Benromach Origins Batch 3

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6353
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Benromach Origins Batch 3

Příspěvek od Hunter » 12 kvě 2012, 20:06

Palírnu Benromach nám zde jako první průkopník představil a zpopularizoval Shargard, svým nadšením mě nakazil a tak vám přináším své dojmy z první ochutnávky Benromachu (a už teď můžu prozradit, že bude další brzy následovat). K této palírně se váží dvě zajímavosti: je to jedna z osmi skotských palíren, která je vlastněna nezávislou plnírnou, v tomto případě je to Gordon & MacPhail. Dále se jedná o nejmenší palírnu ze Speyside.
Z nabídky Benromachu jsem si vybral třetí batch z řady Benromach Origins, což je řada speciálních plnění vytvořených s cílem zdůraznit, jak i malé
změny při výrobě whisky mohou změnit charakter výsledného produktu. Pro každou várku byla použita jiná odrůda ječmene, v této třetí várce se jedná o odrůdu Optic. Destilovaná v roce 2000, plněna v roce 2010. Obsah fenolů 2ppm. Zrání v sudech po sherry.
Benromach Origins Batch 3
Benromach_Batch_3_Optic_2000_50_70cl_Web.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/18228
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benromach
Web:http://www.benromach.com/benromach.html
Barva:
Alkohol:50 %
Aroma:Nádherně sladká vůně od prvního přičichnutí, čerstvě usmažené domácí koblihy, lískové ořechy, slad, dále trochu lakové vůně (terpentýn?). Plná, výrazná vůně, moc se mi líbí, jde o zajímavý mix, který se mi špatně popisuje a hůř hledám výrazy pro jednotlivé složky, z kterých se aroma skládá. (87 b)
Chuť:Tak tohle je koncert na jazyku, úplný koktejl chutí, kde dominuje vliv sherry, čokolády, medové sladkosti, od které se postupně vyvíjí ke kořenité až peprné štiplavosti, aby byla nakonec v dozvuku suchá, v sherry stylu. (88 b)
Body:88
Shrnutí:Parádní, na svůj věk pěkně vyzrálá, zároveň dostatečně originální, nepřipomíná mi nic z toho, co jsem dosud ochutnal. V konečném součtu bodů zaokrouhluju nahoru, a to právě za svou originalitu. Zkoušel jsem i s vodou, je s ní smetanovější až krémová, ale víc se mi líbí bez vody. Jsem rád, že mě Shargard nakopl správným směrem, a tak mohu tohle poselství předat dál – zkuste Benromach, věřím, že nebudete litovat. Pro mě žhavý kandidát na nákup celé lahve, Petrovi opět velký dík za možnost objednávky vzorků.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Odpovědět