Talisker 1999 Distillers Edition

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Talisker 1999 Distillers Edition

Příspěvek od Hunter » 19 lis 2011, 16:30

Talisker Distillery.jpg
Než se pustíme do ochutnávky, představme si distilerku Talisker trochu blíže.
Palírnu Talisker založil v r. 1830 Hugh MacAskill na pronajatém místě v obci Carbost. Jejímu založení jistě nemálo pomohl jeho bratr Kenneth, který pracoval jako ředitel banky v Portree. Hugh MacAskill se rozhodl palírnu pojmenovat Talisker již od prvopočátku, místo jména vesnice (Carbost) jak bylo v té době běžné. Ne všichni místní však stavbu lihovaru uvítali. Bývalý farář na místní farnosti, Roderick Macleod, vyhlásil palírně boj a vedl ostrou kampaň za abstinenci a zrušení palírny. Nicméně počátky první destilace zde sahají až do roku 1825, kdy Hugh MacAskill přišel na Skye z malého ostrova Eigg, kde jeho rodina vlastnila ovčí farmu. Na Skye přišel převzít správu několika budov a pozemků. Zpočátku se snažil vyjít z příjmů z majetku a z chovu ovcí, ale záhy se začal orientovat na pálení whisky. Již od počátku provázely palírnu potíže. Poprvé prodělala bankrot v r. 1857 a za 500 liber ji koupil Donald McLellan, který zkrachoval v r. 1863. Ten ji opět prodal za 500 liber a nový majitel palírnu zrenovoval, aby v r. 1879 opět zkrachovala. Po tomto krachu byla prodána již za 2500 liber. Nový majitelé, Roderick Kemp a Alexander Grigor Allan, ji v r. 1898 spojili s palírnou Dailuaine a vznikla spol. Dailuaine-Talisker Distilleries, která později přešla pod DCL. V r. 1928 zde bylo upuštěno od trojí destilace a zavedlo se dvojí destilování. Během 2. světové války byla palírna zcela uzavřena. V r. 1960 zde vypukl požár, který zničil vše až na sladovnu. Provoz palírny byl obnoven až v r. 1962, kdy sem byly nainstalovány naprosto přesné repliky původního destilačního zařízení, aby zůstala zachována původní chuť místní whisky. Traduje se, že zaměstnanec palírny zapomněl tehdy uzavřít poklop jednoho z destilačních přístrojů a bublající destilát přetekl do ohniště, kde se topilo uhlím a tam následně vzplanul. Kolem r. 1972 se vážně uvažovala o uzavření palírny, ale naštěstí k tomu nedošlo. V roce 1972 bylo zavedeno parní vytápění destilační soupravy a původní sladovna byla zbořena. Nová se již nepostavila a v současné době nakupuje palírna slad z Muir of Ord. Nové zapařovací (rmutovací) kádě zde byli instalovány v r. 1998. Podzemní pramen vody, ze kterého palírna od svého vzniku čerpá a který vyvěrá v její blízkosti, pramení na Cnoc nan Speireag v Hawk Hill a teče přes rašeliniště. Palírna je v současné době vybavena pěti destilačními kotli (2x wash still + 3x spirit still) a její roční produkce je téměř dva milióny litrů, kdy jako single malt prodává kolem 250 tisíc litrů ročně. Většina whisky zraje na pevnině, kam je dovážena v obrovských tankerech a teprve poté plněna do sudů. Zvláštností této palírny je neobvyklá kombinace nových a starých technologií. Výkon kotlů je řízen pomocí tradičního „spirit safe“, kam se ukládá destilát k měření jeho množství, ale na blízkém monitoru počítače jsou sledovány a řízeny všechny ostatní výrobní procesy. Talisker rovněž postrádá klasickou dominantu skotských palíren, tedy pagodu, která původně zdobila vrchol sušící sladové pece. Jméno palírny je pravděpodobně odvozeno od gaelského „Talamh sqeir“, což lze přeložit jako „Strmý útes.“ Talisker je v současné době jedinou palírnou na ostrově Skye.

Whisky Talisker se obvykle velmi dobře daří v mezinárodních soutěžích: 10 y, 18y-, 25y a 30y získaly dohromady nejvíce zlatých medailí z San Francisco World Spirits Competition. Místní 10y je navíc hodnocena jako nejvyšší třída a ve své kategorii zpravidla s přehledem vítězí. Palírna používá slad s hladinou fenolů 18-22 ppm, což je nezvykle vysoký obsah na whisky, která nepochází z Islay. Rovněž voda protékající přes rašeliniště přidává na rašelinovosti a říznosti celé whisky. V originálním plnění bývá whisky lahvována v nadprůměrné síle 45,8% alc. Talisker je jednou ze základních složek Johnnie Walker ale i mnoha dalších a je rovněž obsažena v poměrně známém likéru Drambuie.

Za zpracování profilu palírny a poskytnutí podkladů děkuji Króčovi.

Jednou ze specialit palírny jsou Distillers Edition Double Matured, a na verzi z roku 1999 se podíváme blíže.
T1999DE.jpg
rok výpalu: 1999
rok stáčení: 2010
typ sudu: Bourbon + dozrávání v sudech od sherry Amoroso
plnění: Talisker distillery
č. šarže: TD-S:5MY
objem alkoholu: 45,8%
Barva:
Aroma:Nakouřená, a to tak že hodně, dále se přidává nasládlost a tóny sherry.Vůně je hutná a slibná, pojďme ochutnat.
Chuť:Na jazyku vypadá zprvu uhlazeně, nasládlost se postupně mísí s kouřovitostí, poté se přidává skořicovo peprná ostrost. Silná a dlouhá dochuť jako bonus, nasládle skořicovo kouřová stopa zůstává na jazyku velmi dlouho. Bohatá whisky, která dělá dobrému jménu palírny rozhodně čest.
Shrnutí:S nákupem jsem velmi spokojen a investice do Taliskeru se rozhodně vyplatila, zároveň vím, kam se poohlédnout příště.
Z nejvýznamnějších světových ocenění bych vyzdvihl prvenství této whisky na Degustaci Bratrstva rašeliny číslo 4. 8-)
Body:90
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/18644
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 1999 Distillers Edition

Příspěvek od Nethar » 19 lis 2011, 16:34

:lol: :clap: Ano ano, slyšel jsem, že ve světoznámé degustaci Bratrstva rašeliny dopadla dobře, a to je co říct! To jsou pěkně zmlsaní jazýčkové!!! :lol:

Ještě se chystám přechutnat v klidu vzorek, co mi Hunter dovolil odlít, potom přispěju i se svým popisem, ale už teď mohu říct, že je to skvělá whisky!

P.S.: Chybí ti na tvé typické lesní fotce ještě typičtější hmyz... vyfotit znovu nebo hurá do Photoshopu ;)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

čolek

Příspěvek od čolek » 19 lis 2011, 16:51

Na ten strom na fotce bych rád vylezl :lol: A jinak jak jsem psal, jsem rád že je všeobecná shoda nad její kvalitou, určitě je v mém seznamu "koupit znova"

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 20 lis 2011, 20:48

Hunter píše:Zlatohnědá barva.
Přechutnávám a koukám na WB, že je barvený. Jestli to je pravda, tak je to dost nesmyslný krok u takovéhle jedinečné lahve, která snad nemá důvod udržovat nějakou zavedenou barvu :snooty:

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 20 lis 2011, 20:55

Toho jsem si ani nevšiml.Vzhledem k výsledku jí to budiž odpuštěno...ale je to piha na kráse.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Vivino profil

Untappd profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 20 lis 2011, 21:08

Určitě bych to nějak nezazlíval kvůli chuti, nemyslím si, že barvení ovlivňuje chuť či vůni takovou silou, abych to byl schopen poznat (to množství je zanedbatelné, mimochodem, hezký test udělali tady: masterofmalt), jenom že prostě někde mi to dává aspoň smysl, že se udržuje konstantní barva, ale tady nevidím logické opodstatnění, leda by nám za každou cenu chtěli nakecat, jak ty sudy byly dobrý ;-) Ale ony fakt byly dobrý! :lol: Jak říkáš, je to fuk, pojďme na recenzi...
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/18644
Web:http://www.malts.com/
Barva:
Alkohol:45,8 %
Velikost:vzorek
Aroma:trocha dezinfekce a kouře menšího rozsahu, nesrovnatelné s Ardbegy a podobnými, vynahrazuje si to ale přidanou voňavou sladkostí, vanilkou a skořicí
Chuť:tady naopak kouře hodně hodně, zároveň hodně sladká, na jazyk jemná, až později se přidává známá ostrost
Dozvuk:vanilkový kouř, na jazyku zůstává povlak sladké dezinfekce, mírně kořeněná
Shrnutí:taslikerová kouřovitost a ostrost se zde snoubí se sladkými vanilkovými tóny a je to spojení velmi povedené, mňam

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 05 pro 2011, 20:19

Hunter mi poslal vzorek, a tak jsem ochutnal. A jak je u mě tradicí, mám se všemi Taliskery, kromě 10y plnění, problém. Né že by mi nechutnaly, ale nějak se (dle mé chutě) prostě nemohou vyrovnat té desítce :roll: .

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 05 pro 2011, 20:58

Já to mám podobné, pro mě byla 10y taky nejlepší. jen tedy s s tím rozdílem, že všechny tři, co jsem pil, jsou nadprůměrné až skvělé.

Obrázek

Vivino profil

Untappd profil

czmessiah

Příspěvek od czmessiah » 16 pro 2011, 16:52

Trošku OT, doufám že jsem někde neminul příslušné téma. Když to barvěj, čím to barvěj? Totiž levný chlasty a třeba zlatá tequila je barvená karamelem, tam je to v pohodě a test na to zda to barvený je nebo není je pak triviální - prostě si štipec vylijete na ruce a necháte zaschnout. Když lepěj, je tam karamel, když ne, karamel tam není. U whisky mi ale nikdy nelepili, tedy u Single Malt Whisky...tak to musej barvit něčím jiným, ne?

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 16 pro 2011, 19:01

Pokud je whisky dobarvovaná, jedná se rovněž o karamel. Ovšem ne všechny jsou dobarvované, pak se tím palírna zpravidla pochlubí na etiketě.

Odpovědět