Laphroaig 10 yo Cask Strength L07

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Laphroaig 10 yo Cask Strength L07

Příspěvek od Hunter » 13 kvě 2011, 23:11

Mé v pořadí třetí zastavení ve stanici Laphroaig.
Laphroaig_Distillery_Panorama_2.jpg
Po excelentní Laphroaig v základním plnění 10y a výborné Laphroaig Quarter Cask jsem se rozhodl vyzkoušet 10y v sudové síle, a to 55,7%.
Laphroaig_10_Year_Old_Cask_Strength.jpg
Laphroaig_10_Year_Old_Cask_Strength.jpg (21.94 KiB) Zobrazeno 5437 x
Očekávání bylo veliké, neboť jsem vycházel z úvahy, že by to měl být stejně perfektní zážitek jako s 10y, ale v ještě silnější a koncentrovanější podobě.
Realita však byla trošku jiná.
Aroma:první dojem znamenal opravdu zklamání, oproti základní 10y je velmi uzavřená, není zdaleka tak bohatá, ale po několika přechutnáních jsem zjistil, že to není až tak špatné, jen je vše hlubší, lehce zastřenější, ale ne špatné. Ucítíte kouř, rašelinu, dehet, ale prostě ne tak výrazně jako v základním plnění. Přidání vody vůni přece jen otevřelo, ale zase na úkor plnosti, takže přidáním vody se celkový dojem do extraligy stejně neposunul.
Chuť:tak tady už jsem byl velmi spokojen, bohatá, plná, extrémně koncentrovaná chuť, doslova exploze v ústech, parádní plný dojem!
Jazyk zaplaví nejdřív bohatý nasládlý dojem, který přechází postupně v rašelinovou kouřovost, fenol, vše opravdu silné a masivní, pro milovníky rašeliny to pravé.
Dozvuk:Dokončení medicínské, dehtové, dostatečně dlouhé, ale ne tak skvělé jako 10y.
Shrnutí:Očekávání bylo sice větší, ale o vyloženém zklamání nemůže být řeč, trochu slabší v aroma, ale vše dohání masivní chutí.
Body:85
Jim Murray hodnotí 92/100, na whiskybase je to 89/100.
Nakonec asi bude nejlepší, když ji milovníci rašeliny vyzkouší a udělají si své hodnocení..
Zakoupil jsem 1l u topvino.cz za skvělou cenu 1195,-Kč.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Re: Laphroaig 10 yo Cask Strength

Příspěvek od Króča » 14 kvě 2011, 01:00

Jako jehla a nit..jako černá a bílá.... sůl nad zlato.................zkrátka Hunter a Laphroaig 8-)
Do jetele kamaráde, vypadá to, že budeš mít na svědomí můj první Laphroaig :lol:
A aby toho nebylo málo, opět vymazlená recenze... tentokrát s větším důrazem na subjektivitu ;)
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 31 kvě 2011, 20:43

Jen taková malá zajímavost. V době probihice se v USA tento kousek prodával i v drogeriích protože nikdo nevěřil, že by se po tom dalo opít.
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 03 črc 2011, 13:17

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/34
Aroma:Laphroaig zabalený v příjemné vůni, dezinfekce je posunutá více vzad, opatrně s voněním, protože obsah alkoholu je vysoký. Hlína, sušené borůvky. Nic ale extra nevyniká, celkově méně výraznější. S vodou trochu více kytičkový, ale žádný propastný rozdíl
Chuť:bez ředění nemůže být samozřejmě řeč o jemném pohlazení známém z klasického Laphroaigu. Po naředění pitelnější, ale zase méně výraznější
Dozvuk:takové spíše kořenité a kouřové než dezinfekční, mírně nasladlé a překvapivě ne moc dlouhé, hezky vám vysuší ústa. Voda finiš více oslazuje
Shrnutí:podrobil jsem tuto láhev velkému srovnávacímu testu s 10y a Quarter Cask, v této trojici skončil na posledním místě. Oproti desítce vás tak krásně nepohladí v ústech, o co ubírá z 10y rašeliny, o to ani nepřidává dalších vůní jako QC. To je ale srovnávání s mojí osobní elitou, sama o sobě je to výborná láhev
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 03 črc 2011, 13:29

Ještě bych rád podotknul, že dnešní (alespoň v Hradci) zachmuřené deštivé počasí je na whisky z Islay jako stvořené. Takovou trochu posmutnělou atmosféru miluji, hlavně v teple domova. Tolik na vysvětlenou velkého srovnávacího testu, po kterém se mi mírně motá hlava, ale co bych pro vás neudělal.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

čolek

Příspěvek od čolek » 03 črc 2011, 13:31

Počasí je dnes výborné, jen co je pravda! :dance:

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 03 úno 2014, 14:41

Probírám se svým degustačním notýskem a postupně se zase snažím doplňovat zápisky i sem na fórum ;)
velikost:vzorek
naslepo:NE
Alkohol:55,7 %
Aroma:na bourbonových sudech se veze lehčí medicína než u QC, proschlé dřevo, mírně sůl.. S VODOU více kouře, vanilky, objevuje se rašelina.. jemná sůl s lehkou medicínou se stále drží
Chuť:dřevo a již výrazná medicína,mírnější nasládlost než u QC, alkohol to vcelku na jazyku rozpaluje.. S VODOU více kouřová než medicinální a vysychá
Dozvuk:spíše nasládlé, mírně olejové, medicinální a taky dřevěné, ale je to v poho.. S VODOU dřevo získává na síle a objevuje se písek či co
Shrnutí:ochutnáváno v dubnu 2012 zároveň s QC.. tahle mi přišla zajímavější..vody mi zde stačilo málo, takže s rozkápáváním raději opatrně a po troškách..
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Kiwi
New-make
New-make

Příspěvek od Kiwi » 11 úno 2014, 18:34

Proc je CS vsude vyprodana?

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 11 úno 2014, 18:49

Poptávka převyšuje nabídku. 8-)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Cyra
New-make
New-make

Příspěvek od Cyra » 11 úno 2014, 23:01

Nechápu proč to ředí, kdyby to stáčeli všechno rovnou v CS, tak je vyřešeno. Každý si pak naředí dle libosti doma!

Odpovědět