Grangestone Double Cask

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Grangestone Double Cask

Příspěvek od josé » 02 srp 2016, 23:10

konečně je tu dlouho očekávaná recenze whisky z polského supermarketu Biedronka. jako suvenýr a testovací lahev za cenu 70 zlotých = 444 Kč jsem si ji přivezl z výletu. single malt bez udání věku. podle etikety jsou první sudy z bílého dubu a finish v sudech po bourbonu. ne zrovna tradiční kombinace. že by ty první sudy byly tak vyčerpané, že se použijí jen kvůli zákonným třem letem a finish po bourbou je jen aby to chytilo alespoň nějakou chuť? tmavá barva bude nejspíš přibarvená, nicméně jednoznačná zmínka o karamelu na lahvi není.
na svých stránkách dále avizují single malt sourozence ve věku 18 a 21 let a dále míchané 25 a 30 let.
grangestone.jpg
grangestone.jpg (7.31 KiB) Zobrazeno 3854 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/66246
Web:http://grangestonewhisky.com/
Alkohol:40 %
Velikost:vzorky
Aroma:suchá dřevitost, vanilkovost american oak. lehká lihová lakovost. nasládlé medové. ovocné, špendlíky, švestky až slivovicové. švestkové pecky, čokoláda, marcipán, máta (b.1/3)
Chuť:dřevitá a pak přechází do pikantní kořenitosti, perníkové koření. hladká, hodně sladká. švestky a švestkové pecky. maličko nakyslé. chlebová kůrka (b.1/4)
Dozvuk:sladký. výrazná čokoláda s trochou citrusové kůry. šťavnatý, hladký, hřejivý. karamel, vanilka (b.1/2)
Shrnutí:sladká whisky. dojem švestek a slivovice se při dalších přechutnáních trochu zeslabil, už mi nepřišel tak výrazný. každopádně se mi líbí a koupě rozhodně nelituju. krásně pitelná. (b.1/1)
Body:4
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

xenopus
Znalec
Znalec

Re: Grangestone Double Cask

Příspěvek od xenopus » 28 říj 2016, 16:30

Barva:
Podrobnosti:0,1l vzorek od josého
Aroma:Sladké, ovocné, svěží, svádí k napití. Ovoce, trocha másla, sladu, droždí a kalafuny.
Chuť:Sladká, olejnatější, lehce pikantní, šťavnatá, ale stále hladká. Směs ovocných chutí, hlavně povidla (nejvíc švestka a hruška) i s příslušným kořením (skořice, badyán), karamel.
Dozvuk:Příjemný, středně dlouhý, nasládle ovocný. Trocha dřeva, williamsky, pecky ze švestkových křížal, vnitřek sušených fíků.
Shrnutí:Tohle by pro mě mohl být ten příslovečný ohříváček na zimu, který dovede přenést člověka do pozdního léta, kdy na mezích dozrává ovoce na stromech a na tom spadaném pod nimi se pasou vosy. Lituji, že když jsem byl v srpnu v Polsku, že se mi ji nepovedlo sehnat ani ve třech různých Biedronkách. Tohle je velmi dobré pití s excelentním poměrem cena/výkon. Pro mě tenhle Grangestone naboural tendenci k uvěření mýtu, že NAS do pěti set Kč přece nemůže být kdovíjak zajímavé pití. Ještě štěstí, že už se dá koupit i v Česku, hned jsem si musel dva pořídit. :)
Body:84
Naposledy upravil(a) xenopus dne 13 srp 2017, 15:12, celkem upraveno 1 x.
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 11 pro 2016, 13:06

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/66246
Barva:
Aroma:Lesní med, hřejivé koření (hlavně skořice), sladovost, lehký závan jehličí, peprmint, sušené švestky a brusinky, k tomu i šťavnatost jablek. (85 b)
Chuť:Chuť je jemná, uhlazená, tělo se zprvu zdá tenké, ale pak začne působit celkem výrazná kořenitost smíchaná s ovocem, k nim se přidává čokoláda, marcipán. Chuť je příjemně nasládlá, bez špetky hořkosti, což je paráda. (84 b)
Body:85
Shrnutí:Single maltka takové kvality a pod 450 korun? Tak to je po velmi dlouhé době cenový supertip. Ve Whisky roku 2016 jsem v kategorii cena/výkon neměl z whisky co zvolit, pár dní po vyhlášení se však situace mění. Už vím, co koupím při příští cestě do Polska, až pojedu kolem obchodu Biedronka. Za velký vzorek děkuji josému. Vzhledem k celkovému dojmu rád zaokrouhlím hodnocení směrem nahoru.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Ganimoth
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od Ganimoth » 11 pro 2016, 13:45

Asi jsem jedinej, komu ta korenita drevitost v chuti prisla az trochu svirave neprijemna :)

jinak do Polska netreba, maji ji tady http://www.donpealo.cz/grangestone-sing ... sk-0-7l-40
a maji i spoustu pobocek po republice, takze se da i usetrit na postovnem.

xenopus
Znalec
Znalec

Příspěvek od xenopus » 11 pro 2016, 14:32

Hm, těžko říct, jestli faktor překvapení u mě při prvním ochutnání sehrál svoji roli, každopádně verze koupená Česku v Don Pealo je dřevitější a hořčí (a tím pádem u mě celkově horší) než recenzovaný vzorek z josého lahve dovezené z Polska.
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování

Ganimoth
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od Ganimoth » 11 pro 2016, 19:21

To by rozhodne vysvetlovalo dost velky rozpor mezi mezi zdejsimi reakcemi na polskou variantu a tim co sem otevrel doma. Da se na to zvyknout, ale zadna velka hitparada to neni. A celkove fakt nemam rad, kdyz se na ruzne trhy dodavaji ruzne verze produktu ve stejnem obalu

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Příspěvek od josé » 04 led 2017, 21:56

po vánocích jsme pro zajímavost provedli přímé slepé porovnání odlitých vzorků české a polské varianty. já sám jsem ho dnes ještě při likvidaci zbytků z obou decovek zopakoval. můj poznatek je následující:
v aroma velmi podobné. v polské je o maličko víc vanilky, je nasládlá s meruňkou. u české jsem zaznamenal zatuchlejší, starší dřevo. nějaké ovoce.
v chuti mi polská přijde o něco vodovatější a nahořklejší. pecky. česká je sladší, pikantnější a s výraznějším (tmavším) dřevem.
v dozvuku obě čokoládové, nasládlé s ovocem.
zjištěné rozdíly jsou jen minimální, pro mě nikterak významné. takovéto velmi jemné odchylky bych očekával mezi "várkami" i u základních řad whisek jakékoliv jiné značky, ač se masterblendeři o stálost charakteru snaží, seč můžou. pro nás konzumenty nakonec největší roli bude mít trocha toho štěstí a jak se zrovna trefí do osobního vkusu. ať nakoupíte u nás nebo v polské berušce, trvám na tom, že to není úplně marné pití za přijatelnou cenu.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

Rog
Znalec
Znalec

Příspěvek od Rog » 21 dub 2017, 22:57

Tento týždeň som dopil fľašu. Na recenziu to nie je, len by som podotkol, že podľa mňa je kvalita primeraná cene. Zas taký zázrak mi to neprišiel, prirovnal by som ju k trochu lepšiemu blendu. White Horse Gold Edition mi prišiel zaujímavejší... Zase je pravda, že tá cena za single malt je neuveriteľná... momentálne v Don Pealo 399 :doh: . Ideálna pre návštevy, začiatočníkom a na úderné nedegustačné konzumovanie :alco12:

Petr
Guru
Guru

Příspěvek od Petr » 24 dub 2017, 07:10

Něco k zamyšlení, takhle po ránu, když jsem brouzdal webem. Palírna Ailsa Bay byla vybudována, aby produkovala whisky stejného typu jako Balvenie, která v jistou dobu "nestíhala"! A hádejte, jak se jmenuje průmyslová zóna v Girvanu, kde ji postavili? ;) A další otázky se nabízejí. Gůgleři, vzhůru do akce! Vítěz u mně má na WF panáka Balvenie 17 YO Peated Cask. Dvě podmínky - musí si ji vyzvednout osobně. Odpověď se tady musí objevit do čtvrtka do půlnoci, pak už nejsem na příjmu.
:hand:

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 24 dub 2017, 07:39

Grangeston.

Odpovědět