Talisker 10 yo

Odpovědět
Lojza
New-make
New-make
Příspěvky: 166
Registrován: 13 úno 2020, 10:29

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Lojza »

Aroma:Obilná vůně, seno, dřevitost, nevtíravá, jemná, lehounký kouř, hůře rozpoznatelná a zapamatovatelná.
Chuť:Nejprve suchá sladkost se závanem kouře, po chvíli se objeví pepřovitost, příjemná štiplavost, oranžové bonpari, příjemně se drží v ústech, člověk nespěchá s polknutím.
Dozvuk:Sladký, pepřovitost a příjemná štiplavost rychle mizí, decentní kouř, smetana, není dlouhý.
Shrnutí:Perfektně vyvážená, decentní, elegantní, sladký kouř ve vůni, chuti i dozvuku, v chuti po chvíli pepřovitost, která v dozvuku rychle odchází, je to příjemný společník, nenáročný, v ničem neslibuje, co nedá, nezklame. Výborné pití k dobré knize nebo rozhovoru s přítelem.
nobynoblhoch
Znalec
Znalec
Příspěvky: 363
Registrován: 13 říj 2017, 10:57

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od nobynoblhoch »

Dnes jsem poprvé naživo viděl nový facelift a ptam se proč...proč to musí z gentlemana sklouznout k holce od kolotoče
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Nethar »

Však počkej na Lagavulin, ten je v těchto věcech vždycky dál :-)
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od lalos »

nobynoblhoch píše: 16 črc 2021, 18:24 Dnes jsem poprvé naživo viděl nový facelift a ptam se proč...proč to musí z gentlemana sklouznout k holce od kolotoče
No kdybych si měl vybrat mezi gentlemanem a holkou od kolotoče, tam mám jasno :D

Ale jinak mě osobně ten design nijak neuráží, líbí se mi ten pobřežní reliéf. Je teda fakt, že 10yo se mi stačí líbila více. Naopak Skye a Storm se mi líbí víc nová etiketa.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
COlin
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 19
Registrován: 27 srp 2021, 06:40
Bydliště: Vřesina

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od COlin »

Zdar borci, jaky je vas nazor na nove plneni, nemyslim tim etiketu, ale obsah…
Lojza
New-make
New-make
Příspěvky: 166
Registrován: 13 úno 2020, 10:29

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Lojza »

Ahoj. Dneska me to přišlo. Líbí se nám s manželkou více to staré. Vypadá prý tak víc chlapsky, nicméně to nové je taky hezké. Ale důležité je, co je uvnitř. Zatím to nemam porovnane.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Nethar »

Lojza píše: 06 říj 2021, 20:15 Ahoj. Dneska me to přišlo. Líbí se nám s manželkou více to staré. Vypadá prý tak víc chlapsky, nicméně to nové je taky hezké. Ale důležité je, co je uvnitř. Zatím to nemam porovnane.
Tak teď už je ale druhý den, tak jak dopadlo porovnání? :-)
Lojza
New-make
New-make
Příspěvky: 166
Registrován: 13 úno 2020, 10:29

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Lojza »

Ahoj. Dneska me to přišlo. Líbí se nám s manželkou více to staré. Vypadá prý tak víc chlapsky, nicméně to nové je taky hezké. Ale důležité je, co je uvnitř. Zatím to nemam porovnane.
Tak teď už je ale druhý den, tak jak dopadlo porovnání? :-)

Nac ten spěch? Včera jsem měl nový T10 a Bowmore12 a těžko říct, kdo je vítěz. Jsem z toho nadšený. B12 jsem měl prvně a tím jsem degu zahájil. První dojem nic moc takový rumovy. A pak to přišlo! Po asi třetím dousku přišla znenadani ta hloubka. Ty chutě. Nádhera. Pak jsme si dal new T10 a taky dobre. Ta peprovitost na závěr. Snad dneska se dostanu k porovnání obsahu nT10 a oldT10…
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Petr KomáreK »

Tak jsem porovnal Talisker 10letou lahvování 2019 a 2021:

taliskerr10y05pk.jpg

Talisker 10letá 45,8% (lahvováno 3.1.2019, L9003CM007):
Krásně intenzívní aroma, zkloubená nakyslost a ovocnost, zemitá rašelina, na ohni opékané ovoce, sladce spálená jablka. Na jednu stranu silně intenzívní aroma, které si upoutá hned zaslouženou pozornost a na druhé straně jemně pohladí. V chuti úvodní sladkost, pak krásně rašelinně vybuchne, rašelinná láva (tak žádný velký proud to není, domy to nestrhává, ale tekoucí potůček lávy to furt je) protéká pomalu dolů, ovocnost, sladká rašelina a zemitost umocňuje zážitek. Dokončení dlouhé, hřejivé, ovocná rašelina.

Talisker 10letá 45,8% (lahvováno 26.5.2021, L1147CM001):
Aroma je výrazné s nádechem ovocné rašeliny, ovšem méně hluboké, než bych čekal. Takové rozlítané. Pak se zvýrazní ovocná sladkost opečených jablek a kouře rašeliny. Aroma se trochu uklidní a zhutne, ale žádná hutnost, co by se dala kousat. Příjemně čuchatelné. V chuti ovocná sladkost s výraznou rašelinou, příjemně se to pije, ale chybí tomu větší hloubka. Tou výraznou ovocnou rašelinou jako by snažila zakrýt to co někdo pod tím ukradl. Tam prostě chybí tělo. V dokončení rašelinná lehká kořenitost se sladkostí ovoce.

Nová etiketa Taliskeru desítky se mi nelíbí. Láhev se dá otočit a zezadu zůstala stejná, zadek má furt pěknej. Vlastně ten vzhled není až tak podstatný, záleží přece na tom, co je uvnitř. (Neříkaj tohle hlavně ošklivý holky?) Jenže tady je to uvnitř horší, než jak si to pamatujeme. Více cool etiketa, více cool obsah. Jenže obsah nemá být cool, má být dobrý. Nedá se říct, že je to špatný, ale nesmí se to porovnávat s lepším. Tohle je taková cool holka, ono to vypadá hezky, ono to vypadá hravě a ono to flirtuje, ale nakonec si ji ani nepohladíte a nenápadně se večer vytratí. Porovnával jsem ji s plněním lahvovaným 2019, což byla taková hezká dračice střídající vlny něžnosti a dračice. Vedle ní je ta nová prostě jen obyčejná buchta, kvůli které se ani nebudu snažit zatáhnout břicho a pokoušet se ukázat, že jsem strašně vtipnej a navíc chytrej. A i ta dračice stojí trochu stranou při vzpomínce na plnění z 2000, která si zprvu vypadala obyčejně, ale pak mě málem znásilnila. Nakonec to znásilnění nebylo, já se nechal dobrovolně a aktivně spolupracoval.

Nakonec mě místo ódy na tělo té nové napadla spíše písnička, vlastně jen slova, hudební náboj a sílu té písničky nemá:
Brutální soulad politických stran, v ulicích teror, šílenej kravál, Talisker jde zas dolů
To se svět se posral, to svět se asi posral

PS: recenzi nové napíšu až při sólo ochutnávání, kdy je člověk míň ovlivňován

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... f=talisker
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Petr KomáreK »

Talisker 10letá 45,8%

taliskerr10y06pk.jpg
20211119_211109 (2).jpg

(lahvováno 26.5.2021, L1147CM001)
(po nedávné porovnávačce, jsem si ji zkusil samotnou)
V aroma výrazná ovocná rašelina s kyselostí citrusů. Výrazná ovocná kyselost. Kouř stále dominuje a přidá se nakouřená ovocnost. Celkově to voní příjemně, ale pocitově mladší, chybí mi tam větší hloubka. V chuti ovocná sladkost, kouřová hřejivost a kořenitost stoupající vzhůru, kde se pak na patře příjemně rozvine a teplo se rozleje do všech stran. Rozmanitá chuť ovocnosti, citrusů, rašeliny a zemitosti. Jen mi zůstává podobný pocit jako z aroma, že mi něco chybí pod tím. V dokončení postupně hřejivost vychládá a zůstává kouř z dohasínajícího ohniště s jablečno-citrusovým nádechem.
Celkově je to příjemné a povedené pití, za ty peníze fakt dobré a stále zůstane mezi doporučovanými whisky pro začátečníky. Jen nevím, zda se jim vlastně nebude teď líbit víc, než ta minulá verze. Je líbivější, dobře pitelná, ale z mého pohledu ztratila kus sebe sama.

Nakonec jsem neodolal a došel si i pro plnění z ledna 2019. Není cílem psát znova porovnání (to jsem dělal před 14 dny), ale dát si je v obráceném pořadí a udělat si nový dojem.
Aroma té starší mi přijde jemnější, ne tolik výrazné, podobné, ale působí na mě hlubším dojmem. V chuti je výrazně sladší úvodní vlna, pak se z ní začne lehce uvolňovat rašelina, jako by si začala lehce odfukovat páru a pak se rašelinná kořenitost rozletí po celé puse, v dokončení najednu stranu cítím odtékající chladnoucí rašelinou kořenitost a současně dlouho zůstává kořenitost v puse, kam se předtím rozletěla.

Nová verze je určitě uhlazenější, méně drsná, líbivější, neztratila charakter desetiletého Taliskeru, ale více ho zkultivovala. Starší mě baví víc. U toho nového už to není to zaškubání v puse a najednou je toho plná pusa a pomalu to ztéká dovnitř a po spolknutí je to stále cítit.

https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... 0-year-old

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... f=talisker
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Odpovědět