BenRiach 17 yo Rioja

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6403
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

BenRiach 17 yo Rioja

Příspěvek od Hunter »

Další whisky z velmi bohaté nabídky BenRiachu, kterou jsme zde na fóru ještě neměli, je BenRiach 17y Rioja. Jedná se o jednu z pestré řady zvané Wood Finish Expressions, které zrají v tradičních amerických sudech po bourbonu a poté v sudech po vínu. Tato dozrává v sudech po vínu z nejvěhlasnější vinařské oblasti Španělska – La Rioja, BenRiach nic konkrétnějšího k sudům neuvádí, takže jsem se pustil do menšího pátrání. Dominantní odrůdou pro oblast Rioja je Tempranillo, která se často sceluje s odrůdami Garnacha, Mazuelo nebo Graciano. Takže Tempranillo je jakožto převládající odrůda z této oblasti nejpravděpodobnější. Jedná se o modrou španělskou odrůdu, která zráním v dřevěných sudech získává typickou bylinnou chuť s podtóny vanilky a tabáku s náznaky sušených švestek nebo domácího džemu. Ve Španělsku se používají sudy z amerického, francouzského nebo slovinského dubu. Pro lepší vína se však používají pouze americké nebo francouzské duby, a protože Tempranillo z Rioji je pokládáno za odrůdu ušlechtilou, s velkou pravděpodobností se tedy v BenRiachu používají sudy po odrůdě Tempranillo, a to buď francouzské, nebo americké. Petr nám toto případně potvrdí nebo vyvrátí, nejspíš to bude vědět.
Benriach 17y Rioja
BenRiach17Rioja.png
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/17048
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benriach
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:Šťavnatá, tak by vypadal popis, pokud bych ho musel shrnout do jednoho výstižného slova. Marmeláda, přezrálé datle a fíky, bílá čokoláda, nastrouhaný kokos, sladké koření a k tomu lehce a příjemně nakyslý vliv sudů po vínu. (87 b)
Chuť:Sladké koření s vlivem nakyslosti dominuje, čerstvě vylisovaná šťáva z ovoce, v závěru hřejivě nasládlá, pak chuť inklinuje do stylu à la sherry, „vysychá“. (86 b)
Body:87
Shrnutí:Povedený experiment s výběrem sudů, ne vždy se to musí povést, v BenRiachu se jim to podařilo skvěle.Za celkové vyznění zaokrouhluju nahoru, pochutnal jsem si. Za vzorek tradičně děkuju Petrovi Křenkovi.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 590
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: BenRiach 17 yo Rioja

Příspěvek od sandrider »

[wb] [velikost]vzorek[/velikost]
Aroma:výrazně sladká, švestky, rozinky
Chuť:sladká, ovoce - pomeranč, koření - hřebíček
Dozvuk:delší, sladký, kořeněný, dotek pepře
Shrnutí:moc dobrá whisky, ochutnával jsem souběžně s Benriach 20 yo, která ovšem byla ještě lepší. Za vzorek patří dík Petrovi
Body:bez hodnocení

Odpovědět