Highland Park 12 yo

Odpovědět
Rescue
Znalec
Znalec

Re: Highland Park 12 yo

Příspěvek od Rescue » 07 zář 2014, 08:48

Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:velmi příjemné, slané, rašelina v náznaku, lehounce nakyslé
Chuť:rašelina, dřevo
Dozvuk:dlouhý, hřejivý
Shrnutí:Velmi milé překvapení, taková suše dřevitá rašelina zabalená ve sladkém hávu. Nějak jsem byl k této whisky skeptický - především po poměrně nelichotivém hodnocení zde na fóru a v Marpeku při ochutnání jsem byl vážně velmi mile překvapen. Já bych s celé láhve nebál...

Cyra
New-make
New-make

Příspěvek od Cyra » 26 říj 2014, 19:35

Aroma:Neutrální, opravdu od všeho je tam něco, ale nejblíže má k takovému tomu stylu - jemně nakouřené citrusové ovoce s vřesovou medovostí. Karamel, káva, kvítí i pepř.
Chuť:Spíše sladší a opět zde cítím paletu tónů, která byly v aroma. Vše je namixováno ve stejném poměru a jakoby zarovnáno a potřeno olejem.
Dozvuk:Lehký kouř, oslazená káva, dřevo, ovoce, trochu soli ,stopa jódu.
Shrnutí:Svein mi chutnal, byl určitě jemnější a příjemnější. Tohle je jinde, bohatší a komplexnější, ale také o něco drsnější a hlavně více kouřové.

Duthoron
Znalec
Znalec

Příspěvek od Duthoron » 23 úno 2015, 09:07

Kdysi jsme ji popíjeli na švagrovĕ svatbĕ, byla docela dobrá, ale vůbec ničím nezaujala, tak jsem se k ní pak nevrátil. Včera jsem mĕl (opĕt u šváry) možnost ji přechutnat a sedla mi mnohem víc.
Aroma:Vanilkový pudik, rašelinný kouř.
Chuť:Příjemná, plná, odpovídá vůni, zase ta vanilka a kouř.
Dozvuk:Sládne do medu s trochou lískových oříšků.
Shrnutí:Přijde mi mnohem lepší než jsem si jí pamatoval, nemá výraznou slabinu, se známkou váhám mezi 2 a 3. Budu muset pořídit lahev a podrobit ji důkladnĕjšímu hodnocení :-)

salam15
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od salam15 » 21 lis 2015, 00:01

Duthoron píše:
Aroma:Vanilkový pudik, rašelinný kouř.
Čtu si tu nad sklenkou Highland Parku recenze a říkám si, jestli ten pudik je pudlík nebo pudink, přičemž ta první varianta zní jako dost komplexní vůně, zvlášť pokud by to byl zmoklý vanilkový pudlík. :twisted:
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

Duthoron
Znalec
Znalec

Příspěvek od Duthoron » 21 lis 2015, 11:24

:mrgreen: Pochopitelnĕ to mĕl být PUDLÍK, jen bych ještĕ doplnil, že v dozvuku najdeš jeho ocásek. :mrgreen: :D :D

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Příspěvek od josé » 06 úno 2016, 21:33

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/79
Web:http://highlandpark.co.uk/
Velikost:lahev
Aroma:překvapivě hutné. nasládlé dřevo v kombinaci se sherry ovocností (takové to nahnilé ovoce, pomeranč, jablka), slad. ořechy a muškátový oříšek. (b.1/3)
Chuť:ovocná sladkokyselost se špetkou koření a dubová dřevitost (ta není přehnaná, což se mi líbí). sladová. je hladká, nic mě nedráždí, nic nevyčuhuje. ořechy (b.2/4)
Dozvuk:střední. perlivý, ořechově dřevitý. nasládlý. čokoláda, vanilka, sušené meruňky. po delší době se objeví trocha kouře a opálené dřevo. příjemný (b.1/2)
Shrnutí:dobrá, vyvážená a uhlazená whisky. pohodové nenáročné pití.(b.0/1)
Body:4
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

Whiskyman
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od Whiskyman » 16 úno 2016, 20:28

Parádní záležitost. Se svým lehounkým náznakem kouře v dozvuku je to pro mne ideální přechod mezi ovocnými chutěmi ze Speyside a drsnějším pitím z ostrovů.

spyna
Znalec
Znalec

Příspěvek od spyna » 09 kvě 2016, 10:39

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/79
No:13
Slepý test:NE
Velikost:láhev
Aroma:plné, med/slad, stopy ovoce, to vše zabaleno v lehkém kouři, vystupuje i lehce alkohol, v pozadí pak drobný závan anýzu
Chuť:odráží vůni, med, slad to vše lehce zabaleno v dřevě a kouři, příjemná a komplexní chuť
Dozvuk:středně dlouhý, úplně přesně doplňuje vůni a chuť, med-slad-kouř, trochu do sucha, ale tak příjemně
Shrnutí:Mám pocit, že u této WH se vše moc pěkně doplňuje - hezky plně voní, chuť to potvrzuje a doplňuje vůni a dozvuk to celé velmi příjemně uzavírá. Má první návštěva ostrovů rozhodně nezklamala, ba právě naopak. Ovšem musím říct, že jak jsem se postupně propíjel celou lahví a především dalšími kousky názor jsem trochu revidoval. Není to špatná whisky, ale taky to není žádný vyslovený zázrak.
Whiskybase | Vzorky na výměnu - akt. 27.2.2019

J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od J.K.Ch » 11 zář 2016, 15:54

GWC:http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/h ... ark-12-yo/
Aroma:Příjemná, lehce nakyslá podobná Isle of Jura 10 Yo. Citróny, bylinky a štěrk. Nasládlá po medu.
Chuť:Slad, sladce a velmi příjemně dřevitá, s jemným náznakem hřebíčku a muškátového ořechu.
Dozvuk:Velmi jemný, ale chutný. Lehký náznak kouře, karamel a bylinková hořkost.
Shrnutí:Poměr cena a výkon se mi zdá výborný, je to taková alibistická whisky s tendencí chutnat komukoliv a chutná i mě. Výborná je na takové to nenucené popíjení, kdy máte plánu se věnovat spíš lidem, než whisce.
Body:81

salam15
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od salam15 » 18 zář 2016, 22:48

Aroma:výrazná, řezavá, suché sherry, kůže, čokoláda
Chuť:sladká jablka, sherry, pak jakoby někde kolem proběhla rašelina, dřevo, vlastně celkem výrazný dřevitý závěr ale bez hořkosti
Dozvuk:střední a sladce dřevitý
Shrnutí:HP 12 nebyla moje kdovíjak oblíbená whisky, ale jednou asi před 3/4 rokem jsem ji zahrnul do line-up jedné řízené degustace jako mezistupeň mezi Speyside/Highlands a Islay (hlavně proto, že byla ze zástupců Ostrovů suverénně nejlevnější) a hrozně moc mne tehdy překvapila svou jemností na jedné straně a hloubkou chutí na druhé straně. Koupil jsem si ji teď láhev znovu, abych ji mohl srovnat s 18 yo a tyto zápisky pocházejí právě z této srovnávací degustace.

Je fakt, že mi teď tak hluboká v chuti nepřišla - v rámci té řízené degustace a následném dopíjení lahve, co mi z ní zbyla, mně právě bavila ta mnohovrstevnatost, kterou jsem v ní objevil, a to tam teď tak docela necítím, ale i tak mne baví tím, jak je vyvážená a jak se v ní snoubí sladce medové tóny s drsnějšími vlivy rašeliny a pepře. Zrovna u HP 12 yo mi celkem dlouho trvalo najít rašelinu, kterou v ní našli zatím všichni, a mně nepřišla rašelinová ani za mák. Zlomilo se to, když jsem si jednou v horkém letním večeru nechal vychladit sklenici, v takto lehce podchlazené whisky jsem ji tam našel snadno a od té doby již její stopy (bez chladu není vůbec výrazná) ji tam nakonec vždycky najdu.

Změna vnímání vůní a chutí s chlazenou sklenicí mne ještě ponoukla ještě ke srovnání dvanáctky s osmnáctkou jak v pokojové teplotě, tj. v letních podmínkách cca 26 stupňů (poznámky viz výše), tak s chlazeným sklem. Kromě zvýraznění rašelinových tónů se chlazené sklo projeví určitým slitím chutí - whisky zesládne, je smetanová, hladká a celkově se chutím obrousí hrany.

Jinak srovnání 12 yo a 18 yo dopadlo ve prospěch 18 yo, která lépe voní - hutné sherry a tak. V chuti ten rozdíl není tak markantní a celkově rozhodně není tak velký, aby odůvodňoval třikrát vyšší cenu 18 yo. Obě jsou to skvělé whisky, 12 yo je můj favorit na letošního vítěze whisky roku v kategorii poměr cena/výkon.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

Odpovědět