BenRiach 16 yo 1988 Sherry Butt Cask 802

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

BenRiach 16 yo 1988 Sherry Butt Cask 802

Příspěvek od Hunter »

BenRiach198816y.jpg

Dnes vám představím lahev, kterou jsem si sám nadělil k 40. narozeninám.
Original Bottling
1988
b.September 2005
16 years old
Sherry Cask no.802
Bottle no.259 of 675
54.7%vol, 70cl e
K dostání jsem ji našel jen u Master of Malt, a to za dost vysokou cenu, podotýkám, že dál roste, k tomu jejich poštovné, a jsme na ceně, kolik bych za ni nikdy nedal. http://www.masterofmalt.com/whiskies/be ... ld-whisky/
Na aukci vyšla s poštovným a balným na 57 euro, přišel jsem k ní opravdu náhodou a se štěstím, stačil jeden jediný příhoz na aukci.Jednalo se o můj první nákup na zmíněné aukci, prostě trochu haluz. Tímto Netharovi děkuju, že mi nabídl možnost se aukce zúčastnit díky jeho účtu na whiskyauction.com.

http://www.whiskybase.com/whiskies.php? ... iskyid=227

A jaká vlastně je?
Barva:
Aroma:Bez vody velmi hutná, čokoládová, neloupané mandle, to vše s ostrým závojem alkoholu.
S vodou se otevře, zkrémovatí, lehce zesládne, takový sladce lakový styl, který mám rád.
Celkově velmi výrazná.
Chuť:V chuti působí velmi ostrým dojmem, a hádal bych jí určitě víc, než 54,7% alkoholu, oživila mi vzpomínky na Dalmore 1994 od Chieftains.
Silná hořká čokoláda, suchost sherry stylu, dřevo.
Po přidání vody (5 kapek) je stále ještě pěkně ostrá, ale zároveň sladce dřevitá s medem a mletými ořechy.
Dá se krásně experimentovat s přidáváním další vody, tahle whisky to snese a jen tak ji nepokazíte.
Shrnutí:Hodnotil jsem ji v přímém srovnání s Glenfarclas 15y. BenRiach je určitě výraznější, ale zároveň i ostřejší, Glenfarclas působí zase sladčeji, ale mají určitě mnoho společného. BenRiach má do sebe něco ze srovnávané Glanfarclas a zároveň i z ostré Dalmore 1994 od Chiftains. Pokud vám tento styl sedí, budete spokojení. Já se přiznám, že po prvním ochutnání jsem byl lehce na rozpacích, ale postupně jsem jí přišel na chuť a je z toho nakonec krásné skóre.
Body:87
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Króča

Re: BenRiach 16 yo 1988

Příspěvek od Króča »

Krásná láhev ke krásnému výročí..to už si tu třešinku v podobě krásného skóre zaslouží :D
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 16 yo 1988

Příspěvek od Nethar »

To jsi měl s koupí této lahve opravdu štěstí. Oříškově nahořklé, čokoládové, zdá se mi to jako ten styl Benriachu, který mám rád. I když to, že ji hádáš ještě více než 54.7% je trochu strašidelné :-) Dobře, že ses k ní propil, když je to ta narozeninová, nejlepší dárky si stejně vždycky nadělíme sami sobě :-)
Shargard

Re: BenRiach 16 yo 1988

Příspěvek od Shargard »

Vypadá to na moc pěkný kousek a za tu cenu. Paráda
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: BenRiach 16 yo 1988

Příspěvek od Hunter »

Na aktuální whiskyaukci se objevila lahev číslo 213/675. <odkaz odstraněn pilnou redakcí>
Poznámka-odkaz na aukci je platný jen po omezenou dobu, po vyhlášení nové aukce se pod ním objeví jiná lahev, nebo není aktivní vůbec.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: BenRiach 16 yo 1988

Příspěvek od Jerry1 »

A aukce symbolicky končí v sobotu večer, kdy bude vrcholit Whisky Festival.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 16 yo 1988 Sherry butt Cask 802

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/227
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benriach
Barva:
Alkohol:54,7 %
Velikost:vzorek
Naslepo:vzhledem k většímu množství první kolo naslepo, druhé kolo s vodou a s vědomím, že 55 procent můžu v klidu ředit dle libosti (aneb 5 kapek to určitě nebylo ;-))
Aroma:Kožená nasládlost hrubšího zrna (nemám z ní čuchací pocit hebkosti, jde rovnou na věc). Chvílemi se lekám vykukujících tónů bourbonu. Vše zaobalují datle, fíky, přezrálé (hnědé) banány. Suché sherry. S vodou se zvýrazňuje sladkost a ovocnost, jestli něco ubývá, tak to "hrubé zrno", takže jsem spokojen.
Chuť:Taková ostrá, ale nic moc víc. Možná právě proto, že je moc ostrá. S vodou lepší, pitelná, trochu sladká, mírně kořeněná/pepřená.
Dozvuk:Horký (ne hořký) nasládlý dozvuk. Sherry, portské, víno. S vodou jsem nezaznamenal moc rozdílů - dozvuk směsi rumu a čokolády.
Shrnutí:Nebudu nic zastírat, tohle je jedna z těch cask strength whisek, kde mi to cask strength přijde nesmyslné (leda jako ideální stav pro začátky experimentů a možnost naředit si větší množství výsledného nápoje) a tak kazí dojem, v originálu mi přijde špatná, protože nejméně třetina hodnocení (chuť) vypadne. S vodou už chuť naskakuje, dozvuk je průměrný, aroma s vodou i bez vody nadprůměrné. Kdo rád experimentujete s vodou nebo máte rád hodně silné whisky, tohle vám nabízí nasládle-čokoládovo-kořeněnou variantu (už mnohokrát Benriachem zdařile představenou), se kterou se určitě pobavíte.
Díky za štědrý vzorek, Huntere!
Odpovědět