Tomatin Decades

Odpovědět
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Tomatin Decades

Příspěvek od Nethar » 13 úno 2012, 17:04

tomatinDecades.jpg
tomatinDecades.jpg (36.74 KiB) Zobrazeno 1470 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/23361
Web:http://www.tomatin.com/
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Aroma:Nenápadná vůně, směs kytiček a dřeva. Příliš mě nezaujala, doufal jsem, že by mohla pomoci voda - pár kapek podtrhlo čerstvou travnatou vůni. Málo výrazné.
Chuť:V ústech hodně sladká, slabá, navonělá. Neublíží.
Dozvuk:Trochu umělých kytiček a ovoce. Mírně zaštípe. Dozvuk je i vcelku dlouhý, ale opět jenom jemný a méně výrazný. Vanilka, bílá čokoláda.
Shrnutí:Bohužel tenhle Tomatin, ač jsem na něj byl zvědav, mě příliš nezaujal. Je dobrý, zajímavý, má co nabídnout, ale je to vše takové na mě příliš jemňoučké, slaďoučké, mírňoučké. Líbí se mi, že v ústech je opravdu hebký, pokud nehledáte ostrou říznou whisky, tak by vám mohl padnout do noty. Další ze vzorků, který by asi vyžadoval větší průzkum, na odhalení všech krás, které tam nepochybně jsou (sklizí vysoká hodnocení, co jsem tak koukal po internetu), nicméně lupa bude v tomto případě potřeba. (autor recenze je milovníkem Islay whisek ;))
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Petr
Guru
Guru

Re: Tomatin Decades

Příspěvek od Petr » 13 úno 2012, 21:24

Netharova degustace Tomatinu mně po včerejší brněnské akci 1 Bílý kůň a 8 Lagavulinů přiměla k vítané změně: nahlédnutí do vlastních loňských poznámek k Tomatin Decades a samozřejmě k ochutnání, abych si tuhle whisky připomenul. To, co jsme oba zjistili, naprosto sedí k charakteru sladových destilátů z Tomatinu, zhruba v posledních dvou letech, dávaných na trh. Rozšířili základní řadu a jako u mnoha jiných palíren (třeba Jura, Fettercairn, atd.) je nyní mnohem větší pozornost věnována samotným stáčením jejich sladových whisky a také prezentaci/balení.
Zrovna tento produkt z řady "The Casks" je věnován, a také ho stvořil, jejich master distillerovi jménem Douglas Campbell. Nechce se tomu věřit, ale on v této pálenici pracuje od roku 1961 :handgestures-thumbupright:
Decades je vatting jím vybraných a zcelených sudů z pěti ročníků, které byly stočeny za jeho padesátiletého působení v pálenici. Refill sherry hogshead 17.5.1967, Oloroso sherry butts 7.12.1976, refill sherry hogsheads 6.1984, first fill bourbon barrels 24.9.1990 a first fill bourbon barrels 7.12.2005. Jemná, delikátní, harmonická, opravdu z ní nic "nerazí", nicméně, jak říká i Nethar, ke zkoumání tam toho je hodně (a šance bude :greetings-wavegreen: ).
Moje dosavadní postřehy:
- barva: slámově zlatá
- nos: lehká, svěží, lehce nasládlá - slad?, hodně trávová, zelená hruška?, černý bez ?
- patro: tělo plnější, olejnatá,hladká, živá, poměrně sladká, hruška - teď ale spíše máslová, slabě kořenitá - anýz?
- závěr: vyvážený, vřelý a rychle odeznívající, nicméně se nevzdává a zůstává, spíše na patře a ke konci se mi vybavuje něco jako pendrek (teda cukrovinka, ne obušek)
- resumé: pěkná whisky, neudeří zpříma, je v ní hodně vrstev k vychutnávání a má další sestřičky !! :doh: :hand:

Odpovědět