Talisker 10 yo

Odpovědět
nobynoblhoch
Znalec
Znalec
Příspěvky: 363
Registrován: 13 říj 2017, 10:57

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od nobynoblhoch »

Já se musím kolegy zastat.... některé láhve kupuju soustavně a zrovna Talisker 10 trpí jasným poklesem kvality... jasně, může to být sudem že je to jeho druhá, třetí várka.. ale ten pokles tam je jasný. Není to o rozchlastanosti huby, pepř už není tak výrazný,láhev rychle zvětrává. Co mě včera dorazilo byla nově koupena láhev Teachers....po Ardmore téměř nulová stopa,žádná rašelina a nasládlost.. místo toho chuťově silnější v Grants :evil: tak takto ne soudruzi :evil:
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od salam15 »

Aktuální plnění Taliskeru jsem neměl, takže nemůžu sloužit... Teacher's jsem měl naposledy před rokem a bylo v pořádku
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Hunter »

Kdyby se chtěl průzkumu tohoto fenoménu někdo pověnovat více, mám doma dvě neotevřené lahve T10 s kódy L8008CM000, což jsou plnění dle WhiskyBase z 8.1.2008.
https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... 0-year-old
Teď by to chtělo dobrovolníka, který by dal pár vzorků ze své láhve z roku 2018 nebo 2019 na srovnávací test, a ideálně někoho s lahví třeba z roku 2013 nebo 2014. A můžeme vyměnit vzorky a udělat srovnávací test, ideálně na slepo.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Nethar »

Taky jich mám takovou podivnou náhodou dost doma ve všech možných verzích za posledních 50 let, nicméně tady je stejně furt ten věčný problém v tom, že ono to třeba asi nejspíš pracuje i v lahvi, takže se to pořádně porovnat nedá. Mně osobně přijde Talisker desítka sladší a sladší, což může být otevření širšímu publiku, ale co já vím. No budeme se muset se salámem obětovat a v naší pravidelné každoroční Talisker degustaci, kterou děláme v průměru každé tři roky ;-), něco srovnat.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od salam15 »

Je pravda, že oběti je třeba přinášet. A určitý pokles pepřovitosti mohu potvrdit, ale ne zas tak zásadní, jak se tu tvrdí.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Nethar »

Ono je to do jisté míry nutno také přisuzovat plechovatění našich hub. Leč srovnání se starší to může vyvrátit.
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od tornado »

Hunter píše: 20 říj 2019, 11:24 Kdyby se chtěl průzkumu tohoto fenoménu někdo pověnovat více, mám doma dvě neotevřené lahve T10 s kódy L8008CM000, což jsou plnění dle WhiskyBase z 8.1.2008.
https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... 0-year-old
Teď by to chtělo dobrovolníka, který by dal pár vzorků ze své láhve z roku 2018 nebo 2019 na srovnávací test, a ideálně někoho s lahví třeba z roku 2013 nebo 2014. A můžeme vyměnit vzorky a udělat srovnávací test, ideálně na slepo.
10 yo jsem kupoval někdy v 2017. V případě zájmu mohu prověřit batch a samozřejmě se rád srovnávacího testu zúčastním.
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Petr KomáreK »

Talisker 10letá 45,8%

lstejne006.jpg

Tentokrát jsou tu dokonce 3 láhve a vše je 10letý Talisker. Starší etiketa je jiná, ale v základu by se mělo jednat o stejnou whisky. Když to vezmeme zleva, tak první byla lahována v roce 2000 (kód na láhvi je L15N00004963) a má ještě starší etiketu. Prostřední s již aktuální etiketou byla lahvována v roce 2012 (kód na láhvi je L23 7CM000) a zcela vpravo byla lahvována 3.1.2019 (kód na láhvi je L9003CM007). Ani startovní podmínky nejsou stejné, první dvě jsou již načaté, třetí je zatím nenačatá a u každé proběhla od lahvování jiná doba. První dva jsem již jednou porovnával, ale rozhodl jsem se udělat to znovu a přidat tam třetího, i mezi druhým a třetím je rozdíl už pár let: 2000 - 2012 - 2019.

Starší mají přednost - lahvována 2000 (kód na láhvi je L15N00004963).
Použil jsem svoje poznámky z roku 2019 a shodnul se s nimi. Aroma je hned na první dojem výrazné a silné. Hořící rašelina, kouř, sladká hořká čokoláda, ovoce ovoněné kouřem. Přivonět musíte opatrně nebo vám vlna lávy prolétne celým nosem a čichové buňky se začnou blaženě a opile usmívat. S trochou opatrnosti cídíte, že aroma je vlastně relativně jemné (teda dle možností na tu sílu a složení) a příjemné. Chuť začíná sladkou vlnou, cítíte rašelinu, kouř, trochu spáleného ovoce, trochu nevýrazné štiplavosti. Zažíváte určité zklamání. Vůně na vás udělala dojem, nástup chuti byl velký, ale pak jakoby se najednou ztratila, znevýrazněla, zobyčejnila. A tak ji rezignovaně polknete. A teď to přijde. Poprvé je to šok, kdy nevěříte vlastním dojmům, to se vám asi jen zdálo, mozek jen přehrál vaši představu. Ale při druhém doušku je to tu znovu. Najednou vám hrdlem protéká žhavá láva, ze které se uvolňují další chutě - rašelina, kouř, ovoce a sladkost. Uvoňují se ale již uvnitř a tak je vnímáte zcela jinak. Jak kdyby jste uprostřed těla měli dlaší chuťové buňky. A láva ve vašem těle stále vře a hřeje. Dokončení (to vlastně celou dobu od toho polknutí popisuji) je dlouhé, hodně dlouhé a hřejivé. Po ne moc výrazné chuti také překvapivé. Tak dlouhé, že i když se těšíte na další doušek, tak ho oddalujete, abyste do dokončení nechali co nejdéle doznít, tohle si nechcete zbytečně zkrátit. Tohle je ten Talisker, kde se psalo o tekoucí lávě.

Z druhé je už celkem upito a tak jsem zvědavý jak si bude stát vůči obou dvoum, lahvována 2012 (kód na láhvi je L23 7CM000).
Tady se už bude více porovnávat. Aroma je také silné a bohaté, ovšem chybí mu určitá hutnost a mohutnost, co měla starší verze. Oproti starší verzi je jemnější. Jinak splňuje rašelinový dým, přidává ovšem nepřehlédnutelnou jódovost nemocnice. Nakyslé a ovocné tóny. Jak to porovnávám, tak určitou nakyslost citím i v té staré, kde jsem ji předtím díky výrazné hořící rašelině přehlédl/přečuchl. Tohle také není špatné, to první bylo silnější, hutnější a působilo mohutnějším dojmem. Úvodní sladkost chuti je velmi krátká a následuje rašelinový výbuch v puse. Jako fakt se mi to líbí, tohle mi u té starší chybělo. V roce 2019 jsem k ní napsal: Chuť začne rašelinovým výbuchem, tekoucí rašelinná láva, následovaná jódem, jako kdyby se nemocnice snažila přispěchat na pomoc, těm co nezvládli úvodní útok rašeliny. Stejně jako v aroma následuje nečekaný sladký tón, s trochou ovocnosti a trochou ostrosti. A to celé následované novou vlnou v plné síle, kdy se ceká ta přehlídka chutí opakuje. Chuťové pohárky si užívají extázi. Dokončení je dlouhé, hluboké a nese sebou dozvuk té přehlídky rašeliny, lávy, kouře, jódu a opět to uzavře ta sladkost. Dokončení je dlouhé a hřejivé, ale zase mu chybí ten výbuch při polknutí. Je to trochu posunuté. Obě jsou dobré, obě jsou skvělé, ale každá je jiná.

Třetí je ještě neotevřená se stejnou etiketou jako druhá, lahvována 3.1.2019 (kód na láhvi je L9003CM007).
V aroma je velmi podobná dvojce. V prvním bych řekl stejná, jenže intenzívnější. Je to také první panák z nově otevřené láhve. Je tam podstatně výraznější na nakyslost s ovocem. Po chvíli se dostává ke slovu i ta nemocnice s rašelinou, přidá se i sladké lehce spálené ovoce (jablka opékaná na ohni). Chuťově souhlasím s dvojkou - Úvodní sladkost chuti je velmi krátká. Chuť začne rašelinovým výbuchem, tekoucí rašelinná láva, následovaná jódem, jako kdyby se nemocnice snažila přispěchat na pomoc, těm co nezvládli úvodní útok rašeliny. Stejně jako v aroma následuje nečekaný sladký tón, s trochou ovocnosti a trochou ostrosti. A to celé následované novou vlnou v plné síle, kdy se ceká ta přehlídka chutí opakuje. Chuťové pohárky si užívají extázi. Dokončení je dlouhé, hluboké a nese sebou dozvuk té přehlídky rašeliny, lávy, kouře, jódu a opět to uzavře ta sladkost. Dokončení je dlouhé a hřejivé, ale zase mu chybí ten výbuch při polknutí (v porovnání s cca 20 let starším plněním).

A výsledek porovnávání? Rozdíl mezi dvojkou (2012) a trojkou (2019) je malý a může být dán tím, že dvojka je v poloprázdné láhvi, kdežto trojka byl první panák z nově otevřené láhve (nechce se mi načínat další láhev, abych porovnal rozdíl čerstvě otevřené láhve z roku 2019 a 2013). Alespoň z mého pohledu dvojka za tu dobu neutrpěla výrazné škody, stále je dobře pitelná. Větší znalci by v tom se mnou asi nesouhlasili a těch "škod" by tam našli více. Obsah láhve se už dostal pod polovinu a tak je určena k brzkémi dopití (stejně tu teď stojí připravená nová).
Co se týče dojmu, tak by to vyhrála první. Sice jsem u ní měl určité zklamání v úvodu, ale dokončení to zcela vynahradilo. (Napadlo mne jedno přirovnání, ale zjistil jsem, že zcela stejné jsem už u ní napsal minule. Kdo chce, ať si najde.) Kdybych neměl s čím porovnávat, tak bych s aktuální produkcí byl také spokojen. Je jiná, ale také dobrá.
Čím je daný ten rozdíl? Tady bych se asi nejvíce přikláněl ke změně vstupních surovin - ječmen pro slad a možná i sudy při zrání. Ale to už jsou jen moje domněnky.

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... hev-stejne

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... f=talisker
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Duthoron »

Petře děkuji moc za srovnání, Talisker byla moje první singlovka a dodnes srdcová záležitost. Sám starší lahve nemám, tak bych to neposoudil a představa výrazně zhoršené kvality současné desítky by mi mohla přivodit vážnou depresi...
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Marvin »

Netvrdil bych zde, že přímo došlo ke zhoršení, jsou to dvě různé whisky a při ochutnávce proti sobě by člověk netipoval stejné plnění. Každá má svoje klady a je to spíš věc osobních preferencí.
Odpovědět