Benromach 2000 Marsala Wood Finish

Odpovědět
Shargard
Znalec
Znalec

Benromach 2000 Marsala Wood Finish

Příspěvek od Shargard » 16 bře 2012, 19:31

No to se podívejme. Zabrousil jsem do seznamu whisek a co nevidím. No nevidím ani jedinou lahev s názvem Benromach. Je mi tedy ctí představit tuhle palírnu a následně její produkt.

http://www.Benromach.com

Palírna byla založena roku 1898 panem Duncanem McCallumem a F.W. Brickman. V současnosti je ovšem vlastněná nám již dobře známou společností Gordon and Macphail. Prvně jsmenovaný dříve pracoval v palírně Glen Nevis. Do roku 1966 palírna vystřídala několik majitelů jak tomu tedy bylo zvykem. Právě od tohoto roku do 1974 probíhala modernizace a pálení pokračovalo do roku 1983 kdy byla oficiálně uzavřena. O 10 let později ji Gordon and Macphail převzal a roku 1997 uvedl do provozuschopného stavu - díky bohu zato. Roku 1998 proběhlo oficiální otevření.
Vzorek byl pochopitelně vybrán naslepo.

Info o lahvi
Stáří: celkově 10 let,
Zrání v sudech: od bourbonu 7 let
Finish: 3 roky v sudech od sicilského vína marsala - sladké dezetní víno
Cena: viz ceník od Petra, jinak už se neprodává

Benromach 2000 marsala wood finish (45%)
Obrázek
Aroma:bez vody: Krásně slaďounký, zakulacený, zralé hrozny, jablka a hrušky v karamelu, velmi lehká slanost v pozadí
opravdu parádní vůně - tady je hned jasný, že whisky pobyla nějaký čas v sudech od vína
s vodou: ještě lepší a intenzivnější , přidá se trocha čajového aroma- tohle se dá čichat velmi dlouho
Chuť:bez vody: opět příjemně sladká, slad, opět ovoce v karamelu, slabší syrup proti kašli, bylinky
Vyšší obsah alkoholu je zde lehce znát, ale nic na škodu
s vodou: whisky zesládne a chuť se celkově zaoblí, syrup odezní, ale ovoce v karamelu zůstává, zolejovatí - tohle mám rád
Dozvuk:bez vody: sladší, kořeněný, lehce připálená karamelka a trocha kouře - překvapivě
s vodou: se objevuje perník, hřebíček, bylinky. Závěr mírně sladší a bez kouře, střdně dlouhý
Shrnutí:Velmi příjemné překvapení v podání Benromachu a bude potřeba si na něj posvítit - koupě celé lahve nemine, protože tahle palírna podle mě stojí víc než jen za to. Z počátku se mi zdála silná pouze ve vůni, ale jak jsem se prpracovával ke dnu toho malého vzorku a hlavně s přidanou vodou mě Benromach nenechal na pochybách, že mám co dočinění s velmi dobrou whisky. Záměrně nepíšu parádní, protože po jednom vzorku to prostě napsat nejde. Tahle palírna se mi hodně rychle stala sympatickou a to nejen svou pestrou škálou nabízené whisky. No a protože již dnes pomalu dávám dohromady seznam na červencový nákup tak se jméno téhle palírny jistě na seznamu objeví.
Hodnocení:Jelikož se jedná o vzorek tak žádné číslo i když malé by rozhodně nebylo. Nicméně si pár slov ještě neodpustím. Po prvním přivonění velmi příjemná změna od Islay stylu - v žádném případě nic proti němu, a i ostatní aspekty mi byly více než příjemné takže se už teď těším až si vychutnám celou lahev jakéhokoli plnění.
Slainte Mhath
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Benromach 2000 marsala wood finish

Příspěvek od Hunter » 16 bře 2012, 20:29

Už se mi po tvých recenzích začínalo stýskat! :D Safra, taky už jsem o téhle značce několikrát přemýšlel, asi ještě provedu nějaké úpravy v mém seznamu nákupu na festivalu...
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Shargard
Znalec
Znalec

Re: Benromach 2000 marsala wood finish

Příspěvek od Shargard » 16 bře 2012, 23:35

Jsem rád, že jsem alespoň někomu chyběl :lol: :lol: .Já se polepšim. Jen jsem teď opravdu neměl moc času v klidu si posedět a s čistou hlavou degustovat a vychutnávat. O změně uvažuj. Ještě na mě čekají od téhle palírny peat smoke a PX finish tak doufej, že budu mít šťastnou ruku a brzo je vytáhnu. Jestli Petr má lahev stále v nabídce tak bych o ní uvažoval - teď mluvim za sebe. Ono serie orogins vypadá taky velmi nadějně, co si budeme povídat :D
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Benromach 2000 Marsala Wood Finish

Příspěvek od Hunter » 12 říj 2013, 16:28

Úvodem malá korekce jinak skvělé Shargardovo recenze, jedná se o sedmiletou whisky, a z těch sedmi let zrála 3 roky v sudu po marsale.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/1658
Barva:
Alkohol:45 %
Aroma:Směs ovoce, květin a zemitosti (až jako bych cítil závan rašeliny, ačkoliv se, pokud vím, o nakuřovanou whisky nejedná, prostě je to tam). Dále mandarinky, štrúdl, vše působí příjemně a šťavnatě. (86 b)
Chuť:V chuti spíš kořenitější (skořice, hřebíček), s topinkovým dozvukem, pěkně hřejivá. (83 b)
Body:84
Shrnutí:Další podařený kus od Benromachu, to už mě nemůže u této palírny překvapit, to je sázka na jistotu. Zajímavá je ta nakouřenost, nenašel jsem jedinou informaci o tom, že by se jednalo o peated whisky, ale cítím rašelinu ve vůni zřetelně, v chuti jen ždibec. Ovšem po přičichnutí k prázdné sklence asi minutu po vypití by málokdo uvěřil, že to není rašelinová whisky. Ochutnáno díky vzorku z Whiskyfestivalu 2013.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Benromach 2000 Marsala Wood Finish

Příspěvek od Nethar » 28 zář 2017, 13:22

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/1658
Web:https://www.benromach.com/
Barva:
Alkohol:45 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Ještě více laková a "drogeriová" než starý BenRomach 12, který jsem paralelně ochutnával. Uhlazená, taková zvláštně jiná, navoněná, jemnňoučce obilná, v pozadí trochu citronů.
Chuť:Asi spíše méně procent, ale síla tam je, dřevitě ostrá.
Dozvuk:Dost dřevitý, až do nakouřenosti, středně dlouhý, oolong čaj z šálku z pálené hlíny.
Shrnutí:Určitě zajímavý kousek, stojí za vyzkoušení.
Zajímavé, že Hunter zmiňuje tu rašelinu. Taky ji tam mám a mám ji tam i u PX varianty, nevím, zkrátka jak píšeš: "prostě je to tam".
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět