Isle of Jura Superstition

čolek

Isle of Jura Superstition

Příspěvek od čolek » 07 kvě 2011, 14:47

Obrázek
(vlastní fotka :D )
http://www.isleofjura.com/distillery/cl ... ition.aspx
"Crafted from a selection of the finest aged Jura single malt whiskies, this mysterious spirit has a unique style and character, with tastes of spice, honey, pine and peat with a whisper of smoke."
Aroma:Mokrý štěrk, karamel, závany kouře, něco co by se dalo přirovnat k "vůni tvarohu", opražené mandle
Chuť:Plné, silné, do slana
Dozvuk:Kouř, sladká guma, očouzená pytlovina, sladkost se mísí se slaností, celkově ale ne moc výrazný ani dlouhý
Shrnutí:Zajímavá whisky za ještě zajímavější cenu. Voní hezky, dá se najít spousta různých nuancí. Jediné, co aroma kazí je ona "tvarohová" vůně, která mi k whisce moc nesedí, ale není příliš výrazná. Tělo je moc pěkné, pevné, nakouřené. Závěr by mohl být delší a rozhodnější. S kapkou vody voní více po oplatcích a v závěru je více stěrková.
Body:76
Dávám celkově radši nižší hodnocení. Věřím, že by si zasloužila i třeba 83 dle "tradičního", ale pak by se mohlo stát, že bych na nějakou potřeboval i víc než 100 bodů :D Nad 75 už je u mě výborná whisky.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Isle Of Jura Superstition

Příspěvek od Nethar » 12 úno 2012, 12:44

Tak jsem konečně ochutnal tuhle známou whisky. Většinou extra skvělá hodnocení nesklízí, já ji nekritizuju, hodnotím jako průměrnou láhev.
Zavítat můžete na docela hezké stránky palírny: http://www.isleofjura.com/
Podle majitelů je Jura nyní třetí nejlépe prodávanou single malt whiskou ve Velké Británii (po Glenfiddichu a Glenmorangie), protože v roce 2010 zvýšili produkci o celých 50%! Hlavním důvodem je představení nových lahví, v myslím že zdařilém designu, samozřejmě se silnou reklamou stojící za těmito tahy. Hlavní řada začíná s desetiletou lahví Origin, následuje šestnáctiletý Diurach's Own. Superstition, kterou jsem ochutnával (mega vzorek 105 ml, tentokrát nikoliv naslepo), je směsí různých 13-21letých whisek včetně rašelinné verze). Jedinou nefiltrovanou je potom Prophecy, která spatřila světlo světa v roce 2009.
isleOfJuraSuperstition.jpg
isleOfJuraSuperstition.jpg (24.83 KiB) Zobrazeno 6160 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/344
Web:http://www.isleofjura.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=isle-of-jura
Barva:
Alkohol:43 %
Velikost:vzorek
Aroma:První co mi zavítá do nosu, nezlobte se na mě za to, ale smažené olomoucké tvarůžky, čím více jsem testoval, tím více jsem se v tom utvrzoval... je to tam, tak nějak si to povlává na povrchu a rychle je to pryč, ale prvních pár vteřin to vždy zachytím. Dále už mě nemusíte mít za blázna, jde to do klasiky - jemnější ovocné Speyside, víno. Ty "tvarůžky" bude asi nějaké kouzelné spojení lesní vůně a kouře. Les a jehličí, to tam je taky. Pro srandu jsem přidal vodu, rašelinný nádech ustupuje ve prospěch výraznějších kytiček.
Chuť:Nijak moc intenzivní, prostě 43%, drobně zaštipuje, ničím extra zajímavá, cpe se mi sem slovo nudná, ale jednoduše se pije. S přidanou vodou už je to nuda doopravdy.
Dozvuk:Ořechově zahořklá, vrací se ty "smažené tvarůžky", takže drobně zakouřený, krátký až středně dlouhý. Poslední důkaz, že vodu ne, více hořkne.
Shrnutí:Protože můj vzorek byl skutečně velký, měl jsem dost času se s ní pomazlit. Ta nasmrádlost ve vůni mě zaujala, je skutečně výjimečná a docela jsem si na ni zvyknul, snad mi bude i trochu chybět. Osobně tuhle whisky nehodnotím příliš vysoko, toto vzorkově vydatné seznámení mi stačí, ale 78 bodů na WB mi zase přijde až moc přísných (i když ono ty body se musí brát s rezervou, jeden týpek tam třeba dal 49, když ho odstraníte, hned to poskočí zase výše). Je zajímavá tím, že je ve vůni "jiná", zvláštně nasmrádle zakouřená (no dobře, s pravdou ven, zamiloval jsem si to), zbytek je ve slabším průměru. Původně jsem myslel, že ještě na fóru není, až při vkládání jsem našel čolkovu recenzi - zajímalo by mě, jestli jeho vůně tvarohu je moje vůně smažených olomouckých tvarůžků, to se ale asi nikdy nedozvíme :)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 12 úno 2012, 13:02

On se čolek určitě zase jednou objeví. No zdá se, že myslíte oba to samé, navíc zmiňuje, že mu ta vůně k whisky moc nesedí, ale není příliš výrazná, o tom není pochyb, že myslíte oba to samé ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 12 úno 2012, 13:25

Já jsem to nemyslel tak, že by to už čolek neosvětlil, že sem nepřijde, to on se snad někdy opravdu zase objeví, ale spíš že asi neexistuje způsob, jak prokázat, že to je skutečně ta konkrétní složka, kterou každý jenom jinak pojmenováváme :-) Leda by nám tuto osamocenou esenci někdo namíchal a my ji v laboratorních podmínkách pojmenovali :-) A to je na tom všem právě to kouzlo tajemna a objevování. Ale je to vcelku pravděpodobné, že myslíme totéž, jak říkáš.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Žiži
Znalec
Znalec

Příspěvek od Žiži » 12 úno 2012, 18:26

Přidám i své postřehy z ochutnávky.
Alkohol:43 %
Aroma:sladké medové a karamelové tóny, čokoládové bonbony, kouř a trocha rašeliny, špetka soli
Chuť:kouř a rašelina, čokoládové bonbony, karamelky, sladká i slaná, slad, desert
Dozvuk:středně dlouhý až dlouhý, špetka ovoce (zralé pomeranče), kouřový a mírně rašelinový, čokoláda
Shrnutí:velice lehce se pije, ředění této whisky je neprosto je zbytečné, nic dobrého to nepřinese, a jak je u této palírny špatným zvykem, je barvená karamelem.
Body:83
Naposledy upravil(a) Žiži dne 04 kvě 2012, 22:06, celkem upraveno 1 x.

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 13 úno 2012, 21:19

Měl jsem ji kdysi dávno v jednom baru.. dal jsem si 2 panáky.. moc mne nezaujala, v podstatě mi ani moc nechutnala.. opravdu taková nudná whisky.. tvarůžky ani tvaroh jsem tam necítil (nebo si aspoň nevzpomínám ;) ) ale jakousi lesní vůni či co jsem ve vůni našel i já.. jo ta vůně.. ta byla asi opravdu to nejlepší, co tahle whisky nabídla.. ale jak říkám.. je to dávno a byly to jen dva panáky :)
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Radek
Profesionál
Profesionál

Re: Isle of Jura Superstition

Příspěvek od Radek » 21 říj 2012, 12:06

Aroma:Tak aroma je bezesporu zvláštní, po standardních vůních kterými překypují whisky ani pára... nějakou vůni to má, ale jak ji charakterizovat toť otázka. Je to taková uzavřená zatuchlost nebo možná něco z mléčného průmyslu... ale blíže to opravdu definovat nedokážu. V každém případě vůně sama nic neslibuje.
Chuť:Tak tady jsme minimálně o řád výš než u vůně. Výrazná, řekl bych taková opravdu ostrovní. Tady musím říct že jsem spokojen. Nicméně zase ji nedokážu moc k ničemu přirovnat, vůbec s tím mám problém, kdybych nevěděl že sherry chutná jinak řekl bych sherry.
Dozvuk:Nejprve hřejivej, pak zmutuje do zubní pasty.
Shrnutí:Tak se shrnutím moc problémů nemam, vidím to jednoduše: k týhle whisce by se nemělo moc čuchat, měla by se rovnou pít... a ještě dozvuk kdyby se dal nějak odstranit by bylo fajn. Ale jinak je to taková příjemná mňamka.
Body:82
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

Duthoron
Znalec
Znalec

Příspěvek od Duthoron » 04 říj 2013, 07:57

Včera jsem si rozdĕlal tři lahve najednou abych je porovnal a poprve jsem schopen trochu popsat i vůni. Když čuchám jen k jedné, tak si nos rychle zvykne a už to nepopíšu. Byly to Isle of Jura Superstition, Glenkinchie 12 a Ben Bracken 12. Výsledné recenze dám do příslušných témat. Na hodnocení ve 100 bodové škále si netroufnu, tak to oznámkuju jako ve škole :D
Aroma:Netypická vůnĕ se stopou syrečkovitosti (jak to trefnĕ pojmenoval Nethar).
Chuť:Chuť sladká, lehce ořechy.
Dozvuk:V dokončení se náhle objeví kouř, příjemný suchý závĕr.
Shrnutí:Zajímavá a velmi dobrá.
známka:Taková hezká dvojka.

zivak
New-make
New-make

Příspěvek od zivak » 01 led 2014, 02:39

[autor]Živák[/autor]
Barva:
Aroma:lehký kouř květiny
Chuť:dubové dřevo
Dozvuk:dub a jemný kouř + rašelina
Shrnutí:parádní Jura doporučuji na začátek
Body:82
Obrázek

Cyra
New-make
New-make

Příspěvek od Cyra » 29 led 2014, 20:44

Vzorek od Petra. Ochutnáno v pořadí druhém, a to po Isle Of Jura 10y. Následovala vzájemná konfrontace.
Aroma:Jehličnatý les po dešti, rašeliný kouř je tam také,citron, med a hrozinky. Přijemnější než 10y. Není tak chemická
Chuť:Dobrá, lehce do sladka (po medu) i do slana. Podobně jako 10y zhoustne a olejnatí. Je ale hladší a při polknutí dokonce na chvíli chladivá. Zde se rovněž objeví zvláštní tón, který jsem v menším množství cítil i u 10y, ale nevím jak to popsat, rozhodně to ale nevnímám jako syrečky nebo tvaroh, jak popisují např. Nethar, nebo Čolek. Když už, tak máslo ochucené bylinkami. Působí jemně a delikátně. Citím také ukázněné dřevo a rašelinu a možná i to jehličí.
Dozvuk:Registruji nějaké koření, rašelinu, sladko-hořké tóny, stopa vanilky. Vše pak po chvíli mizí v oparu olejové chladivosti. V krku a na jazyku pak zůstanou jen slabé ozvěny rašeliny a jemně nahořklé dřevitosti
Shrnutí:Pro mě příjemné překvapení. Není tak osvěžující jako 10y, je temnější, více rašeliná, a zároveň plnější a lahodnější. Chutná mi.

Odpovědět