Highland Park 18 yo

Marconi
New-make
New-make

Highland Park 18 yo

Příspěvek od Marconi » 19 zář 2011, 00:34

Vzhledem k absenci hodnocení mé oblíbené lahve, pokusím se premiérově přispět svou neumělou troškou do mlýna :) .

Palírna Highland Park se pyšní označením nejsevernější palírna Skotska. Nachází se v hlavním městě souostroví Orkneje Kirkwallu a na etiketě je uveden rok založení 1798. Za zakladatele palírny je označován Magnus "Mansie" Eunson, řezník, kostelník a úspěšný pašerák. Byl prý velmi mazaný, což mu napomáhalo unikat před maléry. Traduje se historka, že, když dostal zprávu o razii v kostelích, nechal všechny sudy převézt doprostřed prázdné místnosti ve svém domě, přikryl je bílým plátnem a na ně dal rakev s víkem. V místnosti se shromáždili jeho lidé, Eunson klečel v čele s biblí a když vešli důstojníci po neúspěšném hledání v kostele do dveří, všichni spustili nářek za "mrtvého". Eunson ukázal na rakev a jeden z návštěvníků zašeptal neštovice. Důstojníci se otočili a co nejrychleji z místnosti odešli.

Osmnáctileté plnění bylo mým druhým kouskem z Highland Park, tím prvním byla základní HP 12 yo.
Aroma:HP 18yo upoutá hned svou výraznou a příjemnou vůní. Je hodně květinová, medová, s lehkým náznakem kouře a rašeliny.
Chuť:Chuť ořechová, trochu medu, možná i vanilka.
Dozvuk:Dokončení hřejivé, koření, pepř, lehký náznak kouře, trocha hořkosti.
Shrnutí:Celkově velmi vyvážená vůně i chuť, mnohem výraznější, než 12yo, určitě mohu s klidným svědomím doporučit. Bodové hodnocení nemám zavedené, ale určitě bych se blížil k 90 bodům.
P.S.: Právě dopitá láhev je, svým způsobem, raritní. Etikety jsou na lahvi nalepeny obráceně, přední etiketa je na zadní části lahve a na přední části láhve je zadní etiketa. Ale asi to nezpeněžím :D .

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Highland Park 18 yo

Příspěvek od Nethar » 19 zář 2011, 07:27

Gratuluji k prémiové recenzi a děkuji za ni. Začal jsi ve velkém stylu, pěkně povídání o pěkné láhvi!
12y mi chutná, krásně vyvážená, ale na druhou stranu není v žádném směru nijak zajímavě výrazná, tahle tedy vypadá dle popisu osobitěji. Určitě zajímavý tip do budoucna. Ze základní řady je mezi nimi ještě 15y a pro duty free shopy se dělá 16y.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 19 zář 2011, 07:55

Prima recenze Marconi, hezky nám to tu přibývá poslední dny, to mi dělá radost! :handgestures-thumbupleft: O Highland Park jsem se po zkušenosti se základní 12y trochu přestal zajímat, moc se mi do chutě netrefila. Ale pak na tůře v horách byla v placatce na zahřátí dobrá :D Nějaké lepší plnění bych asi měl zkusit, do celé flašky se ale hned nepohrnu, budu opatrný, maximálně nějaký vzorek.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 19 zář 2011, 12:36

Moc pěkné a jen tak dál. Takhle si mi to líbí. Už tu máme celkem slušnou sestavičku.
Obrázek

Žiži
Znalec
Znalec

Příspěvek od Žiži » 25 bře 2012, 21:37

Zase přidám recenzi ke staršímu plnění.
highland Park_18yo_old label.jpg
highland Park_18yo_old label.jpg (13.01 KiB) Zobrazeno 4777 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/3462
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=highland-park
Barva:
Alkohol:43 %
Aroma:mírně sladká, medová, trocha ovoce, lehce kouřová, stopy rašeliny, velice příjemná vůně (vzdáleně připomínající brandy), bohatá
Chuť:sladová sladkost, medová, trocha ovoce a kouře, po zahřátí v dlani se objeví trocha dubu a koření
Dozvuk:středně dlouhý až dlouhý, spíše hořkosladký, dub a koření
Shrnutí:velice příjemná, komplexní (dá se tu najít spousta vůní a chutí, pro mě ale těžko popsatelných) a vyvážená whisky, ředění není třeba
Body:89

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 22 říj 2012, 22:27

highlandPark18y.jpg
highlandPark18y.jpg (18.85 KiB) Zobrazeno 4649 x
No, tak budu tady možná trochu za exota, ale slepá ochutnávka je slepá ochutnávka a moje dojmy jsou jaké jsou:
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/315
Web:http://www.highlandpark.co.uk/
Barva:
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Klasická dřevitá whisky. Stopy sladkosti. Tady už se můj obvyklý výraz "jemná" spíše překlápí do "nevýrazná".
Chuť:Jemná, až slabá, pohladí. Později trochu trošičku pikantnosti, aby se neřeklo.
Dozvuk:Slabý, krátký, dřevito-ovocně nasládlý se špetkou kouře.
Shrnutí:Hmm, tak tady jsem byl po otočení lahvičky docela v šoku. Není to tak dávno, co jsem Highland Park 18 zvažoval jako slepý nákup celé lahve. Whisky není špatná, ona je i dobrá, ale taková slaboučká a unuděná. Drobné špetky kouře v chuti a dozvuku (dozvuk je na ní to nejlepší) to nezachrání. Od Highland Parku v 18letém vydání bych čekal lepší představení. Průměr.
Tak já nevím, HP12 byla dobrá, ale tak nějak po všech stránkách vyvážená až moc, tady je to ještě dovedené k "dokonalosti"... Je to smutný, ale mně snad z těch HP nejvíc chutnal Drakkar.

Lakus
New-make
New-make

Příspěvek od Lakus » 03 úno 2014, 13:35

Aroma:Hutné a uzavřené. Jablečný mošt a marcipán.
Chuť:Dřevitá, kořenitá s malým přidavkem pepře.
Dozvuk:Spíš krátký, dřevo a alkohol. Trpký.
Shrnutí:Oproti mladšímu plnění přeci jen zklamání. Chuťově poměrně komplexní, ale dřevěná kořenitost není na jazyku úplně příjemná.

zombice
Znalec
Znalec

Příspěvek od zombice » 06 bře 2014, 15:26

Hurá, kromě sešítku z WF jsem našel i svoje staré poznámky a tak vás budu teď pár dní zásobovat :-)
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/51881
Barva:
Velikost:vzorek, resp. miniatura
Aroma:Med, dřevo, resp. dřevěný nábytek. Trocha nakyslé rašeliny. Časem i čokoláda, pak zase mýtina v lese :-) a trocha zemitosti. Komplexnější než 12, velice povedená vůně!
Chuť:V chuti je olejovitě hutná, opět plnější chuť než HP12. Náznak sladkosti, který přechází v kořenitější kouř a dřevo.
Dozvuk:Středně dlouhý. Dřevo, náznak sherry.
Shrnutí:Ve vůni navnadila hodně, v chuti a dozvuku už malinko ztrácela za očekáváním. Ale i tak výborná whisky.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 29 dub 2015, 08:05

Tak i tenhle kousek jsem na WF2015 přechutnal jako tip na kup nějaké lepší lahve. Měla to těžké po předchozích super vzorcích, ale potvrdila mé pár let staré dojmy - není špatná, resp. je dobrá, ale vzhledem k ceně to asi na nákup nedopadne, kdyby byla aspoň o třetinu levnější... Poměr cena/výkon mi přijde výrazně ku prospěchu například Dark Origins.

salam15
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od salam15 » 18 zář 2016, 23:00

Aroma:sladká, pralinková, marcipán, jemnější než 12 yo, hutné sherry, vyváženější než 12 yo, ale řezavost 12 yo je v ní taky.
Chuť:sladká, hladká až hladivá, jablka, med, velmi lehce rašelina, jablka, sherry sudy bych tady rozhodně nehádal, nakonec nastupuje stejně jako u 12 yo celkem výrazná dřevitost bez hořkosti
Dozvuk:střední, dřevitý
Shrnutí:Srovnáváno s HP 12 yo, přičemž 18 yo vyhrává, a to především kvůli lepší vůni, protože rozdíl v chuti není tak markantní. Rozhodně ale není třikrát lepší, i když je třikrát dražší.

Jak jsem psal již zde: http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic ... 123#p30123, experimentoval jsem při srovnávání s chlazením skla. Chladné sklo dodá vůni rašelinný charakter - u 18 yo jde o gumové tóny a posílení jakoby Taliskerovité kyselosti ve vůni. Je to skvělá vyvážená whisky, ale za třetinu můžete mít 12 yo, která je jen o fous horší a chutná taky skvěle. Pro mne jasná volba - láhev 18 yo se do mé sbírky dostane jedině darováním.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

Odpovědět