Highland Park 25 yo

Odpovědět
Marconi
New-make
New-make

Highland Park 25 yo

Příspěvek od Marconi » 17 zář 2012, 22:29

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/316
Web:http://www.highlandpark.co.uk
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=highland-park
Alkohol:48,1 %
Barva:
Poznámka:Nějak ztěžka se dokopávám k psaní, ale když máme tu prohibici :). Pro dnešek jsme vybral vzorek z mé oblíbené palírny a musím se pochválit, vybral jsme dobře. Tato whisky, zrající v sudech po sherry, má krásnou červenozlatou barvu. Jako všechny mnou ochutnané produkty palírny Highland Park je komplexní, vyvážená a na soutěžích sbírá často vysoká ocenění. Ve Whisky bibli 2012 získala prvenství v kategorii Single Malt Scotch: 22 – 27 years (Multiple Cascs).
Velikost:vzorek
Aroma:Dub, med, vřes čokoláda.
Chuť:Velice bohatá, plná. Med, ořechy, dubové dřevo, ale žádná hořkost. Na pozadí snad i pomeranč.
Dozvuk:Dlouhý, medový, velmi příjemný.
Shrnutí:U tohoto vzorku jsem měl velká očekávání a musím říci, že jsem nebyl zklamán. Tohle je velmi příjemné pití s bohatou chutí, kterou nijak nenarušuje alkoholová ostrost. Nádherný zážitek, za který děkuji Petrovi. A to prý je třicetiletá ještě lepší :). Snad jen ta cena by mohla být příznivější, ale tenhle kousek si jí obhájí. Mohu všem vřele doporučit a mám asi i tip pro Ježíška :).
Body:92

sandrider
Znalec
Znalec

Re: Highland Park 25 yo

Příspěvek od sandrider » 07 led 2013, 23:45

Nemoc mi zabránila vychutnat si vzorek během Vánoc, na řadu se dostal až dnes.
hp-25-biggest.gif
[wb] [velikost]vzorek[/velikost]
Aroma:citróny, pryskyřice, kůra, snad vosk, trocha medu, určitě by se při opakovaném testování našly další vůně, takhle si představuji komplexnost
Chuť:rašelina, opět citrusy, koření - zázvor, trocha pepře
Dozvuk:dlouhý, rašelina, opět pepř, žádný mazlíček, ale ne přehnaně hrubý
Shrnutí:porovnával jsem s Highland Park 12 yo a rozdíl je obrovský, všechno je v případě 25 yo mnohem intenzivnější, určitá sladkost se i zde najít dá (hlavně ve vůni), ale oproti 12 yo je výrazně slabší, hlavně v dozvuku je silná rašelina, když se dívám na Marconiho poznámky (a nejen jeho, podobných zápisků se dá najít na netu víc), vypadá to jako bychom každý pili jinou whisky (vzorek mám tradičně od Petra, který se snad nespletl :) ) každopádně je to skvělá whisky, jedna z nejlepších, kterou jsem pil, doporučuju všem alespoň vzorek ochutnat
Body:určitě přes 90 bodů

Marconi
New-make
New-make

Příspěvek od Marconi » 09 led 2013, 14:21

Trochu mě ta rozhozenost hodnocení zarazila, ale viděl bych za tím dva možné důvody. Za prvé, oba jsme hodnotili podle vzorku (můj byl také od Petra, v tom by to být nemělo ;)) a pro přesné zhodnocení je to určitě málo. A druhý důvod je podle mě v komplexnosti hodnocené whisky, na té jsme se shodli a asi si v ní každý jazýček vybere něco jiného.
Jako podstatnou vidím ovšem shodu v celkovém hodnocení, protože i já považuji tento Highland Park za jednu z nejlepších whisky, co jsem zatím měl možnost ochutnat. Třeba se sejdeme na festivalu, dáme společnou ochutnávku (pokud bude k dispozici) a uvidí se :) .

sandrider
Znalec
Znalec

Příspěvek od sandrider » 10 led 2013, 07:42

Taky si říkám, že by to chtělo mít celou lahev na důkladné prozkoumání :) Škoda, že na festival ani letos nedojedu, v tom termínu budu stejně jako loni a asi i příští rok na služební cestě :(

Marconi
New-make
New-make

Příspěvek od Marconi » 10 led 2013, 21:05

Hm, já loni také nemohl, ale letos bych rád dorazil, i když to bude trochu komplikované kvůli mým fotbalovým aktivitám. S celou lahví naprosto souhlasím, k téhle koupi už se chystám delší dobu, tak snad se letos najde příležitost. Tenhle kousek stojí i za tu trochu vyšší cenu ;) .

Žiži
Znalec
Znalec

Příspěvek od Žiži » 27 led 2013, 19:17

Barva:
Alkohol:48,1 %
Aroma:spousta zralého ovoce (pomeranče + další ovoce), med, včelí vosk, trocha ořechů, stopy sherry, stopy rašeliny
Chuť:zralé až přezrálé ovoce, med, mírně dřevo, trocha sherry a včelího vosku, stopy rašeliny
Dozvuk:středně dlouhý až dlouhý, ovocný s trochou dřeva, stopy rašeliny a včelího vosku, spíše suchý
Shrnutí:nádherně bohatá a vyzrálá whisky, velice povedená, s pár kapkami vody (2 kapky do cca 20 ml whisky) je o trochu sladší
Body:91
Za vzorek děkuji Marvinovi.

Marconi
New-make
New-make

Příspěvek od Marconi » 28 led 2013, 21:33

Koukám, že jsme se zatím všichni dostali přes 90 bodů :), hezká vizitka pro tuhle krásku. Přiznám se, že pokus s ředěním mě ani nenapadl, měl jsem jen 40ml vzorek, ale je to zajímavý poznatek.

Odpovědět