Glenfarclas 17 yo

Odpovědět
Žiži
Znalec
Znalec
Příspěvky: 523
Registrován: 15 led 2012, 01:49
Bydliště: Brno

Glenfarclas 17 yo

Příspěvek od Žiži »

Glenfarclas 17y je další z poměrně dlouhé řady oficiálních stáčení této palírny. Více o palírně: http://www.maltmadness.com/whisky/glenfarclas.html.
Dnes vám představím starší plnění, kdy měly láhve ještě oválnou etiketu.
Obsah alkoholu: 43%.
Glenfarclas 17yo_old label.jpg
Glenfarclas 17yo_old label.jpg (16.19 KiB) Zobrazeno 7301 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/138
Aroma:ovoce (výraznější po zahřátí), dub, trochu obilná, trocha ořechů
Chuť:ovoce, dub, čokoláda, špetka koření
Dozvuk:středně dlouhý, trocha ovoce s dubovou kořenitostí
Shrnutí:tahle whisky by se dala charakterizovat dvěma slovy - ovoce a dub, příjemně zkombinované, ředění je tady asi zbytečné
Body:84
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfarclas 17 yo

Příspěvek od Nethar »

Žiži, skoro vždy píšeš u svých recenzí na závěr vyjádření jako "ředění je zbytečné", "s vodou chutná lépe", "chutnala mi neředěná i ředěná" (Mortlach 17)... o jakém množství zde mluvíš? Když píšeš ředěná, představím si totiž dost výrazné zředění s vodou - já nevím, třeba ze 43 procent na 35. Nebo myslíš pár kapek?
Já když degustuju, tak zkouším většinou tak se dvěma třema kapkami vody, jenom abych vůni trochu pomohl, někdy předem i zcela bez vody. Více ředím jenom výjimečně. Když mám ale celou láhev, nebojím se vyzkoušet i nějaké výraznější ředění - hodně whisek to kompletně zabije a jsou k ničemu, ale některé to prostě jenom změní a zlehčí, když člověk zrovna nemá chuť na tu plnou sílu a dostává je to do odlišné, stejně tak zajímavé polohy.

Richard Paterson říká, že whisky pod 12 let většinou ředění vyžadují (a on mluví o 35%), whisky nad 15 let je třeba nejprve ochutnat. Obecně řečeno - když whisky "kouše", je příliš silná a měla by se přidat voda. Mně osobně by přišlo hodně nudné pít většinu whisek na 35%, což ovšem neznamená, že některým druhům tahle poloha nesedí, sám to tak občas dělám. Tohle je samozřejmě věčná diskuze a podle mě není správná odpověď, prostě to chce každou whisky ozkoušet a oba dva extrémy (nikdy neředit, protože chceme pořádný pití - vždycky ředit, aby nás náhodou nepoštípala) jsou špatné, resp. lépe řečeno - kompletně zavrhovat jeden z těchto přístupů je špatné. Záleží na whisky, na člověku, na náladě.
Takže zpátky k mému původnímu zvídavému dotazu pro zajímavost, abych věděl, co si mám představit pod tvým "s vodou chutná lépe"? Pár kapek či výraznější Patersonovské ředění?
Žiži
Znalec
Znalec
Příspěvky: 523
Registrován: 15 led 2012, 01:49
Bydliště: Brno

Re: Glenfarclas 17 yo

Příspěvek od Žiži »

No jo, je fakt že jsem to svoje ředění nikdy pořádně nevysvětlil nebo nepopsal, za což se omlouvám.

Když si hodnotím nějakou whisky tak vodu přidávám vždy, začnu tím, že ochutnávám neředěnou whisky (vůně, chuť a závěr), pak do cca 20 ml vzorku přidám kapátkem 2 (slovy dvě) kapky vody a sleduju co to s tím udělá, pokud se vůně nebo chuť zlepší pokračuju v přidávání dalších kapek. Na nějaké větší pokusy s ředěním je ale potřeba více vzorku, protože jak upíjím, tak se mění poměr whisky/voda. Takže pokud mám dost vzorku tak si třeba několikrát naleju těch 20 ml a přidám různý počet kapek vody. Navíc vzorek ochutnávám minimálně ve dvou různých dnech, pokud mám větší množství, tak mnohem víckrát než si udělám konečné poznámky a hodnocení, pak si s takovou whisky pěkně vyhraju. Hodnotím pouze pokud vím, že na to budu mít čas a klid.

Někdy se stane, že i malé naředění (i ty dvě kapky) whisky úplně zničí a takový vzorek je pak velice fádní. Někdy se i třeba po jedné přidáné kapce whisky jakoby otevře, je třeba výraznější ve vůni, nebo se objeví něco co jsem v neředěném vzorku nenašel, nebo nbyl schopen poznat. Prostě si s tím hraju. Ředím vždy, i když předem tuším, že to bude spíš ke škodě. Na netu jsem četl spostu návodů a tipů jak ředit, jestli ředit a tak. Každý ale má asi svůj přístup.

Při příštím hodnocení to zkusím víc zpecifikovat, abych vám to víc přiblížil.

Jinak díky za tuhle poznámku, tohle může přispět k lepšímu popisu dané whisky tak aby si i ostatní dokázali udělat jasnější představu o konkrétním kousku. A to tady asi jde.

Čili pokud máte někdo nějakou konstruktivní kritiku k mým hodnocením, sem s tím, uvidím co s tím zmůžu.

Uff...
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Glenfarclas 17 yo

Příspěvek od Radek »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/138
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=glenfarclas
Alkohol:43 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Lehká nasmrádlost, jakoby zapařenej sud. Kdybych byl Nethar možná bych řekl tvarůžky ale jsa poučen (a taky zhruba vím co mám ve vzorcích) napadá mě sud po rumu. I nějaká ta nasládlost se (pravda dost v pozadí) tam vyskytuje, pomeranče.
Chuť:Čokoláda s pomerančovou náplní, třtinovej cukr.... do háje, to muší bejt po rumu!!
Dozvuk:Teda nutno uznat že zahřeje - více procent? Nicméně v chuti příliš nedoznívá, takže spíše kratší, možná trochu cukrovej.
Shrnutí:Nějak mi v tom trochu chybí chuť, takže body za umělecký dojem jdou dolů. Hmmm Glenfarclas 17, tak to mě jednak překvapilo a jednak celkem zklamalo.... nějak se u téhle palírny zatim jednoznačně shodnu jen se 105kou.
Body:82
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfarclas 17 yo

Příspěvek od J.K.Ch »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/4014
Aroma:Výrazné sherry, pomeranče a vánoce.
Chuť:Plná, sladká, trochu přímočará, sherry a pomeranče, silně vánoční a likérová.
Dozvuk:Pomeranče v čokoládě dřevo a koření. Jemná nahořklost na konci dozvuku.
Shrnutí:Možná mi z toho teplého počasí přeskočila kalibrace chuťových buněk .... ale vánoce. Nějak má chuť si hned objednat láhev. Ale ještě si ji bezpečnostně jednou přechutnám.
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Glenfarclas 17 yo

Příspěvek od Petr »

Jirko, nic "nepřechutnávej"! Jen si prostě dej dalšího panáka/y. Jen tak, pro potěšení. Tady neprohloupíš! :dance:
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfarclas 17 yo

Příspěvek od J.K.Ch »

Dobrý plán, Glenfarclas už není, ale The Glenlivet je na dobrou noc taky moc fajn.
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfarclas 17 yo

Příspěvek od J.K.Ch »

Tak jo včera jsme si ji nalil a dnes objednal láhev. Fakt moc mi chutná.
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfarclas 17 yo

Příspěvek od J.K.Ch »

No pozvolna jsem se dostal do půlky láhve a tady je jemná (průměr z poznámek) úprava recenze.
Aroma:Milena, sherry, ananasový kompot, skořice a citrusy.
Chuť:Vánoce, plná chuť se správnou mírou sladkosti dřeva a koření a jemnou dávkou osvěžujících citrusů.
Dozvuk:Dozvuk jemně dřevitý trošku nahořklý po perníkovém koření.
Shrnutí:Nákup láhve byla skvělá volba. Tohle je velmi příjemné pití na každou příležitost. Taková ...ehm ... univerzální. Mňam. Řekl bych nejlepší volba z cenově dostupných lahví od Glenfarclas
Glenfarclas mám rád, i grafické katastrofy Team, Passion a Springs ukrývají v láhvi slušný destilát. Snad jen ta 10 Yo je slabší...
Odpovědět