Talisker Port Ruighe

Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Talisker Port Ruighe

Příspěvek od Nethar »

Talisker dozrávaný po portském.
taliskerPortRuighe.jpg
taliskerPortRuighe.jpg (24.23 KiB) Zobrazeno 11313 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/40583
Barva:
Alkohol:45.8 %
Velikost:láhev
Naslepo:ne
Aroma:Vzhledem k tmavé barvě tak trochu překvapí jemná rašelina. Vylepšená svěžím ovocem a nějakou sladkostí. Ubírá kouřové drsnostni Taliskeru desítky, přidává sladké podtóny. Výborný Talisker.
Chuť:Nejdřív velmi sladké, pak trochu koření, rašelina jako by byla pryč. Působí jemněji než desítka, ale stále je to silné a... no výborné!
Dozvuk:Kouř, rašelina, trocha nahořklé dřevitosti, sladkost, zatuchlost, prostě chutnost.
Shrnutí:Poslední vzorek, kterému jsem dal letos šanci promluvit do Whisky roku. Své hlasování uzavírám, vše následující už jde na příště. A i vzhledem k tomu, že NAS kategorii zase tak moc narvanou kvalitními kousky nemám, tenhle Talisker si teď v dalším minutách sehraje v mé mysli svoji bitvu o umístění na bedně, šanci má velkou. Ale nenechte se zmást, není to klasický sopečný Talisker. Srpen 2014: poupravil jsem původní slepou recenzi vzorku a opakuji, že tohle je skvělé pití, proto už mám celou láhev.
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 756
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Re: Talisker Port Ruighe

Příspěvek od zyki »

Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:švestková povidla, středně silná rašelina
Chuť:rašelina přetrvává, k ovocné sladkosti se přidává čokoláda
Dozvuk:chvilku sušená švestka v čokoládě, pak delší dobu přetrvává jemnější kouř
Shrnutí:první vzorek z "adventního kalendáře", pochutnal jsem si, v porovnání s Talisker 10y je jemnější, ale zábavnější
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker Port Ruighe

Příspěvek od Nethar »

Přechutnáno znovu, pro jistotu dvakrát, v Black Stuffu během povedeného posezení s Króčou :-) I vůči Taliskeru desítce. Oba dva vynikající, tahle zjemněná nasládlá verze mě nepřestává přitahovat, oba dva kousky jsou pro mě jasnou volbou na další nákup, který prostě půjde po jistotě, kterou Talisker bezpochyby je.
Cyra

Re: Talisker Port Ruighe

Příspěvek od Cyra »

Aroma:Silné. Těžce ovocně sladké a zároveň kouřem a sírou prosycené aroma. Přezrálé pomeranče a švestky, připálený cukr, černá káva.
Chuť:Hutná, olejnatá. Je zde náznak sirnatosti, kterou cítím v základní 10y, ale je to naštěstí krátké a posléze vyváženo (spíše utlumeno) ovocností a sladkostí. Pepřový charakter je zde také. Trochu soli. Vyzrálá.
Dozvuk:Nádherně sladký, přitom mocně kouřový. Tmavá čokoláda. Na konci zůstává pocit sladkosti doplněn jódovým podtónem.
Shrnutí:Pro mě mnohem lepší Talisker než zákl. 10y. Vyladěná od začátku do konce. Skvělá, někdy nejspíš pořídím láhev. Za vzorek děkuji Netharovi ;) !
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Talisker Port Ruighe

Příspěvek od salam15 »

Součást včerejší ochutnávky téměř kompletní nabídky Taliskeru, děkuji Nerathovi za vzorek, vzorky či snad dokonce vzory.
Aroma:Talisker, oproti zbytku degustovaných vzorků v něm cítím něco gumy (jako u nakouřených Speyside) a oříšky
Chuť:Sladká, bohatá a tělnatá. Taliskerová peprnost zde je, ale schována za výše uvedené. Na konci je znát tabák, což u Taliskeru není zrovna obvyklé.
Dozvuk:Kratší a ale fajn (vesměs tabákový)
Shrnutí:Port Ruighe je rozhodně sympaťák a vynikající whisky. Je lepší než Talisker 10 yo, a to i za ty peníze. V zásadě je to vítěz včerejší degustace, protože DE 1992 není v 0,7l lahvi k sehnání jinde než na aukcích a i tam se vyskytuje vzácně.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Botana

Re: Talisker Port Ruighe

Příspěvek od Botana »

Velikost:vzorek
Aroma:Rozinky, kandované ovoce, sladký lehounký třešňový/višňový kouř, tmavé lesní ovoce.
Chuť:Sladká chuť tmavého kandovaného ovoce zahalená v lehounkém příjemném kouři.
Dozvuk:Lehká sladkost s kouřem a kandovaným pomerančem.
Shrnutí:Jen o tom píšu a znovu se mí sbíhají sliny. Toto je skvělé, toto musím mít! Jdu si objednat lahev, nebo radši dvě, co kdyby mi došel.
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Talisker Port Ruighe

Příspěvek od Radek »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/40583
Alkohol:45,8 %
Velikost:vzorek WF2015
Naslepo:ne
Aroma:Těžké tóny přezrálého ovoce. Aroma dost zavřené.
Chuť:Čokoláda s jahodovou náplní sládne do příjemně levně sladké chuti.
Dozvuk:Jahodově sladký.
Shrnutí:Nebejt to Talisker, řeknu dobrá whisky. Takhle jsem na rozpacích. Uplně stejně jsem se cítil loni po ochutnání Laphroaigh PX. Nemohu se zbvit dojmu že tohle Talisker nevylepší.... je to ovšem jen můj názor.
Body:84
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Talisker Port Ruighe

Příspěvek od Radek »

Tak jsem si pořídil láhev tohohle Taliskeru (pomalu se jí propíjím) a musím trvat na svém hodnocení. Je to dobrý, ale klasická 10yo je lepší. Body nemám důvod měnit a jak tak koukám na whiskybázi, tak se shodnu s hlasem lidu.
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Talisker Port Ruighe

Příspěvek od Hunter »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/40583
Barva:
Alkohol:45,8 %
Aroma:Pepřová vůně zabalená do ovíněné nakyslosti těžkého ovoce a k tomu umírněná rašelina. Ovíněná nakyslost ve whisky, na to já hodně slyším, to mám rád. Taky hned body letí nahoru. O to víc, když jsou taliskerově peprné a vytuněné nakouřeností... (93 b)
Chuť:Hm....nejsladší Talisker, co jsem kdy pil. Po sladkosti pak přijde popelnatá suchost v puse a řídký závan rašeliny. Oproti desítce je znát na jazyku tenčí tělo. Ne že by zas chuť byla naředěná jako třeba na mnou pranýřovaném Laphroaigu Salect nebo QA cask, tak hluboko Talisker neklesl, ale je prostě oproti desítce tenčí. Což je škoda. Ani bych nehádal 45,8% alkoholu. (87 b)
Body:90
Shrnutí:No, jak tohle shrnout? Tolik dojmů najednou. Oproti 10 yo je ve vůni nejspíš i lepší, bohatší. Zase ale ztrácí v síle chuti, to rozhodně.Ten výbuch sopky na jazyku se tady prostě nekoná. Talisker Port Ruighe má ale zase jiné přednosti, řekl bych, že je "barevnější", určitě je to whisky zábavná a zajímavá. Kdyby měla ještě i sílu a plnost v chuti jako 10 yo, byla by to pro mě naprostá bomba. I tak jsem ale hodně spokojen a je to další skvělý počin od Taliskeru. Určitě chci lahev a pořádně ji prozkoumat. Za vzorek velký dík Netharovi.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Talisker Port Ruighe

Příspěvek od Shargard »

vzorek:ano
slepý test:ano
Alkohol:45,8 %
Barva:
Aroma:Jemný kouř, trocha rašeliny, sladkost, ovoce - nejvýrazněji černý rybíz a trocha hřebíčku. Velice pěkné a hezky vyvážené aroma. Hodně vzdálené mi připomíná Benromach 2001 hermitage wood finish.
Chuť:Celkem hutná, olejová, sladká s ovocem a kořením. Kouř a rašelina se oproti vůni nedostavily
Dozvuk:Na počátku trochu alkoholový, delší, kde se mísí sladkost, ovoce, koření, trocha dubové hořkosti(ta ale nevadí) a jemně kouř. Celý dozvuk je ovocově šťavnatý
Shrnutí:Velmi dobrá a zajímavá whisky, která příjemně překvapila a to hlavněv dozvuku. Po zjištění, že jde o Talisker už jsem tak překvapený nebyl. Podařený kousek
Body:89
Odpovědět