Glenfiddich 18 yo

Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Glenfiddich 18 yo

Příspěvek od Nethar »

glenfiddich18.jpg
glenfiddich18.jpg (25.53 KiB) Zobrazeno 10868 x
http://www.glenfiddich.com/

Glenfiddich je jedna z vůbec nejznámějších a zároveň nejprodávanějších značek skotské whisky. Není to ale pouze komerční záležitost, za značkou se skrývá dlouhá historie a dobré pití, palírnu založil v roce 1886 William Grant. V typických trojhranných lahvích najdeme zkušenou whisky.

Aroma: dubové, jemně a opatrně ovocné, špetka soli a kouře
Chuť: velice komplexní, různé druhy ovoce postupně nenápadně vykukují, ale nenazýval bych to typicky ovocnou whiskou, spíše hodně kořeněná

Možná to bude znít hloupě, ale působí na mě velmi umírněně a moudře, nehrne se do nějakých silnějších převoňavělých tónů. Oproti mnou oblíbené Glenfiddich Solera Reserve není tak čokoládová a ovocná, spíše dubová.
Króča

Re: Glenfiddich 18 yo

Příspěvek od Króča »

A jakou bodovou nadílku si u tebe tento kousek vysloužil :?: Já osobně jsem zatím Glenfiddichem netknutý :shock:
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfiddich 18 yo

Příspěvek od Nethar »

To je hodně těžký, já se snažím bodování spíše vyhýbat, ale dle whiskybase při porovnání s ostatními mými lahvemi si vysloužila momentálně 87/100, i když občas přehodnocuji. Celkově se tam moje hodnocení pohybují spíše výše, měl bych to asi všechno o pár bodů ponížit, abych měl větší rezervu, více skrývá ikonka pod každým mým příspěvkem. Pro brášku této lahve, mého miláčka Solera Reserve, jsem dal 92/100.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfiddich 18 yo

Příspěvek od Nethar »

Aroma:dubové, jemně a opatrně ovocné, špetka soli a kouře, sladký červený pomeranč, vanilka
Chuť:velice komplexní, různé druhy ovoce postupně nenápadně vykukují, ale nenazýval bych to typicky ovocnou whiskou, spíše hodně kořeněná
Dozvuk:dlouhatánský finiš, při kterém má člověk velké množství času přemýšlet, co je to za sladkost, jak silné je dřevo a jestli je to vše obalené závojem kouře nebo ne
Shrnutí:možná to bude znít hloupě, ale působí na mě velmi umírněně a moudře, nehrne se do nějakých silnějších převoňavělých tónů. Oproti mnou oblíbené Glenfiddich Solera Reserve není tak čokoládová a ovocná, spíše kořeněně dubová
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Glenfiddich 18 yo

Příspěvek od Hunter »

Aroma:Ve vůni dřevo nasáklé těžkou přezrálou ovocnou vůní.
Chuť:Chuť je vyzrálá, dřevo starého sudu, plná koření.
Shrnutí:Příjemné pití, ale řekl bych, že její předchůdce Ancient Reserva se 43% alkoholu byla lepší.
Body:83
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
piter

Re: Glenfiddich 18 yo

Příspěvek od piter »

Tak se mi doma sesla i tato lahev...

Pristupoval jsem k ni trochu se skepsi, pred par lety jsem mel tu cest s Glenfiddich 18 Ancient reserve (40%), ktera me tehdy moc neuchvatila. Ale nakonec jsem byl nyni dost prekvapen. Bud je to jen mnou, anebo je tato novejsi verze vyrazne lepsi, nez verze drivejsi. (nezavisle na tomto jsem si vcera na youtube u recenze Glenfiddichu 15 od ralfyho vsiml komentare, ze 18 je "much improved on recent offerings"). Takze bud tak, nebo tak.

Kazdopadne, strucne receno - lahev mam doma nekolik dni a nyni je v ni pouze tretina :oops: Zachutnala mi takovym zpusovem, ze podobne rychle mizici lahev jsem snad jeste nemel :twisted:

Whisky jiz vystihl ve sve recenzi Nethar, z velke casti bych ji klidne mohl opsat. A mam nyni doma i Glenfiddich 15, takze jsem mohl i primo srovnat

Glenfiddich 18 je oproti 15 na prvni dojem mene vyrazna a mene sladka nez 15. Vice je citit drevo (v nekterych okamzicich jen velmi lehce vlasske orechy). Ackoli pri prvnim ochutnani byla lehce citit sul, nyni ji tam jiz nemohu najit (coz je pro me v pripade teto whisky jen dobre). Sladkost tam je, je ji dost, ale neni vtirava ci prebijejici ostatni slozky ve vuni a chuti, charakteru spise jablka ve strudlu/zupanu, nez cerstveho ovoce. Kour zde necitim. Jinak je tam jeste mnoho podtonu, ale zde me pojmenovavaci schopnosti konci . . . snad tedy to kolegy zminovane koreni, do ktereho se da schovat vse :)

Takto to nezni kdovijak prevratne. Byl jsem vsak unesen z dokonaleho souzneni, zaoblenosti a jemnosti. Vsechna ta aromata se krasne doplnuji. Jak jsem jiz napsal, nic doslova neuderi pres nos / jazyk, ale chut je presto plna a dostatecne vyrazna jako celek. Pocit v ustech velmi prijemny.

Shrnu-li, ackoli mene sladka, chutna mi vice nez G15 - prijde mi jemnejsi, uhlazenejsi a dovolim si tvrdit, ze v chuti komplexnejsi, a vsechno do sebe tak nejak lepe zapada. A neuveritelne laka k dalsimu napiti. Vetsinou, kdyz mam chut, sklenka / dve jsou tak akorat k vychutnani. U G18 jsem mel pocit, ze tak akorat bude pul lahve, kdybych se nezastavil - kazde dalsi napiti jako by odkryvalo dalsi vrstvu v chuti.

(batch 3240 . . . ackoli je to stejne jen marketing :lol: )

Nemam vyhrady, hodnoceni si nejake domyslete (85,90,100? co ja vim :-) )
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Glenfiddich 18 yo

Příspěvek od Radek »

Web:http://www.glenfiddich.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=glenfiddich
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:Náznak pomerančů... to vypadá nadějně.
Chuť:První dojem je takový vodový, ale ten pomeranč nakonec dojde.... i s hořkou čokoládou a dřevem.
Dozvuk:Mírně do hořka... ale jo dobrý.
Shrnutí:Tak tahle Glenfiddich je přesně na té hranici zajímavosti..
Body:82
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
jumbo
Znalec
Znalec
Příspěvky: 251
Registrován: 20 lis 2013, 19:15
Bydliště: Ostrava

Re: Glenfiddich 18 yo

Příspěvek od jumbo »

Byl jsem obdarován dárkovou sadou tří vzorků Glenfiddichů - 12, 15 a 18. Porovnával jsem je navzájem a nakonec provedl i malý experiment :)
Velikost:vzorek
Aroma:poměrně výrazná, silná, koření, hodně zralé ovoce, sherry, kokos, skořice, hřebíček, vanilka, citrón, rozdíl ve vůni je podobně velký mezi 18 a 15 jako mezi 15 a 12, vůně je výborná
Chuť:výrazně sladká, karamel, koření, citrón, suchost jemně opáleného dřeva
Dozvuk:intenzivní, sladkohořký, zaván kouře?, kúra pomerančů
Shrnutí:dobrá, výborně kořenitá, oproti 15 se mi zdá celkově o dost výraznější, ale už tu bylo dost cítit dřevo a suchost, což mi po 15 úplně nesedlo, navíc tu není až takový rozdíl jako mezi 12 a 15, takže z cenového hlediska asi ne; (i když rozdíl mezi 15 a 18 je jen cca 200 Kč, takže to není taková hrůza…)
Popravdě, možná není takový rozdíl ve změně chuti, ale je výraznější a docela hodně mi chutná (a to i navzdory tomu, že ji ralfy odmítl recenzovat :) )
Naposledy upravil(a) jumbo dne 30 bře 2014, 20:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfiddich 18 yo

Příspěvek od Nethar »

Ralfy ji odmítl recenzovat? Proč?
Jinak hezké recenze, těším se na ten závěrečný experiment :-D
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfiddich 18 yo

Příspěvek od Kobalt »

Tak jsem se po dlouhé době poprvé dostal ke Glenfiddichu... a rovnou jsem společně ochutnal základní trojici 12, 15 a 18.
Podnik:Club New York, Písek
Velikost:vzorek
Aroma:Nasládlá a hodně jemná, sladké dřevo.
Chuť:Silná a nasládlá. Jemnější (méně intenzivní?) než 15. Krásně dřevitá.
Dozvuk:Sladce dřevitý, dlouhý (hodně) a dost intenzivní.
Shrnutí:Taky výborný kousek. Vyvážená, jemná a výborné dřevo.
Celkově mi nepřijde tak intenzivní a bohatá jako 15, je ale jemnější a celá nádherně prostoupená dřevem. Jestli je lepší 15 nebo 18 bude záležet spíš na osobních a aktuálních preferencích.
Naposledy upravil(a) Kobalt dne 02 zář 2016, 11:55, celkem upraveno 1 x.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Odpovědět