Glenfarclas 10 yo

Leviathan
New-make
New-make

Glenfarclas 10 yo

Příspěvek od Leviathan » 11 úno 2012, 14:02

W_Glenfarclas_10_07L_tubu.jpg
W_Glenfarclas_10_07L_tubu.jpg (9.06 KiB) Zobrazeno 4161 x
Jedná se o základní plnění palírny Glenfarclas, neboli Údolí zelené trávy.
Whisky zrála v sudech po sherry, což dává docela dobře znát.
Informace o palírně jsou k nalezení jinde, což nechám na Vás.
Hodnocení dle Jima Murraye je 80, Michael Jackson udělil 86 bodů, můj oblíbený funebrák dokonce 89 ze sta.
K této whisky si buduji poměrně vřelý vztah, protože je to po Glenfiddich 12y, Highland Park 12y a něčem zapomenutém z časů minulých, první jednosladová whisky, která mi opravdu zachutnala a zároveň první nebarvená, kterou jsem kdy měl.
Barva:
Aroma:Zpočátku lehce cvrnkne přes nos koření, poté odhalí vůni sladkého ovoce, především broskví, sherry, poté obilí a karamel.
Chuť:Tělo jemné, chuť je víceméně odrazem vůně, tedy nejdřív lehké hřejivé koření, které přechází ve výraznou medovou skladkost, následovanou ovocem a sherry, možná karamel, sladký ovocný čaj, sirup proti kašli (v dobrém). Těsně před polknutím je vzadu na jazyku opět kořeněná.
Dozvuk:Hřejivý, jemný, ale dlouhý, sušené ovoce namáčené v medu. O něco později zanechá v puse příjemné aroma doutníku, které zůstává velmi dlouho - ideální usínání.
Shrnutí:Nemohu nabídnout moc srovnání, mně tahle živá voda umí velmi zpříjemnit večer, snad jen by aroma mohlo být plnější a méně cvrnkavé.
Body:87
Poznámka:Hodnocení však berte s rezervou, zatím nemám moc napito, při postupném srovnávání a objevování dalších kousků jsem postupně zvyšoval z 84.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfarclas 10 yo

Příspěvek od Nethar » 11 úno 2012, 16:01

Díky ze pěknou recenzi! Stupnici barev už taky nevím, kde jsem vzal, obrázek jsem si stvořil sám a patrně to pochází celé z mé hlavy - pojmenování jako zlatavá, medová, jantarová, zrající obilí, mahagon apod. mi většinou nic neříkají, protože jsou dost subjektivní (i když tak můžeme pojmenovat moje jednotlivé číselné stupně a dát jim tak řád), tak jsem si to udělal "vědecky" a oněch 7 stupňů je ještě tak nějak na hraně mojí rozlišovací schopnosti. Víceméně je to ale jen tak pro srandu, aby řeč nestála, protože barva je u whisky asi jenom od toho, aby nás mátla. Pokud je whisky více do červena, apod., tak to ještě zmiňuji bokem.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Leviathan
New-make
New-make

Příspěvek od Leviathan » 11 úno 2012, 16:46

Vím, že slovní popis barvy je na nic, proto jsem tomu přiřadil Tvojí stupnici. A když o tom mluvíš, napadá mě, že tahle Glenfarclas má, když je v lahvi, docela narůžovělou barvu. Pravděpodobně je to barvou etikety.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 11 úno 2012, 17:56

První recenzička, že jo? Hezká práce! Glenfarclas 15y mě nezklamala, s chutí bych zkusil i 10y. Pokud pojedeš na whiskyfestival, můžeme i vyměnit vzorek ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 11 úno 2012, 18:16

Opravdu pěkná práce a už se těšim na další :clap: :clap: :clap: :clap:
Obrázek

Leviathan
New-make
New-make

Příspěvek od Leviathan » 11 úno 2012, 20:05

Děkuji Vám za pochvalnou kritiku. Na festival se asi nechystám, vlakem se do takové..dálky..trmácet nechci, stačí mi to cca desetkrát za rok na sportovní soutěže a jednou ročně na MoR do Vizovic. Samohyb mi na tento účel přijde nevhodný, únavný a relativně drahý. Ovšem nevylučuji možnost přítomnosti své osoby v Lípě, je to docela hezká a pro mě i dostupná destinace na projížďku autem, motorkou i na kole. Určitě se ozvu, jestli tam někdy pojedu.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 11 úno 2012, 20:43

Fajn, není problém, budeš vítán...
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 10 bře 2012, 19:46

glenfarclas10.jpg
glenfarclas10.jpg (15.37 KiB) Zobrazeno 4089 x
Testoval jsem novější etiketu, jestli je v tom výraznější rozdíl nevím.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/4269
Web:http://www.glenfarclas.co.uk/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=glenfarclas
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Spíše jednodušší "whisky aroma" bez výraznějších výkyvů. Jemně čerstvě dřevité. Zvlhlé seno. Později trocha cukříku. Jestli sherry, tak sladké.
Chuť:Po trochu nudném úvodu ve vůni nečekaně sladká v ústech. Drobně to koření něčím ostřejším, trocha zázvoru, ale je to jenom takové kořeněné ozvláštnění, hlavním tahounem je hebká sladkost.
Dozvuk:Ve výrazné sladkosti zůstává středně dlouho.
Shrnutí:Kdo má rád sladší whisky, má zde vhodný kousek, v téhle oblasti je opravdu vymazlená. Není špatná, ale mně osobně přišla jinak příliš obyčejná. Nejvíce mě zaujala chuť v ústech.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

zivak
New-make
New-make

Příspěvek od zivak » 13 dub 2012, 20:53

Moje hodnocení, určitě ale bude potřeba přechutnat.
[autor]Živák[/autor]
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/4269
Barva:
Aroma:ostrá vůně, citrusy nejvíce pomeranč a nakonec skořice (19 b)
Chuť:citronová tráva, citron s čokoládou (18 b)
Dozvuk:středně dlouhý, ze všeho asi nejlepší. sladce příjemný (20 b)
Shrnutí:celkem dobře vyvážená chuť s dozvukem ale nevoní mi (19 b)
Body:72
Obrázek

Leviathan
New-make
New-make

Příspěvek od Leviathan » 11 čer 2012, 23:16

Po dnešním intezivním ochutnávání (zítra mám ústní zkoušku z matematické analýzy, hip hip hurá) mám velmi neodbytný pocit, že mi zhořkla. Mám ji doma otevřenou asi 5,5 měsíců, v lahvi jsou jí momentálně asi dvě třetiny. Pomůže tomu poměrně dost vody (10 kapek na 20ml, to je na sherry whisky podle mě celkem dost) a když ji nechám chvíli vydýchat. Dříve mi přišla výrazně sladká (nejsladší, co doma mám), teď mi přijde hodně kořeněná a divně hořká (mám přesné srovnání, ale řekli byste, že jsem prase, že vím, jak chutná to, k čemu bych to přirovnal, tak to přirovnám k hnědelu). Nevíte někdo, co je to za klauni?

Odpovědět