Springbank 10 yo

Kiwi
New-make
New-make

Re: Springbank 10 yo

Příspěvek od Kiwi » 13 úno 2014, 22:17

Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:Cela lahev
Aroma:Bez vody: Těžké, hutně ovocné, ale silnější alkohol vystupuje ven, trocha čerstvého dřeva se sloupanou kůrou, skvělé
S vodou: Hodně silný alkohol a to až nepříjemně (nedá se k tomu moc čichat), sladkost je slabší, ale pořád taková jakoby hutná, vystupuje tradiční neutrální lak
Chuť:Bez vody: Taky sladká, ale zde už je kouř, spíše doutnající dřevo než uhlí, náznaky jódovitosti
S vodou: Pepřová, ostrá, pálivá, kouř více v pozadí a je ho méně a je více sladký, jako bych stál za dveřma spížky plné uskladněného ovoce
Dozvuk:Bez vody: Zaštípe ostrostí, také do sladka, ale kombinuje se tam i trocha kouře, maličko dřevitosti, středně dlouhý
S vodou: Delší než bez vody, kouřovější, nahořklé ovoce, nauzený kouř trvá hodně dlouho, opékaná jablka
Shrnutí:Bez vody: Vynikající whisky, moc mi chutnala a pití jsem si užíval; s Taliskerem 10y se řadí k mým nejoblíbenějším.
S vodou: Závěr možná lepší než bez vody, chuť prostě trochu jiná (pro někoho možná trochu zajímavější), ale výrazně nepříjemně alkoholové aroma to sráží dolů.

salam15
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od salam15 » 30 srp 2014, 22:25

Springbank mi zatím zcela unikal a tak byl nejvyšší čas si ho lahev pořídit a zjistit, jakže se to vlastně s touhle palírnou má.
Aroma:Svěží, višně v čokoládě, marcipán, alkohol pálí, ale ne nepříjemně. Mírnou zakouřenost jsem v tom nenašel, ale co…
Chuť:Je to příjemně se rozvíjející a na intenzitě neustále nabývající výrazná dřevitost, peprnost, whiskovost. Lehce se mihne bergamot. Končí malým výbuchem dřevitosti na jazyku a patře – trochu mi to přijde jako cucat dřevěné uhlí, ale jen tak trochu příjemně (však víte, jak to myslím).
Dozvuk:Střední, dřevitý
Shrnutí:Solidní základní plnění, které mne přesvědčilo, že je třeba vyzkoušet i další, vyšší lahve v nabídce (i když teda poté, co jsem si přečetl Vaše recenze na 15 yo, tak nevím). Je pravda, že ve srovnání s mým favoritem (Taliskerem 10 yo) se mi zdá fádnější, ale líbí se mi ta robustnost, která je tak na půl cesty mezi Speyside a Islay (resp. Taliskerem).
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

vobr
New-make
New-make

Příspěvek od vobr » 03 lis 2014, 11:47

[alkohol] 46%[/alkohol]
Barva:
Aroma:Ovoce, asi mírně kandované, lehce okouřené, ostřejší
Chuť:sladkoslaná neslazená (ani nevím jak přesně charakterizovat), rozvíjí se do jisté peprnosti a samozřejmě kouř. Později se přidala dřevitost, ale i když hořké nemusím, tady mi přišla únosná
Dozvuk:dlouhý, kouřový, dřevitý
Shrnutí:Budu asi opakovat ostatní, ale taky mě při pití tohodle kousku napadl Talisker. Tedy nejde o nějakou blízkou přízeň, spíše o podobný typ. Kdo má rád Talisker a ochutná tento Springbank, ocitne se, podle mého, na dobře známé pevnině. Je pravda, že v několika slabých chvilkách jsem whisku jen trochu, jen maličko, naředil, protože mi její ostrost začala vadit, ale bylo to opravdu jenom párkrát a popírám, že by tahle whisky zrála v sudech po chilli. Čili - nebát se, je to výborná whisky, jděte do toho, i já se vrátím....

Duthoron
Znalec
Znalec

Příspěvek od Duthoron » 19 kvě 2015, 17:57

Osmý vzorek na WF 2015 a první sobotní. Poznámky z notýsku:
Aroma:Výrazná rašelina a mokré listí.
Chuť:Nejprve sladká, pak se objeví rašelinný kouř a nakonec nával koření.
Dozvuk:Dozvuk dlouhý, peprný a takový zemitý až neuhlazenĕ štiplavý.
Shrnutí:Můj prvníCampbeltown, ale příliš nezaujal, je dobrá (což odpovídá známce 3), možná by to ve slabší konkurenci ukecala na 2-, ale na WF celkem zapadla. O lahvi neuvažuji.

Kiwi
New-make
New-make

Příspěvek od Kiwi » 03 úno 2016, 16:25

Kluci měl bych dotaz: Jelikož mám moc rád krabice od whisky a svůj Springbank desítku jsem dostal v poškozené a bez toho vnitřního vyztužovacího popundeklu (jestli tam vůbec nějaký dávají), neměli byste někdo kompletní krabici (bez whisky ;) ) v pořádku a chtěl byste se jí zbavit? Kdyžtak mi prosím písněte, určitě se domluvíme :) Díky
Springbank 10.jpg

gln
New-make
New-make

Příspěvek od gln » 03 úno 2016, 16:47

Týjo... :? To je možná i na reklamaci, pokud si to takto dostal a nebyl to zrovna dárek...
Před Vánoci mé ženě v Maneu chtěli předat objednanou Glenkinchie 12 yo v podobném stavu. Naštěstí to byl osobní odběr a žena si toho všimla... Sice chvíli dělali pupínky, že je to asi poslední láhev, ale pak rychle našli jinou...
Zkusil bych to reklamovat... pokud to nebyl dárek... Jinak dotyčnou krabici nemám, Springbank mne ještě čeká... J.
Mors omnibus communis...

Kiwi
New-make
New-make

Příspěvek od Kiwi » 03 úno 2016, 16:50

Nene, to už mám dlouho, láhev je dávno vypitá. Dostalo se to ke mě přes známého z Anglie, tak to on to asi trochu zmuchlal a poškodil, netuše že mi záleží na krabici. Už mě štve se tady na to dívat na skříni na dva roky, tak jsem si říkal, že se zeptám, jestli se někdo nechce zbavit krabice :)

J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od J.K.Ch » 04 úno 2016, 19:42

GWC:https://gentlemenswhiskyclub.wordpress. ... olomouc-3/
Aroma:Nádherný a velmi jemný náznak rašeliny, ovoce, něco mezi jablkem a hruškou a vanilka.
Chuť:Slad, dub, vanilka mírná sladkost a náznak zvláštní hořkosti, která někomu může vadit.
Dozvuk:Zde se hořkost vybarvuje do rozkousnuté pecky hroznového vína, ale není nikterak silná a přikrývá ji příjemná sladkost s dozvuky rašeliny a něžné slanosti.
Shrnutí:Pro tuto degustaci je to jasný vítěz. Voní nádherně, chuť i dozvuk jsou super, škoda jen té drobné hořkosti. Cena je velmi příznivá a chuť mi prostě sedí.
Body:84

spyna
Znalec
Znalec

Příspěvek od spyna » 09 kvě 2016, 10:55

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/5896
No:18
Slepý test:NE
Velikost:láhev
Aroma:lehce nakouřená - rašelinná, hutně ovocně sladká, sláma, stopy soli. Moc pěkná vůně
Chuť:ostřejší, lehce kořeněná, trochu okouřená, sladová s medem a ovocem
Dozvuk:sladový, středně dlouhý, s trochou dřevitého kouře v pozadí a slanosti, ale zůstává po něm hezké sladko v ústech. Krásný dozvuk.
Shrnutí:Opravdu báječná WH, není "prvoplánově" ovocná ani hutně "ostrovsky" nakouřená. Je někde mezi a jde si vlastní cestou, která mi zatraceně sedí. Navíc sedí i mé drahé polovičce. Tahle palírna si rozhodně zaslouží do budoucna podrobnější prozkoumání.
Whiskybase | Vzorky na výměnu - akt. 27.2.2019

Kolda
New-make
New-make

Příspěvek od Kolda » 23 zář 2016, 07:46

Moc dobrá, sladová, ovocná s lehkým nádechem kouře a zároveň dost ostrá, tady se naplno projevuje 46% alkoholu. Po naředění vodou se ostrost ztrácí a whisky se stává dost fádní. Nemám moc rád whisky čistě ovocného charakteru, pokud nemám zrovna chuť na oblíbenou rašelinu z Islay, tak velice rád sáhnu pro Talisker nebo právě pro Springbank.

Odpovědět