Talisker 57° North

Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Talisker 57° North

Příspěvek od Hunter »

Talisker57degNorth_zps1bd0186f.jpg
Talisker57degNorth_zps1bd0186f.jpg (8.5 KiB) Zobrazeno 7936 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/13772
Barva:
Alkohol:57 %
Aroma:Rašelina, moře, pepř a k tomu další dimenze tvořená těžce ovocným aroma, navíc je v ní i něco svěžího, až mátového. (90 b)
Chuť:První dojem na jazyku je sladký, poté přechod do jódu a rašeliny, postupně se projevuje víc a víc i ostrost. S vodou zesládne a zovocní. Skvělá, plná a vyvážená chuť. (94 b)
Body:92
Shrnutí:Whisky, jejíž název vyjadřuje zeměpisnou šířku, na které palírna leží a stejné číslo najdete i v síle alkoholu.
Pro mě jeden z vrcholů Whiskyfestivalu 2013, byl jsem tímhle Taliskerem nadšen. Žhavý tip na nákup celé lahve.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 57° North

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/13772
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=talisker
Barva:
Alkohol:57 %
Velikost:vzorky
Naslepo:ne
Aroma:Talisker (to už je název chuti sám o sobě), kouřový, pepř, s bohatstvím dalších podtónů. Docela sladký proti třeba desítce nebo Dark Stormu. Alkohol štípe do nosu. Mám i to svěží, co Hunter nazval mátou, je to nějaká kombinace síly alkoholu a ovoce, vanilky.
Chuť:Opět Talisker, navíc v těchto procentech to nic jiného než výbuch sopky ani být nemůže. Medově hustý a pak zaútočí všemi zbraněmi.
Dozvuk:Dlouhý, Taliskerový - jemná rašelina, jemný kouř, jemné ovoce, taková drsná whisky v jemném podání :-)
Shrnutí:Velmi dobrá whisky. Ale na pití bych si ji určitě nevychutnával, je to příliš ostré. Leda takový jeden panáček na zahřátí, jinak si dám radši tu desítku, která i cenově vítězí. Ale pokud je to pro vás už málo volume, tohle je logický krok dál, všechny kvality tam jsou.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 57° North

Příspěvek od Nethar »

Po dalším vzorku od Petra jsem aktualizoval recenzi. Chtěl jsem v rámci velkého porovnávání Taliskerů mít jistotu, že jsem tenhle vzorek nezanedbal. Skutečně je to výborná whisky a skutečně vzhledem k alkoholu není pro mě. Kdo se nebojí, vzhůru do ní ;-)
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Talisker 57° North

Příspěvek od josé »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/13772
Alkohol:57 %
Velikost:vzorek
Aroma:procenta alkoholu jsou znát. jinak hlavně příjemně ovocné - sladkokyselá jablka, kdoule. žádný kouř ani medicínka! mám to vůbec taliskera? po odstátí a delším hledání kouř tam asi je, ale zastrčený v pozadí. pikantní ovocnost hraje prim.
po naředění není pro nos tolik ostrá. ovocnost zůstavá a přechází do kyselejších poloh. pendrek. objeví se zakyslý kouř, takový jako vyschlá sklenka druhý den po ránu. (b.2/3)
Chuť:hlasitá vlna intenzívní chutě. kouř, dřevo a pak zaútočí pepřovo-alkoholové jehličky s ovocem. je to slané, nakyslé, sladké i dřevitě hořké najednou, ale prostě to funguje a chutná. vyvážené, od každého trochu.
po naředění není tak ostrá, ale charakteristika zůstává stejná. (b.3/4)
Dozvuk:žhavý hřejivostí alkoholu. pepř, chilli, hebká čokoláda, tabákový kouř. po naředění zůstavá v chuti kouře. (b.2/2)
Shrnutí:líbí se mi. nářez, chuťově plný a vyvážený v celé své kráse. při porovnání za čerstvé paměti se základní desítkou bych se přiklonil spíše k téhle plnotučné variantě. za vzorek děkuji Petrovi, jen škoda, že byl tak rychle pryč. (b.1/1)
Body:8
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
Rescue
Znalec
Znalec
Příspěvky: 317
Registrován: 06 dub 2012, 17:23
Bydliště: Praha a okolí

Re: Talisker 57° North

Příspěvek od Rescue »

Alkohol:57 %
Velikost:vzorek WF 2014
Naslepo:ne
Aroma:Sladký Talisker, proti 10 yo je cítit větší množství alkoholu, ale je to celé takové uhlazené, zabalené do sladka. Cítím tak sladkost sherry a trošku slámy???
Chuť:V chuti je tahle mňamka silná (alkohol), sladká slanost přechází do sladké račeliny a celé je to až výbušně pepřovité…
Dozvuk:Dlouhý, sladce peřovitý…Stěhuju se na Skye :-)
Shrnutí:Zkusím vymyslet ještě nějaká superlativa, která jsem u Taliskerů ještě nenapsal…
PetraPetrova

Re: Talisker 57° North

Příspěvek od PetraPetrova »

Alkohol: 57 %
Velikost: Vzorek WF 2013
Naslepo: Ne
Aroma: Do sladka.
Chuť: V chuti silná, sladká slanost přechází do sladké račeliny a celá až výbušně pepřovitá
Dozvuk: Sladce peřovitý
Shrnutí: Oslovila mne
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 57° North

Příspěvek od J.K.Ch »

GWC:http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/o ... hopu-brno/
Alkohol: Lehce kouřová vůně plná rašeliny a soli i přesto sladká s intenzivními tóny ovoce které se ukrývají někde za relativně silným, ale příjemným alkoholový obláčkem. %
Chuť:Stejně jako vůně je lehce kouřová, s tóny medu mandlí oříšků a ovoce. Často zmiňovaný pepř jsem hledal jaksi marně.
Dozvuk:Přijde mi velmi dlouhý, docela ostrý s prolínající se svěží kyselostí, vanilkovou suchostí a kouřovou slaností.
Shrnutí:Krásný Talisker. Asi nejlepší z těch mnou ochutnaných. Je zábavnější než 10 Yo a navíc mu vévodí krásných 57 % při kterých je lahvován na místo obvyklých 45,8 %.
Body:86
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Talisker 57° North

Příspěvek od lalos »

Talisker 57° North

Info:Srovnáváno v rámci testovacího balíčku 3x0,2l obsahujícím Talisker 10yo, Talisker DE1999 a Talisker 57°.Tato whisky je NAS zrající v sudech po bourbonu. Je dobarvovaná a pravděpodobně i filtrovaná za studena.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/13772
Web:https://www.malts.com/en-gb/our-whisky-collection/talisker/
Alkohol:57 %
Barva:Amber
Velikost:0,2l lahvička z Talisker Tasting Pack
Aroma:Poměrně plochá vůně, vyčnívá alkohol. Opět méně kouře a více ovoce v porovnání s 10yo. Sušené seno.
Chuť:Silný vliv alkoholu, hodně kope. Lehký kouř, slaný karamel, červené ovoce
Dozvuk:Napalm strike, spálený les. Dlouhý, peprný dozvuk a mírně dřevitě nahořklý dozvuk. Ještě dlouho si budete pamatovat, že jste pili Talisker.
Shrnutí:Jestli se některý Talisker vyrovná základní desítce, tak asi tento. Sice ztrácí v drsné mořské slanosti a kouřovitosti, body ale nabírá silou. Více než dvojnásobná cenovka ji ale zase dost shazuje. Nebude to na každodenní pití, ale je to lahůdka.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
xenopus
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1058
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: Talisker 57° North

Příspěvek od xenopus »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/92488
Alkohol:57 %
Barva:
Podrobnosti:1l lahev č. L3336CM000 08542739
Aroma:Silně alkoholové, neprůchodné, nasládlé. Štiplavý kouř, pak dubová dřevitost, minerálnost (jiného typu než u Laphroaig ACM), přímořský smrad. S vodou zesládne a bohužel se obnaží nekulatost, nevyzrálost.
Chuť:Olejnatější, mohutná až jazyk spalující. Tady bych se opakoval - chuť pokračuje v tom, co vůně naznačila. Přijde i troška nakyslosti a s přidechnutím je lehce cítit zatuchlina. S vodou zesládne a dokonce zovocní (červená jablka, snad pomeranče nebo p. kůra).
Dozvuk:Silný, slábne do sladka, zůstává štiplavost na jazyku. Lehce kouř a pak mohutná vrstva vanilkové sladkosti, vytrácí se do kouřova, lehké tabákové listy s trochou nasoleného másla, maliny.
Shrnutí:Je to hodně dobré pití, ale nedá mi to si trochu povzdechnout - 10 yo je za 800 Kč, DE za 1400 Kč. Být tak NAS 57° North za 1500, pilo by se mi to lépe... Nejsem zvyklý u Taliskeru na takovou nálož alkoholu ani sladkosti, ale funguje to. Dojem na jazyku mi připomíná mořskou vlnu - s mohutným rachotem sebou flákne o pobřežní skálu a s ustupujícím bubláním a peněním se zklidňuje až vyšumí zcela. Pozor, přichází další! ;)
Body:88
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Uživatelský avatar
richie
Znalec
Znalec
Příspěvky: 536
Registrován: 26 lis 2013, 19:30
Bydliště: Zlín

Re: Talisker 57° North

Příspěvek od richie »

Nepřijde mi to s tou cenou tak zlé, nedávno jsem koupil 1l za 1486 Kč, což je velmi příjemná cena a DE tamtéž byla za 935 Kč.
Odpovědět