Edradour 12 yo Caledonia

Odpovědět
Króča
Profesionál
Profesionál

Edradour 12 yo Caledonia

Příspěvek od Króča » 18 črc 2011, 21:56

Palírnu Edradour založil v roce 1825 John McGlashan a skupina farmářů se jménem Glenforres. Tento název se udržel do roku 1837, kdy byla palírna přejmenována právě na Edradour. V r. 1983 kupuje palírnu Cambell Distillers, která od r. 1992 přechází pod Pernod Ricard. V r. 2002 je Edradour Distillery prodána nezávislé stáčírně Signatory Vintage Scotch whisky.
Obrázek
http://www.edradour.co.uk/index6.html

Jméno palírny pochází z galského „edred dobhar“, což lze přeložit jako mezi dvěma vodami nebo také pramen krále Edreda. Vodu bere palírna z pramenů Mhoulin Moor na Ben Vrackie. Je to nejmenší skotská palírna sladové whisky. Má dva "miniaturní" destilační kotle (první na 4.200 litrů a druhý na 2.180 litrů), o kterých se tvrdí, že jsou nejmenší, jaké dovolují regule a předpisy celního úřadu. Palírna má pouze tři zaměstnance. Produkuje pouhých 12 sudů whisky týdně (cca 3.600 lahví) a objem její roční produkce (cca 240.000 lahví) vyrobí průměrné palírny za týden. Elektřina sem byla přivedena teprve v roce 1947. Je také jednou z nejvíce navštěvovaných palíren, ročně tudy projde minimálně 100 tisíc návštěvníků. Slad od roku 1983 dováží z průmyslové sladovny. Kvašení probíhá poměrně krátce - jenom 48 hodin. Zdejší whisky se dlouho spoužívala pouze do blended malt whisky (dříve vatted) a do klasických míchaných. Od r. 1986 se prezentuje i jako single malt a v r. 2003 zde byla plněna oficiální „peated“ verze s poměrně vysokým obsahem fenolů (cca 50ppm). Tato rašelinná verze byla pojmenován podle sousední zaniklé palírny Ballechin. Palírna také experimentuje s dozráváním v nejrůznějších typech sudů, zejména po vínech. I přesto že se jedná o palírnu s nízkou produkcí, nabízí velké množství variant své whisky.

Ochutnávat budeme 12y oficiální plnění Caledonia.
Obrázek
Limitovaná edice ze sudu po sherry. Skotský skladatel a zpěvák Dougie Maclean vybral tento jediný sud s whisky z roku 1997 jako součást oslav „Homecoming“ a pojmenoval ho po své nejslavnější písni Caledonia. Název Caledonia je staré latinské pojmenování pro zemi na sever od římské provincie Britannia, čili dnešní Skotsko.
typ sudu: sherry Oloroso
rok výpalu: 1997
rok stáčení: 2009
46% alc., nonchillfiltered, no colouring
odkaz na píseň ;) http://www.mp3s.pl/mp3/Celtic_Tides/Dou ... ia/2656229
Aroma:čokoládový krém, lepivě sladká -cukrová vata, lesní jahody, vařená povidla, taky vínová
Chuť:vínově ovocnou sladkost střídá vyzrálé dřevo, za kterým následuje špetka aromatického koření (nové??), sušené ovoce a snad i máslo.Objevuje se lehká rašelina.
Dozvuk:hořce čokoládové, vínové s vlivem sherry a jakási "patina" starobylého nábytku.. také větší porce rašeliny než se projevila v chuti
Shrnutí:Tahle láhev mne ale potrápila.. očekával jsem v ní přesně to, co jsem našel ve vůni, tedy kémovost a ovocnou sladkost v pořádně hutné a těžké porci..bohužel chuť se odvíjí více kořeněným a dřevěnným směrem a nenavazuje tak plynule na vůni, jak bych očekával...finish se pak zase začíná blížit vůni, ale již ji nedotáhne..velmi příjemná je ona rašelinná stopa, která se projevuje velmi skromně, ale přece.. tahle whisky mi ze všeho nejvíc voní a bohužel pro mě, je samotná vůně málo.. dlouho jsem po pečlivém přechutnání zvažoval, zda si zaslouží dosáhnout na mých 80 bodů.. ten zlomový bod si nakonec i přes nenaplněná očekávání získala svojí vlídnou pitelností, která z ní pro mne díky své vůni a slabší chuti činí vhodného společníka ke konverzacím, kdy se nemusím tolik soustředit na chuť, ale můžu mluvit a přitom si užívat s nosem ve sklenici ;)
Body:80
Body: Króča: 80 /100 (po první ochutnávce 82)
whiskybase: 85,42 /100

Zdejší palírnu ještě rozhodně prověřím, cítím zde slibný potenciál, ale konkrétně Caledonii si podruhé už nekoupím. Přesto nelituji ;)
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Edradour 12 yo Caledonia

Příspěvek od Hunter » 18 črc 2011, 22:07

Moc pěkně zpracovaná recenze... :clap:
A hned se přidám se svými dojmy z degustace:
Aroma:Fíky, lehký, přesněji velmi lehký náznak sherry.
Chuť:Kořenitost, opět fíky, přezrálé ovoce a tousty. Bohužel i příchuť santalového dřeva nebo bergamotu, která mi nechutná, dokáže mi pokazit i čaj, natož whisky z tak sympatické palírny.
Shrnutí:Škoda té pro mě nepříjemné příchutě, ale jinak je to nadějná whisky, charakterem bych ji přirovnal možná k Highland Park 12y, ale je ještě dál, a komu nevadí santalové dřevo ani bergamot, může si pár bodů přidat.
Body:79
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 18 črc 2011, 22:19

Velmi lehký náznak sherry? Nemyslel jsi spíš náznak vlhké kamzičiny? :lol:

Moje poznámky z degustace:
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/11671
Aroma:hutná sladkost, černý rybíz, kandované ovoce, kořenitost
Chuť:kořenitě štiplavá, hořké karamely, připálený cukr
Dozvuk:sladce perníková, vcelku dlouhý, ale málo výrazný
Shrnutí:taková sladce kořeněná, hlavním plusem je nejspíše hustá výrazná sladkost ve vůni, která mi ale úplně nesedla, zbytek to nespraví. Ale na celkovém hodnocení je vidět, že spravovat zase není tak moc třeba, dopadla dobře
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 20 črc 2011, 14:20

S whisky to přímo nesouvisí, ale když už jsme u té Caledonie, tak jestli se někdo zajímá o historii Skotska a Římské říše, tak zde je odkaz na zajímavé čtení, jmenuje se to Skotsko a římské impérium: http://is.muni.cz/th/64220/ff_m/Diplomo ... perium.pdf
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

salam15
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od salam15 » 03 kvě 2014, 15:10

Caledonie byla prvním vzorkem druhého dne festivalu a přiznám se, že mne velmi potěšila. Doposud jsem měl zkušenost jen se základní desítkou a tohle mi přišlo jako příjemný upgrade.
Aroma:sladší, cognacové
Chuť:příjemná dřevitost s peprnějším koncem
Dozvuk:dlouhý a dřevitý, mňam
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

Kobalt
Znalec
Znalec

Příspěvek od Kobalt » 17 čer 2018, 12:39

Alkohol:46 %
Podnik:Green Pub Písek
Velikost:vzorek
Aroma:Výrazný, středně sladký, dřevo, ořechy, hořký pražený slad, suché dřevo.
Chuť:Silná a ostrá, perlivá. Dřevo a ořechy, koření, pražený slad.
Dozvuk:Dřevo a ořechy, skořápky, ostré pryskyřičné dřevo, máslo, hřejivé koření, sladkost tmavého karamelu.
Shrnutí:Intenzivní hřejivá dřevitá whisky. Povedený kousek.
"Why is is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"

Odpovědět