Talisker 10 yo

Odpovědět
nidan
Profesionál
Profesionál

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od nidan » 17 pro 2016, 17:54

hlasim se na vymenu ;)

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 17 pro 2016, 18:10

To nidan: Fajn, není problém.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Walter
Znalec
Znalec

Příspěvek od Walter » 17 pro 2016, 19:23

J.K.Ch píše:IMG_3401.JPG
IMG_3400.JPG
Váš názor nový vs starý talisker 10 Yo. Mohl bych mít dvě láhve starého ale 1200 mi příjde dost.
Starý Talisker (200ml lahev ze sady The Classic Malts Collection) jsem dopil na konci května, z nového mám odpito cca větší polovinu. Rozdílu si nešlo nevšimnout, tedy několik mých dojmů. Aroma starého: "Med, snad zralá pevná hruška, kůže, dřevo, kouř, na pozadí i troška jódu." U nového cítím v prvé řadě výraznější ovocnou nakyslost (trochu mi to připomíná nedozrálé angrešty) s nepatrnou dřevitostí, nasládlost zralé hrušky je zřejmá jakoby až v druhém sledu. Kůže, ano. Vnímám méně kouře, slabší jód. V chuti mi ale nový Talisker přijde naopak sladší, tělnatější/plnotučnější, zdaleka ne tak plochý a ostrý (dost tomu pomáhal silnější kouř, jód, rašelina) jako předchůdce. Dochuť mi přijde u nového nepatrně slabší, mimo jiné není zdaleka tak suchá jako u starého, v samotném závěru vnímám i zbytky travních tónů.

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 17 pro 2016, 21:15

Hunter, díky, mám doma vzorek Taliskeru z 1984 z první serie Classic malt tak to porovnám :)

Walter
Znalec
Znalec

Příspěvek od Walter » 18 pro 2016, 01:16

Ještě drobně k věci: Vlastně změnu vůně a chuti jsem nepřičítal pouhé obměně etikety či kartonu (pokud mi něco neuniklo; třeba, že s tímto krokem bylo spojeno i něco víc). Předpokládám, že "Talisker 10 yo" z různých plnění, podobně jako jakákoliv whisky od jiných výrobců, nebude vždy zcela stejný (viz např. kvalita surovin, vlastnosti použitých sudů, apod.).

buddha.ps
New-make
New-make

Příspěvek od buddha.ps » 18 led 2017, 21:48

Aroma:ostré, štiplavé, rašelina, a voňa dlho nevetranej kolne so zatuchlým drevom
Chuť: rašelina, jód, potom nedefinované lesné ovocie - černice/ostružiny?
Chuť:
Dozvuk:jódovo drsný a štipľavý, ale príjemný
Shrnutí:nekompromisný nárez, takto nejak som si predstavoval vetrom, dažďom a morom bičované škótske ostrovy pri čítaní "ostrovnej" trilógie Petera Maya.
neviem prečo ale nepíše mi riadne zadanú chuť - takže: "rašelina, jód, potom nedefinované lesné ovocie - černice/ostružiny?"

Pitrs82
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od Pitrs82 » 05 úno 2017, 15:50

talob.10yo.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/74
Web:https://www.malts.com/en-row/our-whisky-collection/talisker/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=talisker
Barva:
Alkohol:45,8 %
Velikost:lahev
Naslepo:ne
Aroma:Kouř, mokré dřevo, čerstvě zorané pole po dešti, hřebíček, na pozadí citrusové plody.
Chuť:Kouř, dubové dřevo, mokrá hlína, trochu pepřově štiplavá, ale příjemně, na pozadí citrusové ovoce.
Dozvuk:Delší, suchý, spousta rašeliny, neustále přítomný kouř a ke konci náznak dezinfekce.
Shrnutí:Tohle je pití přesně dle mého gusta! Je to jako kdyby někdo dal do udírny udit rašelinu společně s dubovým dřevem a celé to zkapalnil. Když přičichnu, tak mám pocit jako kdybych ryl nosem v mokré hlíně, k tomu jedl uzené a kouřil doutník. Naprostá fantazie. Je to můj první Talisker a rozhodně budu chtít ochutnat i další. S cenou kolem 800,- za lahev je mi jasné, že tohle přátelství budu trvat velmi dlouho.

Duthoron
Znalec
Znalec

Příspěvek od Duthoron » 07 úno 2017, 19:44

To Pitrs82: Talisker 10 mám již několik let v horní části žebříčku a jako absolutní špičku v kategorii výkon/cena. Zdá se, že jsi mu taky propadl - vítej v klubu :-)

Torrez
New-make
New-make

Příspěvek od Torrez » 29 bře 2017, 21:31

Měl jsem celou láhev, ale když jsem ji dopil, tak jsem zjistil, že nemám žádné poznámky... Byl to zážitek, asi se mi nechtělo ani psát. Budu k tomu potřebovat další láhev (nebo pět), prostě paráda...

lalos
Znalec
Znalec

Příspěvek od lalos » 22 črc 2017, 23:27

Info:Jen pro formu, i když zde asi není třeba více představovat jednu z nejoblíbenějších single malt. Talisker 10yo zraje v sudech po bourbonu(velikost hogshead), je dobarvovaná a filtrovaná za studena.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/35001
Web:https://www.malts.com/en-gb/our-whisky-collection/talisker/
Alkohol:45,8 %
Barva:Amber
Velikost:Celá lahev
Aroma:Komplexní rašelina, výrazný kouř, nicméně jinak než na Islay, tóny ovoce, moře a také štiplavost alkoholu
Chuť:Sladká s kyselými podtóny. Trošku plastická, spálená guma, asi i ten všude zmiňovaný pepř, ale možná si ho tam jen vsugerovávám
Dozvuk:Intenzivní, velmi hřejivý, sladový a mentolový. No a samozřejmě krásně kouřový.
Shrnutí:Toto je zatím stále má TOP3 nejoblíbenější whisky a jasně nejlepší v poměru cena/výkon. Je to prostě klasická nezapomenutelná pecka a více asi není co dodat, jen bych opakoval, což bylo mnohokrát napsáno.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian - Racism Freezone

Odpovědět