Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish

Odpovědět
Shargard
Znalec
Znalec

Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish

Příspěvek od Shargard » 21 lis 2011, 12:36

S několika dením spožděním, doufám, že mi to někdy odpustíte, se podíváme na slibovanou raritku, kterou jsem si daroval k narozeninám - tedy pouze vzorek. V životě jsem si nemyslel, že za 30 ml whisky dám tolik peněz, ale touha po vyjímečnosti byla velká. Řeč je o Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish. Celosvětově bylo uvolněno pouze 4000 lahví což v dnešní z ní dělá parádní sběratelský kousek a legendu. Nás ale zajímá docela něco jiného. Celková doba zrání je 21 let a z toho 2 roky v sudech od legendárního Chateau d'Yquem.

Info o lahvi
Stáří: 21 let
Zrání v sudech: pravděpodobně od bourbonu, ale nikde jsem to nenašel
Finish: sudy od Chateau d'Yquem
Cena: 450 liber

Glenmoragnie 1981 Sauternes wood finish (46%)
Obrázek
[body][/body]
Aroma:bez vody: smetanový, vanilka, jablečný koláč (jablka se nejdříve opečou v karemelu a poté s spolu s máslem a těstem upečou v troubě - dobrota) - shodou okolností jsem ho ped pád dny pekl a je to tam, hrušky. Tohle mě poslalo do jiný dimenze. Parádní hloubka, který se nelze nabažit. Velmi intenzivní. Při úplně prvním přičichnutí mi naskočila husí kůže
s vodou: intenzivnější a sladší
Chuť:bez vody: krásně zakulacená, vyzrálá, sytá, slaďounká, pečené ovoce(banány), pomeranče , datle ale i chuť syrového dřeva, kořeněná a jak už jsem zvyklý u této palírny ani zde nechybí sametový až hedvábný charakter.
s vodou: více zesládne, vystoupí ovocné chutě a syrové dřevo lehce ustoupí. Ještě se zjemní
Dozvuk:delší, koření, nádhrerně integrovaný dub, banány , jablka a to vše podtržené vanilkou, ke konci finiše dominuje dub s vanilkou. Přece jen nějaké to negativum - dozvuk mohl být deelšíí. Jinak se tahle whisky do mojí chutí trefila báječně a způsobila mým chuťovým pohárkům orgasmus.
Shrnutí:Ralfy o některých whisky říká, že jsou emotional moving - tedy, že vám zahýbají s emocemi a tohle je jedna z nich. Osobně si myslím, že jsem ještě nebyl připraven na tuhle whisky abych si ji 100% užil. Na to ještě pár let chybí, ale i tak se jedná o velmi silný, nezapomenutelný a intenzivní zážitek. Parádní komplexnost a poctivě odvedená práce za použítí těch nejlepších surovin a sudů, děljí z této whisky vyjímečnou záležitost. Jsem fakt rád, že jem ji mohl ochutnat. Nicméně bych se za pár let k ní vrátil.
Hodnocení:v tomhle případě se zdržím jakéhokoli hodnocení a nejspíš se ani neobjeví v mojí volbě whisky.
Slainte Mhath
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish

Příspěvek od Hunter » 21 lis 2011, 13:17

A není to škoda, nezahrnout takový skvost do volby whisky roku? Co bych teď dal aspoň za ty proklínané Netharovo smajlíky, i ty jsou lepší, než nic... :lol: Ale tak ze slovního popisu vyplývá, že je to špička.Pěkné čtení. :handgestures-thumbupleft:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 21 lis 2011, 14:25

Ne, že bych ji tam dát nechtěl, ale když ji zařadim do kaegorie bez udání stáří jak se tu o tom dneska už debatovalo tak už teď v nabitý konkurenci by se mi rozhodovalo ještě hůř. No a když ji dam do do kategorie skotsko single malt 21y+ tak to už zase nekoresponduje s domluvenými pravidly o zařazování lahví do kategorií. Tak ještě uvidím. Každopádně špička, alespoň pro mě to rozhodně je
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 21 lis 2011, 14:54

Poslední domluva je, že rozhoduje, zda je udaný věk u lahve na WhiskyBase. U téhle tam je 21y, takže by nebyl problém a mohl bys ji dát do kategorie 21 a více let.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 21 lis 2011, 15:20

Skvělá recenze se vším všudy. Tím, že jsi nebodoval, jsi jí prokázal vlastně ještě větší čest a uznání!

A jeden off-topic - osobně se budu co jen to půjde snažit zahrnovat do whisky roku hlavně celé lahve, co jsem měl k dispozici. Měl jsem pár skvělých vzorků, ale vzorek je jenom vzorek. Některé byly tak výjimečné, že své místo na bedně asi získají, ale budu se tomu bránit zuby nehty.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět