Edradour Ballechin Batch 3 Port

Odpovědět
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Edradour Ballechin Batch 3 Port

Příspěvek od Nethar » 26 bře 2012, 19:52

Dneska na test přišlo slepé porovnání tři Ballechinů - 3 Port, 5 Marsala a 6 Bourbon (4 Oloroso jsme již chutnali dříve od jerryho, 1 a 2 bohužel nemám).
ballechin3.jpg
Ballechin Batch 3 Port Cask
ballechin3.jpg (16.46 KiB) Zobrazeno 1887 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/3787
Web:http://www.edradour.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=edradour
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Evidentní rašelinná whisky. Není to ale taková totální gumovitost, kterou si pamatuji z Ballechinu Batch 4, tohle je "čistší rašelina", i když trochu tam toho také najdeme. Mírně dezinfekční, už na vůni působí slaně. Tohle miluju. Není to totiž jenom rašelina jako taková, ale vším prostupuje drobná sladkost, ovocnost, tohle není Islay, to je nakouřená whisky z Highlands. Dýňový kompot.
Chuť:Ústa plná kouře a do černa seškvařeného uzeného, pepřově zaštipuje. Občas trochu ovocné nakyslosti, ale jenom špetka.
Dozvuk:Kouř, kouř, hodně kouře. Čekám na nějaké známky Highlands, které se výrazně objevují ve vůni, v kouři už je ale nikdo na povrch nepustí. Dlouho dohořívá, klasická uhelnatost, večerní táborák, dostal jsem chuť na buřt.
Shrnutí:Dobře se mi pila. Hezký voní a těžko porovnávat, co je lepší - zde je to čistší rašelinný styl, u Marsaly zase více ovocnosti. Vzhledem k slané chuti a dozvuku Marsaly, obyčejnosti Bourbonu, je tahle pro mě vítězem celé trojice.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Edradour Ballechin Batch 3 Port

Příspěvek od Hunter » 20 říj 2012, 09:26

Díky výměně vzorků s Króčoujsem i já mohl ochutnat. Měl jsem zamluvené vzorky Arran 14y a Ballechin 3, dostal jsem ale lahvičky hned tři a místo popisků jen čísla 1,2,3. Takže se jednalo o slepý test, který jsem měl ulehčený tím, že o dvou z nich jsem tušil jejich identitu, i když jistý jsem si být nemohl, na různé kanadské žertíky musí být člověk připraven. Takže předkládám své poznámky z degustace, kdy vzorek ještě nebyl odtajněn.
Tímto Króčovi děkuji jak za vzorky, tak zajímavý test.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/3787
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:ve vůni dominuje typické aroma sudu po portském, s dotekem nasládlé rašeliny a slámy. Jedná se o těžší styl, ale s nosem zabořeným do Glencairnu se na vlně alkoholu dá zachytit i něco svěžích a ostřejších vůní. (85 b)
Chuť:Na jazyku velmi kultivovaný a vyzrálý projev, příjemná chuť plná rašeliny, kouře a dřeva, se sladko/slaným dojmem a parádním olejnatým dozvukem, který je na svém úplném konci zajímavě ostře peprný. (89 b)
Body:87
Shrnutí:Během slepého testu ze tří vzorků asi s klidem mohu vyloučit, že by šlo o Arran 14y, a zbývá mi Edradour Ballechin Batch 3 – Port cask matured, a jedna neznámá whisky. Třetí vzorek ale vypadá na mnohem víc, než na 46%, kolik má Ballechin, takže sázím na Edradour, uvidíme, jak dopadne odtajnění Króčou. Přinejhorším budu pár měsíců chodit kanálama.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Re: Edradour Ballechin Batch 3 Port

Příspěvek od Króča » 05 dub 2014, 08:36

Opět jedna ze straších recenzí ;)
velikost:láhev
naslepo:NE
Aroma:uhelný dým, tlející listí, trocha kamení a písku se ždibcem soli..postupně se více projevuje sladkost..dále sušené květiny..možná sugesce :think: ale cítím slabě také víno
Chuť:nese se ve znamení suchosti, což já rád..jinak výrazný zaštipující kouř a jemná sladkost..
Dozvuk:přes kouř se prodírá rašelina..dále trouchnivé dřevo..kouř je tady prostě držák a postupně se také objevují nasládlé až cukrové tóny
Shrnutí:výrazně kouřová whisky s nasládlým akcentem..finish po portském bych neuhádl ani za nic..jedna z těch whisek, která mi postupně chutnala víc a víc..v Edradouru zkrátka umí..ochutnáváno a vypito léto-podzim 2012
Body:88
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Odpovědět