Scapa 14 yo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6396
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Scapa 14 yo

Příspěvek od Hunter »

Orknejské ostrovy jsou nejsevernějším místem pálení whisky ve Skotsku.Palírna Scapa, po Highland Parku druhá nejsevernější skotská palírna, byla v roce 1993 uzavřena, naštěstí však byla v roce 2004 znovu vzkříšena.
scapa distillery.jpg
scapa distillery.jpg (9.86 KiB) Zobrazeno 2751 x
Slad se zde nesuší nad rašelinou, proto má místní whisky v porovnání s většinou ostatní ostrovní produkce méně kouřovou chuť a je jemnější. Donedávna byla whisky Scapa stáčena jako 14-letá, v současnosti je jediným produktem 16-letá whisky. Čtrnáctiletou Scapu (zatím) ještě běžně seženete, a tuto bych vám maličko popsal a přiblížil.
scapa 14.jpg
scapa 14.jpg (45.77 KiB) Zobrazeno 2751 x
Web:http://www.scapamalt.com
Aroma:Máslovo olejnatá, trochu plochá, slabě ovoce, pro mě byla relativně nevýrazná vůně asi největší slabinou této lahve, za což šly body rapidně dolů.
Chuť:Tady už to bylo velmi slušné, prvotní nástup je slabší, ale poté se dostavila plná paleta bohatě čokoládovo-dřevitě-kořeněné chuti, která dojem napravila.
Shrnutí:Mé hodnocení 78 bodů ze sta je nakonec asi přísné,ale po pravdě jsem očekával od tohoto kousku trochu více. Přesto ji s ohledem na výsledný dojem doporučit určitě můžu, své příznivce si jistě najde.
Body:78
Dá se koupit i pod 1000,- Kč.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Uživatelský avatar
Alferi
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 13
Registrován: 15 bře 2012, 18:54
Bydliště: Libčice n. Vlt. / Šternberk

Scapa 14 - recenze

Příspěvek od Alferi »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/279
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=scapa
Web:http://www.scapamalt.com/Home.aspx
Barva:
Alkohol:40%
Aroma:med, slabý malinový kompot
Chuť:velmi jemná, máslové sušenky, med, travnatost (že by ten vřes?)
Dozvuk:kratší, svěží sladkost, dotek nějakého sladkého koření
Shrnutí:Tato whisky neoplývá zvlášť velkou komplexností. Vůní a chutí jsem v ní rozeznal poměrně málo, zato si mě ale získala svou vyvážeností, skvělou jemností a šťavnatostí. Celkový dojem bych přirovnal k charakteru dobře upečeného chleba - člověk se ho nepřejí (v tomto případě nepřepije) a je to velká chrochtárna. V budoucnu se dalšímu kousku z této palírny určitě bránit nebudu - tuto lahev jsem vymlsal poměrně rychle (trpěl jsem v tomto případě zvlášť obsedantní nedůvěrou ke kvalitě uzávěru a musel jsem neustále kontrolovat, jestli se to vevnitř nekazí).

Odpovědět