Tomatin 18 yo

Odpovědět
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Tomatin 18 yo

Příspěvek od Nethar » 26 led 2014, 18:45

tomatin18.jpg
tomatin18.jpg (29.26 KiB) Zobrazeno 3273 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/11380
Web:http://www.tomatin.com/
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Výrazově "neutrální" whisky s časem přechází do lesa, jehličí, trochu citrusy, naskakuje mi taky nějaký plísňový sýr, nevím proč. Jemná, klidná, průměrná. Po dlouhé době sládne do medu.
Chuť:Docela agresivní a nemám pocit, že by to bylo silou alkoholu, spíš je sama o sobě taková ostrá, pepřová, dost dřevitá, kontrastuje to s vůní.
Dozvuk:Není krátký, ale je takový trochu nijaký. Hořké to není, ale hodně obyčejně dřevnaté, bez něčeho zábavnějšího.
Shrnutí:Dobrá whisky na běžné popíjení, takhle třeba do křesla ke knížce, jestli ještě někdo umíte číst.
Po odtajnění:Ten styl je podobný, jako jsem psal u recenzí Tomatin 12y a Tomatin Decades. Zde už jsem aroma z nudného a nevýrazného posunul spíše na jemné a neutrální... v chuti začíná drsnit, dřevo asi nabírá na síle, ale nějak moc mě to stejně nebere. Tahle palírna je taková umírněná. Snad kdyby tohle byla ta dvanáctka, posuzoval bych jinak. Oloroso sherry casks finish.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Tomatin 18 yo

Příspěvek od Hunter » 26 led 2014, 18:54

Kdybychom neuměli číst, tak by jsme si tu na fóru asi jen prohlíželi obrázky, pane administrátore. :mrgreen:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 26 led 2014, 18:55

Já to třeba tak dělám ;-) Skutečnou knížku jsem nečetl už hodně dlouho, je to smutné :-(

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 26 led 2014, 18:57

Pche, právě jsem dočetl Laskavé bohyně, skoro 900 stránek, a byla to skutečná, fyzická, hmatatelná knížka, žádný soubor .pdb ve čtečce.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

joy
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joy » 19 čer 2015, 22:13

Velikost:láhev
Aroma:svěží vinná vůně, sherry, kakao, vřes a jablečné slupky
Chuť:sladká a medová, pak ostrost dubu, pomeranče a slad
Dozvuk:sladký, svěží, suchý a dlouhý
Shrnutí:Já jsem s ní byl narozdíl od admina docela dost spokojený. Sice to není žádná super výrazná, ale mě chutnala

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 11 zář 2015, 21:12

Tomatin 18 yo nám dělal společníka na 3. hradecké sjídlempárovacípřežírací degustaci. Mé poznámky z degustace jsou vlastně shodné s tím, co jsem psal nahoře při svém prvním setkání s Tomatinem, resp. jsou toho podmnožinou, takže to ani nemusím upravovat či psát recenzi čerstvou. Dnes jsem Tomatin přechutnával proti za tím účelem čerstvě načnutému Glenfiddichu 18 yo (tentokrát tento), který mám rád, jedna z těch mála privilegovaných, jejichž láhev je v mé sbírce již poněkolikáte (čti: podruhé). Oboje to jsou osmnáctky, oboje nějaký ten Speyside/Highlands styl, oboje má co dělat s Oloroso Sherry sudy. Tomatin mi nepřišel už v Locusu příliš výrazný, i když jsem v podstatě okamžitě přidal pár kapek vody, teď se mi to proti Fidítku potvrzuje. Skutečně jemná, nenápadná dřevitost. Oproti němu Glenfiddich, který je taky velmi umírněný jemný staroušek, působí svěžeji, "lesovitěji", i vlastně dřevitěji - já nevím, takový výraznější a přitom hladivější. Fidík je v chuti jemnější, Tomatin je víc nahořklý. Po polknutí Tomatinu zbývá ta dřevitost, po Fidítku je to jemnější, kávovité, takové to domácí sherryování. Určitě to má taky co do činění s 46 % Tomatinu a 40 % Glenfiddichu. To možná všechno vyznívá jako kritika Tomatinu, ale on není špatný, jen je hrozně tichý a snažil jsem se ho porovnat s whisky ve svém stylu hodně povedenou, se kterou se možná setkáváte na svých domácích, festivalových či barových toulkách alkoholovým Skotskem spíše, tak vám to něco řekne. Vzhledem k tomu, že cenově jsou nastejno, já volím jako vítěze Glenfiddich, leč je to pro Tomatin důstojná prohra.
(test bohužel nebyl naslepo, jsem si neuvědomil, a přiznám se, že vítěze jsem tušil už předem)

Botana
Znalec
Znalec

Příspěvek od Botana » 19 pro 2015, 14:36

Velikost:celá láhev
Aroma:Sherry, arašídy, čokoládový perník s ovocnou náplní, starý masivní nábytek politý leštěnkou, trocha medu.
Chuť:Ostrá, tipoval bych víc než 46%, když to není tím alkoholem, zkouším najít co to tam je sakra tak ostrého, ale na nic nepřicházím, je tam dřevo, lehce olejnaté, ale hned to přechází v suchou ostrost.
Dozvuk:Dlouhý, ostrý, suchý, dřevo.
Shrnutí:Není špatná, ale musel jsem mít na ní náladu. Za ty peníze ji spíše nedoporučuju, není na ní nic zvláštího.
tomatin18.png
tomatin18.png (64.14 KiB) Zobrazeno 2799 x

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Příspěvek od josé » 30 bře 2016, 23:36

Web:http://www.tomatin.com/
Velikost:vzorek
Aroma:nasládlá vanilková dřevitost s lehkou sherry ovocností. maličko nakyslé, černý rybíz. suché vlašské ořechy. blendové (b.1/3)
Chuť:svíravá vysychající dřevitost až nahořklost. ořechy. velmi pikantní - chilli. hřeje. (b.1/4)
Dozvuk:vysychá, dřevo ustupuje, sládne. hřebíček. čokoláda, větrový. (b.1/2)
Shrnutí:při slepém testu s Glenfarclas 18 se mi tato líbila o fous méně. hodně pikantní. při pohledu na číslovku 18 překvapení. tipoval jsem nějaký blend. nějak jsme si nesedli. i tak děkuji Botanovi za vzorek ze 3.HKdegu (b.0/1)
Body:3
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od J.K.Ch » 19 bře 2019, 22:24

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/114215
Aroma:Trochu zatuchlé sherry, vřes, citrusy, fermež, medový perník.
Chuť:Ostřejší, med, sherry, pomeranče, dřevo, vlašáky, pepř.
Dozvuk:Sušší a dřevitý. Pozvolna doznívají oříšky a občas se vynoří hořká čokoláda.
Shrnutí:Typoval bych něco mladšího, chybí jí nějaké zakulacení a ohlazení hran. Ale přijde mi zapamatovatelná a toho si cením. Zpočátku nic moc ale za jeden velký vzorek jsem se k ní docela příjemně propil.

Odpovědět