Glenmorangie Finealta

Odpovědět
Shargard
Znalec
Znalec

Glenmorangie Finealta

Příspěvek od Shargard » 14 kvě 2011, 18:44

Máme víkend a to znamená, že je tu také recenze na přání. Dnes zavítáme po delší době na Vysočinu a konkrétně do Glenmorangie. Představíme další whisky z řady Private edition (soukromá edice) a to Glenmorangie Finealta. Finealta v překladu znamená elegantní nebo vkusná - elegantní je vhodnější přirovnání. Whisky byla vyrobena podle receptu z roku 1903 kde byla představena u příležitosti otevření hotelu Savoy. Whisky zrála v sudech z amerického bílého dubu(američané říkají virgin oak - to znamená panenský, tedy první náplň nebyl bourbon, ale právě destilát z Glenmorangie) a dozrávala v sudech po Oloroso sherry. Jedná se vskutku o neobyčejný počin z téhle palírny, protože k výrobě byl použit ječmen sušený rašelinou. Více info najdete zde http://www.glenmorangie.com. Podle Charlese Mcleana je to Audrey Hupburn sladových whisky.

cena lahve se pohybuje okolo 55 euro

Obrázek

Glenmorangie Finealta (46%)
Aroma:pomeranče, broskve takové jakoby lehce karamelizované, limetka a lehký závan rašelinného kouře, rozinky, vanilka
Chuť:koření- muškátový oříšek, trocha limetky, mandarinka, ovocný(třešňový) likér nebo brandy, květiny
Dozvuk:zaoblený, plný, delší, aromatický kouř s kapkou rašeliny a opět květiny-fialky?, malinko uschne
Shrnutí:Opět jsem byl velmi příjemně potěšen. Je vidět, že už v roce 1903 to měly zmáknutý. Někdy bych chtěl ochutnat Glenmorangie silně rašelinou, protože jsem přesvědčen, že by to byla bomba. No uvidíme. Jak už lze poznat z názvu elegantní - to opravdu tahle whisky je a myslím, že Charles Mclean se trefil naprosto přesně když ji přirovnal k Audrey. Rozhodně je to whisky, která by neměla chybět u milovníka stylu téhle palírny. Po přidání pár kapek vody v chuti ustoupí muškátový oříšek a do popředí se dostanou sladší chutě. V závěru je dominantnější aromatický kouř s květinami
Body:87
Příště tu máme zástupce švédské whisky a to Mackmyra special 02 10th anniversary

Slainte Mhath
Obrázek

Króča
Profesionál
Profesionál

Re: Glenomrangie Finealta

Příspěvek od Króča » 14 kvě 2011, 19:01

Velice slibná mňamka :)
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 14 kvě 2011, 19:13

Díky za super recenzi. Jdu si něco nalít.

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 14 kvě 2011, 20:05

Je skvělý slyšet, že to co píšu evokuje v někom chuť na kvalitní whisky. Takže si ji vychutnej
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenmorangie Finealta

Příspěvek od Hunter » 14 kvě 2011, 21:18

Povedená recenze a taky u toho chytám slinu...Příště jsem moc zvědav na Mackmyru!
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

zivak
New-make
New-make

Re: Glenmorangie Finealta

Příspěvek od zivak » 05 čer 2012, 09:07

[autor]Živák[/autor]
Barva:
Aroma:sladé ovoce, velice jemný a příjemný kouř a dřevo (22 b)
Chuť:sladká, banán, sladké dřevo s kouřem, velice jemná a příjemná (22 b)
Dozvuk:střední, jemný, velice lehce kořeněný a sladký (22 b)
Shrnutí:tenhle vzorek mě vyloženě překvapil a potěšil, parádní komplexní whisky od začátku do konce a určitě je na seznamu musím koupit lahev (22 b)
Body:88
Obrázek

Odpovědět