Springbank 15 yo

Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Springbank 15 yo

Příspěvek od Hunter »

Springbank 15y
Springbank_15yo_Whisky.jpg
Springbank_15yo_Whisky.jpg (35.53 KiB) Zobrazeno 7421 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6376
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=springbank
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:Belgické pralinky, kombinace sladké čokolády a sherry, k tomu pěkný alkoholový závoj, rozinky v čokoládě. Působí plně, robustně, pochvaluju si. (88 b)
Chuť:Poválím ji na jazyku a poznávám takový typický sherry styl, suše čokoládový, který postupně přechází do kořenitosti (hřebíček, skořice).Dozvuk střední, dřevitě kořenitý, trochu do hořkosti.Mé nadšení, které se dostavilo po přivonění, postupně opadává, a bude ještě hůř. Přichází jakási druhá vlna dozvuku, až po několika minutách, a je to tady - strašák jménem sulphur, ano, čím déle od ochutnávky, tím sem si jistější, povlak na jazyku a patře, nepříjemný ocas, vyloženě sírová pachuť. Ne tak brutální, jako jsem kdysi zažil u Dalwhinnie od kolegy z práce, ale je to tu. (80 b)
Body:84
Shrnutí:Popravdě si s hodnocením nevím moc rady. Začátek jako z partesu, vůně mi sedla, chuť sice zaostávala za buketem, ale to ještě není nic hrozného, dochuť se zdála napřed jako nejslabší článek řetězu, ale vliv síry po několika minutách mi degustaci vyloženě zkazil.Někdo tím prý netrpí, někomu síra prý i chutná, ale tím se těžko můžu utěšovat. Výsledné body jsou tedy jen aritmetickým průměrem skvělého buketa, slušné chuti, slabšího dozvuku a vyloženě negativního druhého dozvuku. Takže sice 84b, ale tohle už bych znovu pít nechtěl.Docela by mě zajímalo, jestli tento dojem měl třeba v rámci WhiskyFestivalu i někdo jiný, ale nemůžu si pomoct, pro mě je tohle zklamání.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Springbank 15 yo

Příspěvek od Jerry1 »

Mně nesedla ostřejší chuť, nevěděl jsem, co je toho příčinou, když alkohol je celkem nízký. Asi to bude ta síra, i když mi to na místě tak nepřišlo. Z celé řízené ochutnávky na WF největší zklamání.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Springbank 15 yo

Příspěvek od Nethar »

Mám na Petrovo doporučení, pokud se nemýlím, tuto starší verzi: http://www.whiskybase.com/whiskies.php? ... skyid=6191
Mám celou láhev, tak uvidíme, jak dopadne, vzorek samozřejmě k dispozici, ale načínat budu až za pár měsíců.
Uživatelský avatar
Lakus
New-make
New-make
Příspěvky: 74
Registrován: 07 led 2013, 16:28
Bydliště: Brno

Re: Springbank 15 yo

Příspěvek od Lakus »

Aroma:Rumové pralinky a přezrálé bílé víno. Sladkost a kyselost zároveň. I tu čokoládu v tom tentokrát cítím.
Chuť:Hodně silné, chuťově po prvním doušku spíše vodnaté, ale dost štiplavé. Cítím v tom trochu podobnou pachuť, jakou mě nemile překvapil Glenglassaugh Revival, jen není až tak umělá.
Dozvuk:Jablka a dřevo. Není příliš příjemný v ústech.
Shrnutí:Boduje vůní, ztrácí v ostatních oblastech. Příště raději sáhnu po výtečném desetiletém plnění.
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Springbank 15 yo

Příspěvek od zombice »

V rámci podzimního ochutnávání whisky se mi podařilo sehnat několik výtečných vzorků od Nethara, za což mu děkuji. I když jsem zhruba věděl co budu ochutnávat, tak všechny degustace byly naslepo, abych někomu zbytečně nefandil a naopak. Nethar mi teda připravil i pár neznámých vzorků, abych to měl zajímavější a rovnou zkraje se přiznám, že po odhalení identity všech vzorků a jejich souhrnném natipování, jsem měl 50% úspěšnost/chybovost v odhadu :-D Dnešní recenze je vzorek Z2, alias Sprinbank 15, jestli se teda nepletu :-)
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6191
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=springbank
Barva:
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Výrazná, kůže + taková ta olejnatost, dub, hořká čokoláda, ořechy a sherry. Nevím proč, myslím, že nic takového by ve vzorcích být nemělo, ale napadá mě, že by to mohlo být po nějakém PX sherry.
Chuť:Asi je to sugesce, ale i tady mi přijde, že je vliv sherry. Dále je asi nejvýraznější dřevo, trochu nakyslejší, na první ochutnávku i lehce kouř a pak i olej a lehce schne.
Dozvuk:Závan kouře a pak dub. Je to jakoby bych olizoval sud zvnitřku :-) Ořechy a končí trochu do sladka.
Shrnutí:Velmi dobrá whisky, s tím, že jsem tipoval vliv sherry sudů. Jelikož jsem neznal charakteristiku lahví, jen název palírny a stáří, tak tady jsem opravdu střílel dost do neznáma a tipoval jsem Blair Atholl. Nakonec mě Springbank zas tak nepřekvapil, to že umí udělat dobrou whisky už vím z dřívějška :-) Akorát by mě teda zajímalo, jak je to s tím sherry :think: i podle WB to vypadá, že jsem tak úplně vedle nebyl..
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Springbank 15 yo

Příspěvek od Nethar »

Zmateně koukám do všech mých zdrojů, kde je moje recenze, nikde nic. Zmateně vzpomínám, jak mi chutná, v hlavě nikde nic :-) Asi jsem zatím ochutnával jenom mírně, případně rozdával vzorky, tahle whisky byla tuším ve volném baru v Runářově.
Nová verze se zeleným S http://www.whiskybase.com/whiskies.php? ... skyid=6376 je 100% sherry cask. Ta moje starší nevím.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Springbank 15 yo

Příspěvek od Hunter »

Springbank15yolddesign_zps370911c0.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6191
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:Směs dřeva, čokolády, hutnější ovocitosti a trochu mentolu, snad až pryskyřice, šišek a chvílemi mám až dojem, že se jedná o nakouřenou whisky. K tomu vlašské ořechy. (86 b)
Chuť:Hmmm....nečekaně intenzivní, silný sherry styl, připoměla mi hned Glenfarclas 15y, ale je dál a ještě mnohem lepší. Na jazyku se rozvine bombastická sherry chuť, hodně mléčně čokoládová, s medem. Dochuť pak inklinuje spíše k suchému sherry stylu.
Úplné sherry orgie, nádhera. (92 b)
Body:89
Shrnutí:Původně jsem zamýšlel rozdělit vlákno na dvě, ale nakonec to nechám tak, jak je, už tu máme víc lahví, kde je v jednom vláknu starší i novější verze. Tady se jedná navíc o stejnou sílu alkoholu.
Tak to bylo překvapení, stejná whisky, jen starší verze, a takový rozdíl. Chuťově totální sherry paráda, za vzorek mockrát děkuji Netharovi!!!
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Kiwi
New-make
New-make
Příspěvky: 180
Registrován: 30 pro 2012, 20:16

Re: Springbank 15 yo

Příspěvek od Kiwi »

Dekuji za vzorek Netharovi

Springbank 15y

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6191
Alkohol:46 %
Barva:
Velikost:Vzorek
Slepy vzorek:ANO
Aroma:Alkoholová nasládlost, sladké dřevo, trocha cukrové vaty a jehličí, po nějaké době pole se slunečnicemi
Chuť:Sladkokyselá, sladké listí (ale i jehličí), trocha dřevitosti, vcelku zajímavá a specifická, stopy citrusů
Dozvuk:Dlouhý, sladký, velmi příjemný
Shrnutí:Aroma mě moc neoslnilo, chuť trochu rozpačitá, nejvíc u mě boduje v dozvuku
Naposledy upravil(a) Kiwi dne 14 bře 2014, 09:18, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Springbank 15 yo

Příspěvek od Hunter »

Kiwi a jakou verzi jsi to vlastně pil? Obávám se, že bez odkazu na wb tvé poznatky nikomu nic neřeknou, jsou tu minimálně 2 verze, rozdíly mezi verzemi, alespoň pro mě, dramatické... ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Springbank 15 yo

Příspěvek od zombice »

Podle ostatních recenzí bych to tipnul na vzorky od Nethara :-) tj. taky tu verzi 6191.
Odpovědět