Edradour 10 yo 1999 Sauternes SV

Odpovědět
Shargard
Znalec
Znalec

Edradour 10 yo 1999 Sauternes SV

Příspěvek od Shargard » 11 dub 2011, 17:09

Obrázek

Přátelé a milovníci whisky vítejte u další ochutnávky ze Skotska. Dnes opět z Highland a to konkrétně palírny Edradour

Edradour 10y 1999 Sauternes - Straight from cask Jedná se o cask strenght tedy sudovou sílu 57,6%

Tuto ochutnávku pojmu trochu rozsáhleji než jiné, protože věřím, že tahle whisky si to plně zaslouží.

Edradour se pyšní titulem nejmenší palírny ve Skotsku a to nejen objemem ale i velikostí. Veškerý proces výroby téhle whisky se děje v jediné místnosti této, dalo by se říci farmářské palírny. Nebudu zabíhat do detailů historie, ale od chvíle co do Edradouru přišel bývalý manažer Laphroigu Ian Handerson, začala se tato whisky stávat více a více známou. Za zmínku stojí také to, že vybavení palírny je původní, avšak whisky v lahvích je naprosto současná. S pouhými 90000 litry ročně se tak stává zároveň i exkluzivním zbožím. Od každé edice je vskutku jen několik stovek lahví. Takže kdo zaváhá... a dál to znáte sami. Dnešní ochutnávku rozdělím do dvou částí. A sice tak, že nejprve ochutnám bez přidání vody a poté s ní. Sám jsem zvědav co se bude dít. Jde o mou první cask strenght whisky ochutnávanou bez přidání vody.

Ještě než začnu tak si řekneme něco málo o whisky samotné. Již z názvu se dá mnohé poznat. Opomenu teď věk, letopočet a zaměřím se na slovíčko Sauternes. Kdo trochu zná, ví že se jedná o oblast ve Francii, kde se produkují dezertní sladká vína té nejvyšší kvality. Protože jsem už ochutnal, domnívám se, že jde konkrétně o značku vín Chateau D'Yquem, která jako jediná je oprávněná používat titul Premier Cru Supérieur - což je nejvyšší možné kvalitativní ohodnocení. Z tohoto důvodu pramenila i moje zvědavost právě na tuto whisky. Whisky destlivaná v červnu 1999 zrála v sudech tzv hogsheadech (238,5 litru) aby se pak v říjnu 2008 přemístila do sudu po již zmiňovaném Sauternes (Chateau D'Yquem) víně. Tam byla do června 2010 a v edici 452 lahví vypuštěna. No a už se konečně dostáváme k ochutnávce samotné
Aroma:Bez vody: svěžest, hořká čokoláda, hoznová sladkost, která je zahy přerušena alkoholem - což se dalo očekávat. Nicméně když zavřete oči a jemně znovu přičichnete jako byste byli na místě palírny. To co mám na mysli se pokusím později přiblížit obrázkem
S vodou (pokud by někoho zajímalo množstvé přidané vody tak 1 čajová lžička odstáté chladné nepelivé vody): voda odstraní alkohol na nose a dá vyniknout sladkému hroznovému charakteru - úchvatné
Chuť:Bez vody: štavnatá sladkost hroznů - fantazie, trochu pichlavá - opět od většího obsahu alkoholu, neuvěřitelná štavnatost, skoro jako by to bylo již zmiňované víno. Je téměř neskutečné co si whisky dokáže z těchto sudů vzít za vlastnosti, na jazyku velmi příjemně pomalu schne
S vodou: mizí pichlavost na jazyku a zvýrazňují se chutě, jemnější pocit v ústec
Dozvuk:S vodou: dlouhý hřejivý- malilinko brní jazyk a to zase od obsaženého alkoholu, čokoláda, oříšky, sametově suchý - tenhle pocit se opravdu těžko popisuje, ale je fakt příjemný. Zároveň při té suchosti na jazyku cítíte tu šťavnatost okolo dásní a pod jazykem. Wow
Bez vody: intenzivnější prožitek dozvuku bez brnění
Shrnutí:Tohle je whisky se kterou je potřeba se pomazlit a nebýt u toho rušen.
Body:91
Ještě slibovný obrázek palírny. Je ofocený z knihy tak prosím omluvte sníženou kvalitu
Obrázek

Slainte Mhath a budu se těšit u další recenze jíž bude Balvenie 17y rum cask
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Edradour 10 yo 1999 Sauternes - Straight from cask

Příspěvek od Hunter » 11 dub 2011, 17:55

Parádně zpracovaná recenze...A navíc se dá tento kousek sehnat za překvapivě rozumný peníz, tohle opravdu vybízí k ochutnání.Já se v dohledné době setkám se stájovým kolegou- Edradour Caledonia 12 y http://www.thewhiskyexchange.com/P-10992.aspx,ale opět až na letní degustaci, jistě budu referovat a srovnávat.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 11 dub 2011, 18:35

Díky moc. Koukam, že se letní degustace pomalu mění ve slušnou akci.Škoda, že budu chybět. Mohlo by to být opravdu hodně zajímavý.
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 12 dub 2011, 20:46

Jen takový doplňující dotaz - Edradour každou lahev prodává v takovém pěkném dřevěném boxu?
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Vivino profil

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 12 dub 2011, 21:08

Všechny ne.
edradour_10y_new[1].jpg
edradour_10y_new[1].jpg (21.32 KiB) Zobrazeno 3221 x

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 12 dub 2011, 21:12

Správně všechny ne. Jen ty z edice STRAIGHT FROM CASK. Ještě dodám, že se jedná o 0,5 L lahve. Balení ale vskutku krásné a to krásnější je pochopitelně uvnitř
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 12 dub 2011, 21:38

Chlapi díky za info.Jinak tu knihu poznávám, mám ji taky-Michael Jackson-Whisky. :)

Obrázek

Vivino profil

Odpovědět