Edradour 10 yo 1995 Burgundy SV

Odpovědět
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Edradour 10 yo 1995 Burgundy SV

Příspěvek od josé »

Netharův příspěvek na 5.HKdegu. až doma při přechutnání jsem si vzorek naplno užil. na degustaci byl poslední v pořadí s dezertem a už jsem měl po těch všech pochoutkách moc unavený nos i jazyk. akorát netuším zda to Burgundy bylo bílé či červené víno.
e-burgundy.jpg
e-burgundy.jpg (10.51 KiB) Zobrazeno 5862 x
1.sud: 19.12.1995 Hogshead
2.sud: 20.12.2005 Burgundy Hogshead
lahvováno: 23.10.2006
lahví: 452 x 500ml
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/62343
Alkohol:57.2 %
Velikost:vzorek
Aroma:nečekaně sladké, hladké. rozměklé ovoce, maliny, pomerančová marmeláda. výrazně nugát. kokos. když odvětrá je znát hlavně dřevo (b.2/3)
Chuť:opět sladká, lehká ovocnost a vínová perlivost. jemně pikantní dřevitost, skořice. trocha vody jí neuškodí, ba naopak. (b.2/4)
Dozvuk:příjemný čokoládový, vysychající dřevo, kakaový prášek. kousek pomeranče a hřebíčku (b.1/2)
Shrnutí:poměrně sladká whisky. dík kyselkavosti i svěží, lehce pikantní sudovka.(b.0/1)
Body:5
Naposledy upravil(a) josé dne 11 lis 2016, 10:18, celkem upraveno 1 x.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Edradour 10yo 1995 SV Burgundy

Příspěvek od Hunter »

Tohle bude s největší pravděpodobností finiš po rulandě modré (pinot noir), případně pinot ve směsi s odrůdou gamay. Tyto odrůdy se v oblasti používají nejčastěji. Na červené víno ukazuje i barva etikety a hlavně té pěkné červené bedýnky. A i ty charakteristiky v tvé recenzi, josé, svědčí o tom, že by to mělo být červené víno.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Edradour 10yo 1995 Burgundy SV

Příspěvek od salam15 »

Bude to tak, bílé v Burgundsku pod generickým názvem Bourgogne skoro nedělají, když už tak Bourgougne-Aligoté. A jinak jsou to slavné apelace Meursault, Mercurey, Chablis (otrojí Chardonnay), a to by se s tím na etiketě pochlubili - stejně jako všichni píšou Sauternes a ne Bordeaux (kam Sauternes patří)
Naposledy upravil(a) salam15 dne 11 lis 2016, 14:26, celkem upraveno 1 x.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Edradour 10yo 1995 Burgundy SV

Příspěvek od Nethar »

Samí odborníci tady, apelace, pinot noir, svěží kyselkavost, prostě kouknu na tu červenou bednu a je to jasný :mrgreen:
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Edradour 10yo 1995 Burgundy SV

Příspěvek od Jerry1 »

A přitom si Aninka jenom hrála s vodovkama. A potom z nás uděláš blbce, co dají na barvu bedny... a ne na vlastní úsudek.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Edradour 10yo 1995 Burgundy SV

Příspěvek od Nethar »

Jak píše josé, šla až na závěr s dezertem, poznámky už jsem si nepsal, nebyly by příliš důvěryhodné. Bohužel jenom půllitrovka, takže když si všichni ti lotři odlili ještě na přechutnávku, zbylo mi tam tak směšně málo, že jsem rozlil i zbytek. To mi ovšem nezabránilo v tom, abych ji zařadil na bednu, protože to byla
1) výborná whisky
2) sudová whisky
3) přinesl jsem ji já
4) jediná která se hned dopila, takže musela být nejlepší

Měl-li bych být konkrétnější, tak to byl Edradour, ve vůni výrazné ovocně nasládlé stopy červeného vína (naprosto typické a nezaměnitelné s bílým), řekl bych sudové, odhadem 57 %, ale jako sedmý vzorek už to bylo fuk. Dlouhý dozvuk čokovínosvěžechutný. V případě zájmu vygeneruju ještě další charakteristiky.
Botana

Re: Edradour 10yo 1995 Burgundy SV

Příspěvek od Botana »

Velikost:vzorek
Aroma:Těžká, plná, hutná, čokoláda s kousky ovocného želé.
Chuť:Čokoláda, koření.
Dozvuk:Čokoláda, dřevo, hořkne.
Shrnutí:Opět se ukazuje, jak jsou vzorky ošidné. Zatímco na 5 HK degu jsem hodnotil nejvýše, po přechutnání se zdála v dozvuku poněkud hořká. Je pravda, že jsem dnes k tomu neměl karamelovo-vanilkový dortík s višní v čokoládě a švestkovým přelivem. Za zajímavý vzorek děkuji Netharovi.
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Edradour 10yo 1995 Burgundy SV

Příspěvek od zombice »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/62343
Alkohol:57.2 %
Velikost:vzorek
Aroma:taková zvláštní zatuchlost navinule nakyslá (ocet Balsamico?), suché sherry nebo víno (sugesce je sviňa :-))
s vodou: zatuchlost zmizí, projasní se kyselost spíš po ovoci než po víně, ale pořád je proti Caledonii trochu zastřenější
Chuť:plná, intenzivní chuť, opět nakyslá, pod tím ovoce
s vodou: jemnější, ale pořád styl vína, víc vlivu dřeva, ovoce (nakyslé, málo zralé)
Dozvuk:vínovo čokoládový, pak i ovocný docela dlouhý
s vodou: kyselejší ovoce, hořká čokoláda, takový ten sušší styl dřeva a pak i vína
Shrnutí:zajímavá whisky se zřetelným vlivem vína. I když nejsem fanoušek ředění, tak tady bych si s vodou hrál.
Odpovědět