Talisker 10 yo 1990s

Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Talisker 10 yo 1990s

Příspěvek od Nethar »

88941-big.jpg
Sice už tu máme vlákno Talisker 10 yo a je tam těch verzí několik, ale asi bude lepší tuhle starou dát zvlášť. Porovnávali jsme přímo s novou desítkou a Taliskerem Skye.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/15128
Barva:
Alkohol:45,8 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano (proti dvěma zmiňovaným)
Aroma:Zprvu kyselejší než současný Talisker 10 yo, méně výrazný, více dřevitosti, pomerančové, vanilkové, jemné. Z prvotní zatuchlosti přechod k pěkné vanilkové taliskerovitosti.
Chuť:Jemná, hladivá, gumově nasmrádlá, taková zvláštní, jiná (berme to vše jako porovnání se současným Taliskerem, takže si doplňte jeho tradiční charakteristiky).
Dozvuk:Nesedí mi, takový nasmrádlý, gumový, umělý. Ale asi to vyniklo hlavně v přímém porovnání se současným a se Skye. Přechutnávku jsem si dal samostatně a už jsem to tam cítil jenom drobně, přišlo mi to docela jemně nasládle Taliskerové, jakože odlehčená desítka, s mírnou pachutí v dozvuku, ale to že jsem ji po první zkušenosti hledal.
Shrnutí:Každopádně tenhle starý Talisker prohrál se současnou desítkou i se Skye, což mě překvapilo.
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Talisker 10 yo 1990s

Příspěvek od tornado »

Talisker 10 yo 1990s

Barva:
Velikost:vzorek 0,05 l od našeho moudrého a hodného administrátora
Aroma:Dřevitost, kouř, náznak koňakové kořenitosti. Po odstání se přidá lehká nakyslost sherry, jinak se výrazně nezmění. S přidáním vody nakyslost ustoupí a objeví se stopa po vanilkovém pudinku.
Chuť:Lehce olejnatá, pak suchý dřevěný kouř, špetka pálivosti s jemnou slaností. Pod tím vším nepatrný náznak koňakové kořenitosti. S přidáním vody je ze začátku jemnější a trochu víc se projeví olejnatost. Pálivost získá na chvilku vyšší intenzitu, ale rychle ji zase ztratí.
Dozvuk:Trochu víc se projeví kouř, jinak doznívá chuť bez znatelných změn. S přidáním vody zanechává větší kouřový dojem.
Shrnutí:Hodně jiný než současná produkce, která mi svým profilem chutná o něco víc. Každopádně jsem rád, že jsem tuto raritu měl šanci ochutnat.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Talisker 10 yo 1990s

Příspěvek od Hunter »

Výsledek srovnávacího minitestu dvou Taliskerů 10 yo, tento z 90. let a druhý byl lahvovaný v roce 2009 (Kód na lahvi L9128CM000, číslo lahve na whiskybase 94841). Koštoval jsme společně s tatíkem, který má otevřenou výše zmíněnou lahev z roku 2009.
Za možnost ochutnat Talisker z devadesátek děkuji Netharovi, který zorganizoval nákup lahve na aukci, de facto jsme se na lahvinku složili ve vícero lidech, přece jen šlo o láhev už poněkud dražší a tak se nám naskytla jedinečná možnost přímého srovnání s verzemi novějšími.


Barva:
Alkohol:45.8 %
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/15128
Aroma:Dřevitější, čokoládová, trochu peprná, trochu slaná, trochu rašelinná, větrová. Trouchnivějící dřevo. Oproti mladší verzi je aroma uzavřenější, zatuchlejší, dřevitější. Mladší verze je znatelně více svěží. (86 b)
Chuť:Staré lakované dřevo, oproti novějšímu plnění dřevitější, ne tak olejnatá, je celkově "temnější", chybí svěžest a explozivní intenzita. Připomíná mi svým charakterem některé staré aukční blendy z 80. let. Samozřejmě je ale znát, že pijeme single malt, je (oproti zmíněným starým blendům) silnější, plnější, nechybí typicky taliskerová peprnost. Dozvuk je fajnový, táhlý, výrazný a štiplavý. (88 b)
Body:87
Shrnutí:Když shrnu výsledek ochutnávky, je pro mě příjemnější verze novější, a to pro svou svěžest, explozivnější chuť a výraznost. Tato starší verze je usedlejší, zdá se mi vyzrálejší, ale zároveň "zestařená". Tátovi v chuti více vyhovovala tato starší verze, ale kdyby prý vybíral jen podle vůně, vybral by novější.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Odpovědět