Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish

Odpovědět
Shargard

Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish

Příspěvek od Shargard »

S několika dením spožděním, doufám, že mi to někdy odpustíte, se podíváme na slibovanou raritku, kterou jsem si daroval k narozeninám - tedy pouze vzorek. V životě jsem si nemyslel, že za 30 ml whisky dám tolik peněz, ale touha po vyjímečnosti byla velká. Řeč je o Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish. Celosvětově bylo uvolněno pouze 4000 lahví což v dnešní z ní dělá parádní sběratelský kousek a legendu. Nás ale zajímá docela něco jiného. Celková doba zrání je 21 let a z toho 2 roky v sudech od legendárního Chateau d'Yquem.

Info o lahvi
Stáří: 21 let
Zrání v sudech: pravděpodobně od bourbonu, ale nikde jsem to nenašel
Finish: sudy od Chateau d'Yquem
Cena: 450 liber

Glenmoragnie 1981 Sauternes wood finish (46%)
Obrázek
Aroma:bez vody: smetanový, vanilka, jablečný koláč (jablka se nejdříve opečou v karemelu a poté s spolu s máslem a těstem upečou v troubě - dobrota) - shodou okolností jsem ho ped pád dny pekl a je to tam, hrušky. Tohle mě poslalo do jiný dimenze. Parádní hloubka, který se nelze nabažit. Velmi intenzivní. Při úplně prvním přičichnutí mi naskočila husí kůže
s vodou: intenzivnější a sladší
Chuť:bez vody: krásně zakulacená, vyzrálá, sytá, slaďounká, pečené ovoce(banány), pomeranče , datle ale i chuť syrového dřeva, kořeněná a jak už jsem zvyklý u této palírny ani zde nechybí sametový až hedvábný charakter.
s vodou: více zesládne, vystoupí ovocné chutě a syrové dřevo lehce ustoupí. Ještě se zjemní
Dozvuk:delší, koření, nádhrerně integrovaný dub, banány , jablka a to vše podtržené vanilkou, ke konci finiše dominuje dub s vanilkou. Přece jen nějaké to negativum - dozvuk mohl být deelšíí. Jinak se tahle whisky do mojí chutí trefila báječně a způsobila mým chuťovým pohárkům orgasmus.
Shrnutí:Ralfy o některých whisky říká, že jsou emotional moving - tedy, že vám zahýbají s emocemi a tohle je jedna z nich. Osobně si myslím, že jsem ještě nebyl připraven na tuhle whisky abych si ji 100% užil. Na to ještě pár let chybí, ale i tak se jedná o velmi silný, nezapomenutelný a intenzivní zážitek. Parádní komplexnost a poctivě odvedená práce za použítí těch nejlepších surovin a sudů, děljí z této whisky vyjímečnou záležitost. Jsem fakt rád, že jem ji mohl ochutnat. Nicméně bych se za pár let k ní vrátil.
Hodnocení:v tomhle případě se zdržím jakéhokoli hodnocení a nejspíš se ani neobjeví v mojí volbě whisky.
Slainte Mhath
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish

Příspěvek od Hunter »

A není to škoda, nezahrnout takový skvost do volby whisky roku? Co bych teď dal aspoň za ty proklínané Netharovo smajlíky, i ty jsou lepší, než nic... :lol: Ale tak ze slovního popisu vyplývá, že je to špička.Pěkné čtení. :handgestures-thumbupleft:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish

Příspěvek od Shargard »

Ne, že bych ji tam dát nechtěl, ale když ji zařadim do kaegorie bez udání stáří jak se tu o tom dneska už debatovalo tak už teď v nabitý konkurenci by se mi rozhodovalo ještě hůř. No a když ji dam do do kategorie skotsko single malt 21y+ tak to už zase nekoresponduje s domluvenými pravidly o zařazování lahví do kategorií. Tak ještě uvidím. Každopádně špička, alespoň pro mě to rozhodně je
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish

Příspěvek od Hunter »

Poslední domluva je, že rozhoduje, zda je udaný věk u lahve na WhiskyBase. U téhle tam je 21y, takže by nebyl problém a mohl bys ji dát do kategorie 21 a více let.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish

Příspěvek od Nethar »

Skvělá recenze se vším všudy. Tím, že jsi nebodoval, jsi jí prokázal vlastně ještě větší čest a uznání!

A jeden off-topic - osobně se budu co jen to půjde snažit zahrnovat do whisky roku hlavně celé lahve, co jsem měl k dispozici. Měl jsem pár skvělých vzorků, ale vzorek je jenom vzorek. Některé byly tak výjimečné, že své místo na bedně asi získají, ale budu se tomu bránit zuby nehty.
Odpovědět