Glen Ord 12 yo

Odpovědět
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Glen Ord 12 yo

Příspěvek od Hunter » 10 říj 2011, 18:55

glenord_logo.jpg
glenord_logo.jpg (9.6 KiB) Zobrazeno 3675 x
Glen Ord je palírna ležící na severu Vysočiny ve vesnici Muir of Ord poblíž města Beauly v kraji Ross-shire. Založena v roce 1838 na místě , kde původně stála černá palírna. Byla založena pod názvem Ord Distillery, v roce 1982 změnila název na Glen Ord. V současné době spadá pod Diageo Distilling.

Glen Ord 12y je už nahrazena následovníkem pod názvem The Singleton of Glen Ord. Pod názvem Singleton se prodávají ještě whisky z Glendullan a Dufftown.

My se podíváme na ještě původní plnění v hranaté lahvi.
glen ord 12y.jpg
glen ord 12y.jpg (17.75 KiB) Zobrazeno 3675 x
Aroma:Nejprve meloun, přesněji jeho zelená část u slupky,svěží, poté dub, alkohol, lehce kořenitá.
Chuť:V chuti dub, ale zároveň i sladkost rozinek a štiplavá kořenitost, s táhlým příjemně kořeněným dozvukem. Plnější tělo bych ale určitě uvítal.
Shrnutí:Na webu nejsou o této whisky moc příznivé reference, a tak jsem v očekávání propadáku byl opět docela mile překvapen. Za pozornost a minimálně ochutnání Glen Ord určitě stojí, na WB 79,19 bodu, Jim Murray 81bodů. Hunterovo skóre...
Body:82
Díky za vzorek, zombo!
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Re: Glen Ord 12 yo

Příspěvek od Króča » 10 říj 2011, 18:59

Jen doplním, že mám doma k dispozici totožnou, stále ještě nenačatou láhev, tudíž mne Hunterovo skóre velmi potěšilo.. pak si ještě dovolím dodat, že důvod,proč jsem se ji rohodl koupit byl ten, že do ohně při sušení sladu mimo rašeliny přidávají také vřes ;)
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 14 dub 2012, 22:56

A je to tu..
Aroma:nasládlý balíček mokrých cigaret,taky kouř..poprvé jsem pocítil "onu pověstnou" mýdlovatost..vůně celkově výrazná a spíše mi nesedí :think:
Chuť:někdy krátce nugát, většinou ale kyselé dřevo s trochou kouře, po chvíli v ústech štípe
Dozvuk:stále to samé dřevo, opět (pa)chuť mokrých cigaret a mýdla, trošku kouře nezaškodí - nezachrání
Shrnutí:tak tohle je boj a trefa vedle :roll: v rámci doznívání mi občas přeběhne velmi nepříjemný "mráz" po zádech.. už téměř celá láhev a stále se s ní nedokážu dobře snést :? prostě mi nechutná :handgestures-thumbdown: co už :chores-chopwood: Hunterův meloun byl ovšem řádně vtíravý a dokázal jsem si ho tam dlouhou dobu představit :doh: naštěstí jsem to prokoukl :handgestures-fingerscrossed:byly to ty sladké cigára :D
Body:60
Naposledy upravil(a) Króča dne 05 kvě 2012, 08:57, celkem upraveno 1 x.
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Žiži
Znalec
Znalec

Příspěvek od Žiži » 15 dub 2012, 18:51

Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:ovoce, trocha sherry a karamelu, suchá, mírně kouřová
Chuť:náznak sherry, ovoce, karamel, poměrně suchá
Dozvuk:středně dlouhý, karamel, opět trocha ovoce, suchý
Shrnutí:celkem příjemná a nekomplikovaná whisky, a přestože byla hodně suchá, tak ředění vodou bylo naprosto zbytečné
Body:78

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 15 čer 2012, 21:26

Díky Króčovi za vzorek!
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/776
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=glen-ord
Barva:
Alkohol:43 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:vůně se nestydí, už když nechávám whisku se trochu nadechnout, roztahuje se příjemně kolem stolu. Je taková klasická, nepříliš výjimečná, prostě whisky - nasládle dřevitá. K nosu příjemná, ačkoliv se rychle roztáhla po okolí, není zbytečně intenzivní a člověk si ji může dlouho vychutnávat bez bolesti hlavy
Chuť:žádná přílišná síla alkoholu, to mi vyhovuje, smetanová, hladivá, až po delší době kouřově kořenitá
Dozvuk:zpočátku sladkost kandovaného ovoce, pak přejde do dřevité nahořklosti a skončím s cukrem v ústech; středně dlouhý až krátký; po ještě delší době zůstává v ústech taková trochu divná umělohmotně nasládlá pachuť, která celkový dojem výrazně kazí
Shrnutí:celkově normální whisky, buď slabší single malt nebo lepší blended...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Buster&Glen

Příspěvek od Buster&Glen » 24 kvě 2013, 03:06

................
Naposledy upravil(a) Buster&Glen dne 09 led 2014, 00:10, celkem upraveno 2 x.

zombice
Znalec
Znalec

Příspěvek od zombice » 24 kvě 2013, 09:12

Alespoň vzorek Royal Lochnagar zkus sehnat, ať máš porovnání a doplníš si vzdělání :-) Nás při prohlídce palírny docela zaujala, ale je dost jiná než Glen Ord. to se dá říct mimojiné i o palírnách, Glen Ord není zvenku ani moc hezká, ono je to i tím, že v těsný blízkosti je jedna z hlavních sladoven pro Diageo, za to Royal Lochnagar, je kouzelná malá kamenná palírna v sousedství královnina letního sídla Balmoralu v srdci hor, kdy se k němu z jedné strany přijíždí přes mě jediné známé sjezdovky v UK. Ta stará láhev Glen Ord 12y se mi taky moc líbí (jednu jsem dostal jako dárek, když končila na trhu :-) ) Ale za to, co provedli s tou novou, bych je nakopal do ... Ty jejich Singletony, to je děs a podle mě ukázka toho jak se dá zničit pěkný design a nahradit něčím hrozným.
Co se týče ostatních Diageo, tak já nepokládám za "kytičkový" už ani Oban, podle mě má už blíž ostrovům i tím, že palírna je snad 50 metrů od moře :-) A z těch základních mi chybí ochutnat už jen Glen Elgin, Knockando a Clynelish, ale na ty dojde asi letos v létě, přinejmenším na Clynelish určitě a to osobně v palírně :-)

Radek
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Radek » 24 kvě 2013, 20:58

Mimochodem,k tomu Obanu, v knize "Jak bluffovat o whisky" se o ostrovních whisky píše: nepatří k nim whisky z Islay což ostrov je, zato k nim patří Oban což ostrov není :D
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

scotland
New-make
New-make

Příspěvek od scotland » 25 kvě 2013, 09:55

Buster&Glen píše:Zajímavý doklad relativity chutí a vjemů - navzdory zdejšímu nevalnému hodnocení pro mě osobně nejlepší z highlands, co jsem zatím ochutnal - staré dřevo z letního altánku ze kterého občas mrkne babiččin perník a bylinky (naopak teda jakoukoli část vodního nebo žlutého melounu z toho necítím a nechutnám ani ve snu).
Výborně se s tou lahví čtou pasáže s Bombadilem z Pána Prstenů (pro mladší - to jsou ty, co novozélandský tlustoprd z filmu vynechal). Pozoruhodné bylo i sledovat, co to dělá v kombinacích s jinými whisky (a jak se to zajímavě mění podle pořadí).

Z "kytičkových" akvizic Diageo je pro mě jednoznačně nejuspokojivější - hravě překonává nejen Cardhu (což věru není problém), Blair Athol, Glenkinchie a Dalwhinnie, ale i Cragganmore, Clynelish a Oban (nepil jsem Royal Lochnagar, a Talisker už nepokládám za kytičky). A abych nezapomněl - ta oble krychlová láhev je pro mě vysloveně užasný mazlící objekt... :-)

Je to zajímavé tím víc, že samotný Muir of Ord působí jako děsná díra:
http://www.panoramicearth.com/788/Scott ... uir_of_Ord
(ten panoramatický pohled mi, nevím proč, čímsi připomíná náměstí v Uhříněvsi), zatímco u jiných lahví bývá virtuální exkurze na místo původu vyslovenou reklamou na turismus po Skotsku (i když třeba pohled na Lagavulin Bay taky, pravda, nevypadá moc lákavě).

Jo - a proč to vlastně píšu - momentálně mají Glen Ord zlevněný v Bille na 999 Kč (z nesmyslných 1720 Kč, ze které ho tam velmi nedávno navezli nepochybně za účelem této slevy), což je pravděpodobně poslední příležitost, jak tady tu jinak původně docela drahou láhev pořídit nejen za přijatelné peníze, ale možná dokonce vůbec.
Ahoj,ten Glen ord maju ve všech pobočkách Billy alebo len v jednej niekde konkretne?

Odpovědět