Springbank 10 yo

buddha.ps
New-make
New-make

Re: Springbank 10 yo

Příspěvek od buddha.ps » 05 dub 2017, 19:37

Barva:
Aroma:citrusy, čerstvo porezané drevo, na konci decentne rašelina
Chuť:spočiatku "speysidovite" nasladlá, rýchlo prebité citrusmi, čerstvým drevom, to celé podkreslené ostrou štipľavosťou, na konci len náznak mokrej trávy
Dozvuk:dlhší, prevláda štipľavosť a ostrosť, až po dlhšej dobe vystúpi trocha sladkosti a náznak, ale skutočne len náznak rašeliny
Shrnutí:nie je to zlý kúsok, ale ani nijak neprekvapí a neoslní. Neviem či je to zámer, ale tá snaha byť "niečo-ako-Speyside-reznuté-ostrovmi" je skor na škodu, chute sa striedajú až príliš rýchlo a žiadna nemá čas sa rozvinúť a zaujmúť. Zmienená štipľavosť je presne na hranici znesiteľnosti (a pri druhom pohári už za ňou, sakra kde mám tie pastilky Rennie?!?). Ako spestrenie neurazí, ale na dlhodobejší vzťah to teda nebude, nehovoriac o fakte že v danej cenovej relácii sa nachádza konkurencia výrazne kvalitnejšia. A z tohoto pohľadu kupovať celú fľašu nemá zmysel, kvalite by vlastne zodpovedala cena tak o tretinu nižšia

buddha.ps
New-make
New-make

Příspěvek od buddha.ps » 19 dub 2017, 15:46

Recenzia recenzie - ku Springbank som sa po cca 10 dňoch vrátil a nestačím sa diviť - dojmy sú úplne iné než pri prvom prechutnaní, saldkosť a citrusy sú len okrajové, naopak od začiatku cítim slanosť, a dozvuk je veľmi príjemný, mix karamelkovej sladkosti a rašeliny. A celkový dojem - nadšenie. No a teraz, babo raď

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 19 dub 2017, 15:58

Je to normální, proto hodnotím vzorky opatrně (a neboduju). Radikálně odlišný dojem by být pochopitelně neměl, vcelku by to mělo chutnat podobně, že jo, jestli jsi předtím neměl pálivé vindaloo nebo tak něco ;-) ale jinak prostě pokud máš flašku, tak s recenzí nikam nespěchej, ona neuteče, sepiš svoje dojmy až na závěr u dna, průběžně si třeba dělej poznámky, bude se to měnit a urovnávat, jak ti to jaký den sedne, třeba se ta flaška trochu rozdýchá, apod. A pokud to bude furt hodně rozkolísané, tak musíš koupit další flašku a pokračovat ve výzkumu. A další... :-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

buddha.ps
New-make
New-make

Příspěvek od buddha.ps » 19 dub 2017, 17:30

Ža sa tie chute budú meniť, s tým som počítal (teraz na konci flašky začínam prichádzať na chuť Balvenie DW a mám dojem že som jej tiež trošku ublížil a zaslúži si viac lásky a nehy). Ale že sa dojmy zmenia tak dramaticky, to zaskočilo i tak ostrielaného, no..., ehm..., "komunikátora" (láskavý čitateľ dosadí podľa svojho uváženia).
No neviem, možno je to tým že prvýkrát som si Springbank snobsky nalieval do degustačných pohárikov, druhýkrát som zvolil neopakovateľné a štýlové kýbliky Jameson, z ktorých mi vždy tak nejak chutí lepšie - mám dojem že sa whisky proste viac rozvinie do vone a chuti , ale možno sa jedná len o objemový placebo efekt

A pokračovanie vo výskume by znelo ako skvelá správa, keby som práve nemusel písať záverečné správy a publikácie svojich prevratných grantov :D

salam15
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od salam15 » 19 dub 2017, 21:02

Nebo je to syndrom prvního panáku - čili že první panák chutná blbě a zbytek dobře, nebo naopak, případně, že v prvním panáku cítíš věci, které pak už nikdy v téže whisky neucítíš - je to celkem běžný jev
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 19 dub 2017, 21:06

Pak je ještě syndrom desátého panáku (za večer). To není tak běžný jev, ale taky se tam pak cítí věci.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

salam15
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od salam15 » 20 dub 2017, 05:09

Syndrom 10. panáku je hlavně zajímavý tím, co cítíš druhý den ráno.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

Torrez
New-make
New-make

Příspěvek od Torrez » 17 bře 2019, 20:45

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/84439
Alkohol:46 %
Naslepo:Ano
Velikost:Vzorek 0,05l
Aroma:Trochu kořeněné ovoce, pěkná zemitost (kouř?). Hluboce sladová vůně, příjemné dřevo, čerstvé hobliny. Nepřijde mi sladká, ani necítím alkohol.
Chuť:Zemitá, trocha rašeliny, ostřejší. Medové dřevo.
Dozvuk:Zpočátku silný, ale rychle uvadá, takže dohromady spíše slabší. Sladový, hořkost ujde.
Shrnutí:První Campbeltown a musím říct že na výbornou. Velmi zajímavé, dozvuk slabší. Tohle by taky chtělo celou láhev. :)

Odpovědět