The Balvenie 17 yo Rum Cask

Odpovědět
Shargard
Znalec
Znalec

The Balvenie 17 yo Rum Cask

Příspěvek od Shargard » 18 dub 2011, 14:37

Přátelé a milovníci whisky vítejte u další recenze na vodu života. Tentokráte se podíváme do plalírny Balvenie. Ta se nachází ve stejném areálu jako známější Glenfiddich. Tahle palírna disponuje jednou malou zvláštností a sice takovou, že si slad na výrobu whisky z velké části vyrábí sama ve sladovně. Jedná se o jednu z 5 ve Skotsku a na to je patřičně pyšná. Že se jedná vskutku o umění nemusím ani zmiňovat. Pokud by někdo neznal nebo chtěl se o sladování dozvědět víc, stačí malinko hledat. Stojí to za to. Pár naučných videí jistě najdete i na webových stránkách Balvenie
http://www.thebalvenie.com

Ale teď už k whisky samotné. Zrála 17 let v sudech po jamajském rumu.
Obrázek
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/29745
Web:http://www.thebalvenie.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=balvenie
Alkohol:43 %
Aroma:Okamžitě jakmile přivoníte, poznáte odkud vítr vane. Speyside nelze nepoznat. Komplexní bohatá vůně v níž se objevují zralé žluté ovoce - především banány a citrusy, pochopitelně med a celé je to zaoblené jemnou máslovou texturou - velmi velmi přijemné
Chuť:jemná, plná opět vyzrálého ovoce, trocha vanilky a třtinového cukru - asi demerara
Dozvuk:dlouhý, lehce kořeněný dub a třtinový cukr - ovšem jiný druh než na chuti, tipnul bych na muscovado. S určením druhu cukru mě prosím berte s rezervou a pokud někdo má zkušenost jinou budu rád, když se o ni podělí.
Shrnutí:Hodnocení této whisky by bylo samo o sobě vyšší, ale pořizovací cena od 2500 kč k 3500 kč je prostě dle mého názoru vysoká a v cenové relaci i menší se najdou stejně dobré i lepší kouksy. Budu se těšit u další recenze
Body:83
Slainte Mhath
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: The Balvenie 17 yo Rum Cask

Příspěvek od Hunter » 18 dub 2011, 19:24

Hmm, zajímavý kousek! Na whiskybase má průměrné hodnocení 87,50 bodu,tam je to bez ohledu na cenu. Pěkná recenze, už se těším na další...
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 18 dub 2011, 19:35

Přesně tohle hodnocení jsem měl na mysli také, ale v tomhle případě mi přišlo vzít cenu v potaz vhodné
Obrázek

čolek

Příspěvek od čolek » 05 kvě 2011, 20:13

Docela po ní pokukuju, ale asi zakotvím první po 14yo Golden Cask, přece jen stojí o 1000 míň.. Jestli máš zkušenost s nějakým lepším rumem - projevuje se tam jeho charakter výrazně?

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 06 kvě 2011, 17:54

Zatím jsem jinou whisky dozrávanou v sudech po rumu neměl, ale bych řekl, že to rumové aroma je vybalancované na jedničku. Ani moc aby to zakrylo ostatní vůně, ale ani málo aby si to člověk dokázal vychutnat. Je dražší ale stojí za to. Golden cask je určitě lepší volba do začátku.
Obrázek

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 06 říj 2011, 18:31

Dnes jsem začal přechutnávat Balvenie 12y Signature a podle prvních dojmů tady musím změnit bodování. Tenkrát jsem ho kvůli ceně srazil a s odstupem času mi přijde zahrnovat do bodování jako totální blobost. Takže opravuji na 87. Plně si je zaslouží.
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 06 říj 2011, 18:44

S tím musím souhlasit, jak se do bodování odráží cena, je v tom pak vždycky guláš.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 06 říj 2011, 20:34

Guláš mi třeba chutná.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět