Bruichladdich Islay Barley 2006

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Bruichladdich Islay Barley 2006

Příspěvek od Nethar » 06 lis 2013, 21:23

bruichladdich2006.jpg
bruichladdich2006.jpg (21 KiB) Zobrazeno 3715 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/33765
Web:http://www.bruichladdich.com/
Barva:
Alkohol:50 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Paráda, tohle můžu. Ovocný, či spíše tady květinový styl, ale ostrý, až moc agresivní, poměrně výrazný, medový a kořenitý. S přídavkem drsnější dřevitosti - hobliny, seno, až snad mírná kouřovitost. A zase zpátky návrat do zaoblení v jemném medu.
Chuť:Nastartuje skvěle v podání medu a hebké smetany. Pak zostřuje, ale není to naštěstí sudovka, jak by až agresivní vůně naznačovala. Přechází do karamelu a kávy.
Dozvuk:Káva, extra hořká čokoláda bez zbytečné sladkosti, tady není nasládlá a medová jako ve vůni a snad i v chuti. Tady je extra hořká, trpká, hořce hořácky vyhořklá, ale není to ta divná hořkost, co mi zůstává na jazyku a já ji nemám rád. Tady to je takový drsný dřevitě "kouřový" charakter.
Shrnutí:Asi bych toho víc najednou vypít nedokázal, ale osamocená sklenička je parádní, svébytná, výrazná. Jak jsem psal, hořkost v dozvuku není z těch negativních hořkostí, co kritizuju, přesto jí ale bylo na mě už příliš. Kdyby doznívala trochu jemněji, sladčeji, nebo něco podobného, jsem nadšením bez sebe. Takhle klasický nadprůměr.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

devonrex
New-make
New-make

Re: Bruichladdich Islay Barley 2006

Příspěvek od devonrex » 07 lis 2013, 22:23

momentálně jsem načal lahev Islay Barley 2006. Uchvátil mě design Bruichladdich lahví a proto jsem jsem si jí vydražil, ale Islay B. očividně není nic pro mě. Jsa začátečník, alkohol z ní mi v nose přebijí vůni a hořkost v dochuti kazí náladu na další sklenku. Holt jí uložím do doby, než se do Islay stylu propiji. Jako druhou k ní chutnám Bowmore Enigma a jestli z ní je cítit "jemná rašelina", jakýkoli Ardbeg, nebo B. Octomore by mi zřejmě způsobil koma. Je to vlastně 4. a 5. vzorek whisky, kterou piji (po Glenfarclas 105, 12y a blendu Hankey Bannister 12y) a je vidět, že v první fázi whisky lásky pro mě bude spíše pravým ořechovým Speyside sherry styl, jelikož obě Glenfarclasky mi moc chutnaly. V hledáčku mám Glenmorangie Signet a BenRiach 25y, ale budu vděčný za každou dobrou radu. Jinak se omlouvám, jestli je můj příspěvek lehce OT. ;)

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 07 lis 2013, 22:28

Enigma je skutečně pohodovější oproti jiným rašelinným kouskům. Třeba jim časem přijdeš na chuť, mně to taky trvalo. A třeba ne, však s Glenfarclasem a celým Speyside si taky vystačíš na pár stovek let :-) Tenhle Islay Barley není úplně klasická rašelina, jak píšeš, je trochu agresivní a ta podivná kávová hořkost v závěru není v žádném případě průvodním znakem jiných Islay kousků, je to spíš specifikum téhle lahve a věřím, že ti moc nejela.

devonrex
New-make
New-make

Příspěvek od devonrex » 07 lis 2013, 22:42

A můžeš mi doporučit něco od Bruichladdich, co by mi mohlo vyhovovat? Měl jsem objednaný Golder Still, ale paní z Diosu mi po 14 dnech napsala, že dodavatel jí už nemá skladem. ;) Pak jsem chtěl ochutnat Infinity 3, ale pán z iDrinks mi napsal, že už jí nemá skladem. Tak jsem se naštval a objednal jsem si Bere Barley 2006 a Rosebank 18y Chieftains z No Prohibition (zatím nevím stav objednávky).

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 07 lis 2013, 23:09

No Octomore to asi teda nebude :-) Moji poslední zkušenost Brown&Tawse stěží seženeš, takže pak bych možná zvážil klasiku The Laddie Ten nebo takový taky spíš klidnější kousek Port Charlotte An Turas Mor, u obou jsem si udělal v tabulce hvězdičku, An Turas Mor jsem si už koupil i láhev, ale ještě nenačnul, měl jsem jenom vzorek kdysi, takové pitelnější Islay řekl bych, což by ti mohlo vyhovovat. Ale Bruichladdich toho dělá strašně moc, nejrůznější druhy whisky, tam se najde snad všechno.

sandrider
Znalec
Znalec

Příspěvek od sandrider » 08 lis 2013, 08:24

Přečti si tento topic http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=444
Je tam dost tipů, určitě se inspiruješ. Za sebe říkám, že jestli s whisky začínáš, lahve jako Signet, Benriach 25 nebo Rosebank 18 bych si nechal na později. Jestli chceš začít s Islay zkus jak ti radí i Nethar The Laddie Ten nebo Bunnahabhain 12 yo (46.3 %) případně Bowmore Mariner.

devonrex
New-make
New-make

Příspěvek od devonrex » 08 lis 2013, 09:12

Chci ve whisky cítit sladkost, čokoládu, ovoce, takže to nebude Laddie 10 (slanost), ani Mariner (rašelina). Zřejmě bude nejrozumější pokračovat v Glenfaclaskách postupně nahoru a časem přidat Signet, nebo BenRiach. Mě Bruichladdich zaujal, jelikož jsem četl chválu nějaké znalkyně whisky na Blacker Still jako allround whisky, jenž se dá pít kdykoli, neboť na ní máte neustále chuť. A to je to, co hledám....whisky na jakoukoli denní dobu, na jejíž sklenku se budu vždy těšit ;) Možná časem zkusím něco z řady Cuvee, jelikož podle Netharovy recenze by to mohlo být to, co u Bruichladdich hledám. Není zatím jisté, zda ten Rosebank budu mít a když ano, nechám jej ležet ve skříni na nějakou vzdálenější příležitost. Jen nesmím prošvihnout datum expirace :D
Naposledy upravil(a) devonrex dne 08 lis 2013, 09:45, celkem upraveno 1 x.

sandrider
Znalec
Znalec

Příspěvek od sandrider » 08 lis 2013, 09:33

V tom případě zkus Benriach 12 Sherry Wood (pro mě nejlepší poměr cena/výkon vůbec) a Aberlour Abunadh. Obě jsou výborné ikdyž v druhém případě záleží na tom jaký máš batch, mělo by platit čím nižší číslo tím lepší ;) Já měl dvě a obě byly výborné. Dál bych doporučil Glendronach, 12 i 15 yo jsou moc dobré.

devonrex
New-make
New-make

Příspěvek od devonrex » 08 lis 2013, 09:44

Vypadá to, že budu muset najet na vzorky, nebo najít Speyside lovera v okolí Chomutova, neboť bych musel vypít lahev týdně (a vyloupit banku), abych vyzkoušel to, co mám v plánu a to, co mi doporučujete :) Budu vás časem informovat, co jsem koupil a jak mi to chutnalo. ;)

P.S. tak Rosebank a Bere Barley 2006 budou příští týden. Rosebank uložím, ale B. Barley otevřu a napíši sem dojmy ve srovnání se zde hodnocenou I. Barley ;)

devonrex
New-make
New-make

Příspěvek od devonrex » 01 pro 2013, 20:06

Piji druhou sklenku Bere Barley 2006 a řekl bych, že je to od I.B. kvalitativní skok dopředu. Myslím si, že by si tady na fóru zasloužila od někoho znalého recenzi. ;)

Odpovědět