Dalmore King Alexander III

Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 9604
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Dalmore King Alexander III

Příspěvek od Nethar »

Dnes večer mě čekalo velmi příjemné porovnávání tří Dalmorů - 12 yo, 18 yo a King Alexander III. Dvanáctka je dvanáctka, recenzi právě vkládám. Osmnáctku mám celou láhev a moc mi chutná, recenze vzorku z festivalu tu je, až později řádně postoupím s lahví, aktualizuju ji. King Alexander III je ještě exkluzivnější záležitost, zrál v sudech po víně, madeiře, sherry, marsale, Kentucky bourbonu i portském. Můj předpoklad byl, že skončí seřazené podle ceny, ale nedopadlo to tak. Dvanáctka se mi zdá opravdu nejslabší, hlavně vůní, chuť je povedená a dozvuk dokonce velmi povedený. King Alexander ale končí až za osmnáctkou, protože se mi jeví nepříjemně nahořklý v chuti. I když nebylo to naslepo a osmnáctku mám rád :-) Popravdě si trochu pohrávám i s myšlenkou, že ten dozvuk dvanáctky je tak krásně čokoládově příjemný, že mi možná chutná i ona víc než Alexander. Jenže on je zase, mám-li znít moudře, komplexnější, to by chtělo více vzorků (posílejte jako obvykle na moji degustační adresu - Pod Stolem 11150).
king.jpg
king.jpg (21.48 KiB) Zobrazeno 1119 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/1660
Web:https://www.thedalmore.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=dalmore
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:Méně výrazné aroma než má osmnáctka i dvanáctka. Není nepříjemné, ale proti nim nenápadné. Citrony, kůže, tráva, ovoce. Osmnáctka je taková sladší a těžší, tohle je zase svěžejší, lehčí, to jsem nečekal, ale nakonec proč by ne, ten král nemusí být starý a shrbený. Myslím, že se v něm dá dlouho hledat, se čtyřiceti procenty vám to strpí. Ale hledat se musí, to osmnáctka jde víc naproti.
Chuť:Začne sladce, ale pak tak nějak hořkne a moc mě nebaví ji dlouze povalovat v ústech.
Dozvuk:Ze začátku nic moc dřevo, jak se člověk zbavuje té hořkosti z chuti, ale pak zesládne do velmi příjemné a jemňoučké vanilky a čokolády.
Shrnutí:Povedená whisky. Za ty prachy už mi to ale určitě nestojí. Jsem rád, že jsem mohl srovnat "mladý" Dalmore s vyzrálou osmnáctkou i tímhle speciálním kouskem. Každý má něco a nejlépe pro mě dopadla ta osmnáctka. Dvanáctka si to zkazí vůní, King Alexander zase nahořklou chutí.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět