Talisker 30 yo 2008

Odpovědět
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Talisker 30 yo 2008

Příspěvek od Nethar » 30 kvě 2018, 13:13

tal30.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/3980
Web:http://malts.com/
Barva:
Alkohol:49,5 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:Jednou jemná, jindy ostrá, vyznejte se v tom. Ale hlavně je to přiměřeně intenzivní rašelina, mírně nasládlá, oříšky, dřevo, ovesná kaše, hořké citrusové slupky, trochu laku, trochu ovoce. Čím déle ji necháte, tím větší škálu vůní odhalí. Vanilka, citronové suflé, kiwi.
Chuť:Vysuší ústa, rašelina, dřevitost, pepřové jehličky.
Dozvuk:Dlouhý, ale ne extra intenzivní. Správně nadávkovaná rašelina, jde do takové uhelnaté dřevitosti. Nejdřív mi přišel trochu do sladka, nevím, čím to bylo, při další ochutnávce je hodně suchý, oříškový, kamenitý.
Shrnutí:Líbí se mi. Není to v prvním dojmu úžasná bomba, ale moc dobrá whisky to nepochybně je, asi nemá cenu moc rozebírat poměr cena/výkon, tady se platí za zážitek, a za ten mi to stálo.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

nidan
Profesionál
Profesionál

Re: Talisker 30 yo 2008

Příspěvek od nidan » 30 kvě 2018, 19:03

Web:http://malts.com/
Barva:
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:jemná, na sudovku fakt jemná, sherry tóny, lehce sladká rašelina, slanost, pepř, meruňky, vanilkový pudink...ona je ta vůně vlastně dost příjemná
Chuť:pepř, dřevitost, sladkost přechází v suchost, meruňky, popel a zvláštní hodně dobrá trpkost, c
Dozvuk:Dlouhý, ostrý, úplně taliskerovský, popelnatý, sherry s dokončením čokolády s kořením.
Shrnutí:skvělá whisky, vůně celkem jemná, v chuti hodně přidá a na dozvuk zatraceně podřadí, závěr je skvělý, tadle whisky prostě graduje, je to typický talisker, jednoduchej, přímočarej a s věkem pěkně zakulacenej. I přes svůj věk je čitelný profil palírny a to je dobře. Včera sem to tím panákem Cardhu 21 před tím bohužel zazdil ale dneska jako první panák...hmm jak to říkal Karel? prostě parádní záležitost. Porovnával jsem následně s Talisker 25yo a ta 30yo ho rozsekala...za vzorek děkuji Netharovi

J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od J.K.Ch » 18 zář 2018, 22:16

Aroma:Vůně tvoří docela dost komplexní celek ze kterého nejpatrněji vystupuje vanilka a meruňky. Rašelina se spíše schovává a čeká až udeří v chuti. Vůně je hodně sladká, což se ale v chuti neprojeví.
Chuť:Kombinace chutí je hodně vyvážená. Dřevo je k rašelině, ovoci, jisté minerálnosti a sherry dokonale slazeno. Občas se zableskne kandovaná pomerančová a citronová kůra.
Dozvuk:Dozvuk je sušší a vytrácí se asi rychleji, než bych chtěl. Ke konci už jen hřeje. Je to dokonale zakulacený profil palírny. Obas dozvukem probleskne kakao nebo čokoláda.
Shrnutí:Je to bezesporu nejlepší Talisker který jsem kdy pil. Proti desítce se mez podrobného zkoumání může zdát trochu nudný, ale když se odvětrá a věnuje se mu dost času nabídne nesmyslně široké spektrum chutí a vůní.
Za vzorek děkuji Netharovi. Slepě toužím po láhvi.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 04 kvě 2019, 13:48

Ochutnal jsem ve srovnávacím testu s Laphroaigem 16 yo a Laphroaigem 25 yo. Druhou přechutnávku jsem pak už měl jen tento Talisker a recenzi jsem ještě drobně bodově doladil.

Barva:
Aroma:Citrusy, peprnost, ořechy, zapařená sláma, seno, nasládlost, sušené bylinky, slaměnky, je tu nádherná herbálnost. Čokoláda, trochu zemitá, leštěnka na starém nábytku. Rašelina se asi za ta léta přetransformovala do jiné škály vůní. Laphroaigy voněly v testu více silně a intenzivně, ale Talisker je bohatší do množství dojmů a jemných nuancí, stále je tu co objevovat. (93 b)
Chuť:V chuti zprvu krásně jemný, olejnatý, plný. Pak ale přichází peprný výbuch ruku v ruce s porcí citrusů. Výrazná olejnatost. Chuť je decentní a bohatá zároveň. Pepř, citrusy, staré dřevo, kouř. V dochuti popelnatost. Vyzrálost z tohoto Taliskeru přímo sálá, tohle je učiněný koncert na jazyku. (95 b)
Body:94
Shrnutí:Tohle není nic prvoplánového nebo bombastického od prvního dojmu. Tahle whisky potřebuje čas, vaše soustředění a za to vám pak odhalí své kouzlo a eleganci. Ve zmíněném srovnávacím testu skončil Talisker jako jednoznačný vítěz, Laphroaig 16 i 25 strčil hravě do kapsy. Za půldecový vzorek jsem dal tuším tisícikorunu, a této investice rozhodně nelituju, peníze by se rozkutálely tak či tak, zážitek a vzpomínka na výbornou whisky však zůstane navždy.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Odpovědět