Dalmore 10 yo 1994 Chieftain's

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Dalmore 10 yo 1994 Chieftain's

Příspěvek od Hunter » 28 srp 2011, 21:10

V dnešní recenzi vám představím velmi neobvyklý kousek, bez přehánění raritní záležitost, jejíž recenzi budete na internetu hledat pravděpodobně marně.Chieftain's Dalmore 1994 10Y 63.5% 0.7l je whisky, budící respekt už svou silou. Existují sice ještě silnější whisky, ale moc jich na trhu nenajdete. Celosvětově bylo toto plnění dodáno na trh v počtu pouhých 600 lahví, a ani takový Jim Murray ji ve své Whisky Bibli nemá. To, společně se skutečností, že jsem ještě od Dalmore nic neochutnal, rozhodlo při výběru.
Dalmoreznak.jpg
Dalmoreznak.jpg (14.69 KiB) Zobrazeno 1577 x
Ale nejprve pár slov a zajímavostí o palírně Dalmore.
Dalmore (čti: dejlmó) je palírna, ležící na severu Highlands. Byla založena v roce 1839 Alexandrem Mathesonem, obchodníkem, který zbohatl na nelegálním dovozu opia z Dálného východu. Hlava jelena dvanácteráka, který je vyobrazen ve znaku, je původní znak MacKenziů, kteří byli vlastníky palírny od roku 1886. Zdrojem vody je řeka Alness. Nevšední osud postihl palírnu za I. světové války, v roce 1917 zde místo sladu začalo námořnictvo vyrábět hlubinné miny. Na této palírně jsou také zajímavé i nevšedně tvarované měděné destilační kotle z roku 1874, které slouží dodnes.
Dalmorekotle.jpg
Dalmorekotle.jpg (15.75 KiB) Zobrazeno 1577 x
Vlastníkem palírny je od roku 2007 United Spirits (Whyte & Mackay Ltd.), a tak nepřekvapí, že část produkce se prodává v blendech pod značkou Whyte & Mackay. Tato whisky mívá bohatý charakter s mírnou chutí po sherry.
Dalmore10y.jpg
A teď už k lahvi samotné.
Chieftain's Dalmore 10Y 63.5% 0.7l
Cask No. 1393-1394
Woodtype: Hogshead
No. of Bottles: 600
Unchill-filtered natural colour
Distillation Date: November 1994
Bottling Date: August 2005

Nejprve charakteristika od prodejce:
Aroma: Intenzivní a pevné, dobře strukturované s hedvábně hebkými sladovými tóny a náznakem oloroso sherry v pozadí, jemná vůně pomeranče, marmelády a kořeněné podtóny. Chuť: Pořádný útok na vaše ústa - spíš elegantní než silný. Vyzrálé oloroso nabírá na síle s velkou harmonií. Koncentrovaná citrónová chuť uchvátí a mučí střední část vašeho jazyka. Velmi bohaté dokončení nezůstává pozadu za chutí.

A tady už vlastní zápisky z degustace.
Aroma:Sametová, jasně cítím kávové tóny, smetanová hebkost. Po přidání pár kapek vody káva ustupuje, buket se zjemní.
Chuť:V chuti rozhodně pocítíte obrovskou sílu a štiplavost, přes ni pak bohatou smetanovost, po přidání několika kapek vody se chuť výrazně zlepší, otevře se vám další paleta těžce ovocitých chutí.
Shrnutí:Tato lahev, už pro svou sílu, asi nebude pro každého, kdo si však libuje v Cask Strength, ten by nemusel být zklamán.Jedná se o nevšední kousek, který se vymyká všemu, co jsem zatím poznal.Rozhodně se otvírá velký prostor pro experimenty s přidáváním různého množství vody.
Body:83
Na whiskybase, u Murraye ani jinde jsem žádné recenze, natož hodnocení nenašel.
Hunterovo skóre je 82/100, případné mírné korekce po přechutnávkách a dalších srovnávacích testech jsou ještě možné.
Korekce - Nakonec přehodnoceno na 83/100.

http://www.thedalmore.com/home.aspx
http://www.ianmacleod.com/brands/?id=2
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalmore 1994 Chieftain´s

Příspěvek od Nethar » 28 srp 2011, 21:17

Cask Strength a (pro mě nutné) experimentování s vodou, to je velké dobrodružství. Navíc k tomu takováto láhev - vypadá to skutečně exkluzivně. Shodou okolností jsem byl na WB a koukám, že HunterRomario obodoval tuhle láhev, tak pak už jsem jenom číhal tady na předpokládanou recenzi, abych si ji 20 vteřin po zveřejnění přečetl. Zdraví a děkuje věrný fanoušek :mrgreen: :lol: :handgestures-thumbupright:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 28 srp 2011, 21:21

:-) Trochu jsem zapomněl zmínit dochuť - bez přidání vody budou mít útlocitnější jedinci spíš pocit, že se jedná o dezinfekci útrob, ale to trochu přeháním, dá se to. :mrgreen:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Vivino profil

Mirek
Znalec
Znalec

Příspěvek od Mirek » 29 srp 2011, 00:17

http://eshop.excaliburcity.com/cz/prode ... 0-7l-18675

A jednu mně tam nechte, ne že mně to fšecko vyslopete :D
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 29 srp 2011, 07:47

Mám ji také z Excalibru, kde mi ji Jerry sehnal, jejich cena je opravdu parádní, jinak v Británii se prodávala za v přepočtu 1375,-Kč.

Obrázek

Vivino profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 29 srp 2011, 13:36

No vypadá slibně..taky jsem na ni nejednou koukal ;) Highland můžu a navíc s kapátkem si taky rozumím, takže snad zbyde i na mne, až budu zase někdy (v příštím životě :roll: ) objednávatwhisky domů :lol: Jsem rád žes ji zkusil a jako snad první (když nepočítám výrobce) ji veřejně zrecenzoval :clap:
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 29 srp 2011, 16:05

To Króča: Tak po zkušenosti s tvou Caol Ila od Chieftain´s jsem do toho šel, a nelituju, už se poohlížím po dalších!

Obrázek

Vivino profil

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 06 zář 2011, 15:58

Takovýhle dráždění chuťových buněk by mělo být trestné. Musim si nalít něco do sklenky abych se uklidnil :D
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 06 zář 2011, 19:17

Dělám co můžu. ;) Jinak u téhle Dalmorky je zajímavé sledovat, jak se po přidání vody ukáže její nasládlá tvář. A nemusí to být kapky, tady se klidně může přidávat po malých lžičkách.

Obrázek

Vivino profil

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 06 zář 2011, 19:24

Abych to poupravil, tak ta sladkost je a´la pravý žloutkový věneček...právě přechutnávám, takže se jedná o bezprostřední dojmy ;)

Obrázek

Vivino profil

Odpovědět