26

No co se dá dělat, tu menší, tu větší zklamání už k tomu našemu objevování nerozlučně patří. Naštěstí ti zbydou aspoň ty skleničky...které ti to zklamání budou navždy připomínat :lol:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 20 lis 2011, 13:02

Jinak s těmi procenty alkoholu ti musím dát za pravdu. Schválně jsem si na whiskybase srovnal svůj žebříček dle bodů,a v top 40 všech ochutnaných a ohodnocených mám jen jednu jedinou výjimku, která má 40%, a to je Laphroaig 10y.To myslím mluví samo za sebe a slouží to zároveň i ke cti Laphroaigu. My zde na fóru už všichni víme, že whisky s obsahem 40% se vlastně vyrábí jen pro těhotné ženy, řidiče a Nethara... :mrgreen:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Vivino profil

Untappd profil

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 20 lis 2011, 13:11

A to těhotné ženy a řidiči (někteří) nepijí! Tak to potom na Nethara zbývá docela dost pití.

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 20 lis 2011, 13:18

Sice toho na něj zbylo dost, ale já Netharovi věřím, že se s tím statečně popere. Osobně taky preferuju vyšší obsah alkoholu - nejlépe kolem 46% a pak rozhodně cask strength
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 20 lis 2011, 13:30

Paterson ředí na 35% a jak je šťastnej :-D Jo jo, je to tak, chci si whisky dlouze vychutnávat, když do pusy naleju 60% čehosi, tak mě z toho akorát tak ještě zbytek dne bolí tváře a nemůžu pít nic dalšího, zase tolik po rakovině dutiny ústní netoužím :lol:
Ale teď vážně - některé whisky vyloženě potřebují vyšší obsah alkoholu, dodává jim mnohem více šťávy a chuťových variací, jiným ale zase nic extra nepřidá a člověk si toho po naředění alespoň objemově více vychutná, v takovém případě určitě upřednostňuju slabší variantu. Že by byla whisky s vyšším obsahem alkoholu obecně lepší či kvalitnější považuji za stejný mýtus jako v případě rostoucího věku. Chce to najít tu správnou pozici pro tu kterou whisky a tou sudová síla, jakožto maximální možná pozice žebříčku, povětšinou v mých očích není, má ale tu výhodu, že ředit se dá vždycky, obráceně to nejde ;-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 20 lis 2011, 15:18

Souhlasím s tím, že je mýtus, že by vyšší věk u whisky znamenal vyšší kvalitu. Samozřejmě že neexistuje ani žádná přímá úměra u obsahu alkoholu/vyšší kvalita. Je ale až na výjímky, potvrzující pravidlo, nevyvratitelný fakt, že whisky s obsahem 40% alkoholu jsou v žebříčcích nejlepších whisek vzácným úkazem.Abych jako argument nebral můj žebříček, kde v top 40 byla jen jedna výjímka, tak třeba toplist všech whisek na WhiskyBase jasně ukazuje, že v první padesátce jsou jen 2 kousky s obsahem alkoholu 40%.

Obrázek

Vivino profil

Untappd profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 20 lis 2011, 16:02

To už budu upřímně řečeno radši brát jako argument tvůj žebříček než WB :-) Tam je to přehlídka toho, co si můžeš koupit za lahve nad 10.000 Kč, kdybych si takovou koupil, tak bych jí taky dal vysoké hodnocení :lol:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

čolek

Příspěvek od čolek » 20 lis 2011, 17:42

Nethar píše:To už budu upřímně řečeno radši brát jako argument tvůj žebříček než WB :-) Tam je to přehlídka toho, co si můžeš koupit za lahve nad 10.000 Kč, kdybych si takovou koupil, tak bych jí taky dal vysoké hodnocení :lol:
Taky mi to tak přijde... Je teda možné, že opravdu jsou všechny drahé whisky úžasné :D Ale spíš bych řekl, že je za tím dávání vysokých bodů, aby člověk nebyl za hňupa, že dá tolik peněz za hnusnou whisky.

Odpovědět