Lagavulin 16 yo

Odpovědět
buddha.ps
New-make
New-make
Příspěvky: 201
Registrován: 06 led 2017, 11:20

Re: Lagavulin 16 yo

Příspěvek od buddha.ps »

Barva:
Aroma:vres, dohorievajuce drevo, a vzadu karamel, smotana a orechy
Chuť:dokonalá harmónia tónov dreva z udiarne, náznaku jódu, karamelovej a smotanovej sladkosti, na záver príjemne zaštípe čerstvá drevitá chuť
Dozvuk:dlhý, nasladlý po lesnom mede a ľahko drevito štipľavý
Shrnutí:Jemnejšia verzia Islay, bez gumových tónov a s minimom jódových. Skvelé pitie, nič viac netreba dodávať.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Lagavulin 16 yo

Příspěvek od nidan »

jemnější verze Islay? Já bych teda řekl že L16 je typický představitel Islay ;)
buddha.ps
New-make
New-make
Příspěvky: 201
Registrován: 06 led 2017, 11:20

Re: Lagavulin 16 yo

Příspěvek od buddha.ps »

Proti Laphroaig 10yo alebo Ardbegu mi Lagavulin pripadá ako šťavička
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Lagavulin 16 yo

Příspěvek od nidan »

hmmm zajímavé:) mně Laphroaig 10yo 40% přijde víc šťávičkovej a to Laphroaig miluju ;)
Uživatelský avatar
xenopus
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1058
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: Lagavulin 16 yo

Příspěvek od xenopus »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/96348
Alkohol:43 %
Barva:
Podrobnosti:0,7l lahev č. L7017CM000 50456737
Aroma:Příjemné, na úplně první dojem sladké, pak ze dna začne rafinovaně vykukovat kouř. Koňakovitost (švestky), rašelina, zvláštní kořenitost (deodorant Old Spice), domácí uzené, zlatý angrešt.
Chuť:Hladká, středně olejnatá, vyvážená. Až teď se víc vyjeví rašelina, jen bez množství jódu - hezké; hořící mech.
Dozvuk:Intenzivní, dlouhý, hřejivý. Suchý kouř, stromová kůra. Bez stopy hořkosti, zato se stopou nepříjemné plastovosti.
Shrnutí:Moje druhá lahev Lagavulinu 16 yo a musím konstatovat, že ani po třech letech od té první si z toho na zadek nesedám. Whisky je to hezká, s perfektně vybalancovanou rašelinou a ovocností, se zajímavým chuťovým příběhem, ale někdy mě tím až nudila, přičemž jsem postrádal jakousi mladickou, nebojácnou přímočarost. Whisky, kterou můžete vychutnávat jak po stránce "intelektuální" - plně soustředěni hledajíce různé odstíny chutí, jejich překrývání, střídání a znovuobjevování se; tak i jen po té chuťové - intuicí i bez té degustační rozborky poznáte, že tohle je jednoduše výborné pití. V Lagavulinu si (zatím?) uvědomují, že nemá smysl hrnout na trh kvanta NAS; existuje nějaký důvod, proč to dělat, když máte základ tak dobrý a přitom pořád cenově dostupný?
Body:89
Takový malý jarní-letní srovnávací testík. Relativně různorodé lahve (dvě NAS, dvě s udáním stáří - 10 a 16; obsah alkoholu od 40 % po 58 %; cenové rozpětí od cca 580 Kč do 1500 za sedmičku), ale všechny z Islay. Každá z těch čtyřech má něco do sebe, každá se hodí pro trochu jiný okamžik. Bowmore je taková sladká dívenka, Ileach je intenzivní, sebevědomá nakouřená mladice, Laphroaig je seriózní slaná slečna a Lagavulin je žena výrazně multifunkční. Karlovo příslovečné vychvalování Lagavulinu člověk brát vážně nemůže, ale objektivně (dá-li se to při pití whisky říct) v tomto minisrovnání vyhrál. 1. Lagavulin 16 yo (89 b.), 2. Laphroaig An Cuan Mòr (88 b.), 3. The Ileach CS (86 b.), 4. Bowmore 10 Dark & Intense (82 b.).
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Lagavulin 16 yo

Příspěvek od Radek »

buddha.ps píše: 21 čer 2017, 20:09 Proti Laphroaig 10yo alebo Ardbegu mi Lagavulin pripadá ako šťavička
S tímhle názorem se ztotožňuji. :violin:
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
ktulu
New-make
New-make
Příspěvky: 123
Registrován: 03 pro 2017, 19:32
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Lagavulin 16 yo

Příspěvek od ktulu »

Radek píše: 06 srp 2017, 12:50
buddha.ps píše: 21 čer 2017, 20:09 Proti Laphroaig 10yo alebo Ardbegu mi Lagavulin pripadá ako šťavička
S tímhle názorem se ztotožňuji. :violin:
Taktéž se ztotožňuji...tuto whisky jsem ochutnával v jedné sekvenci spolu s Taliskerem 10, Ardbegem 10, Caol Ilou 12, Highland Parkem 12 a Octomorkou...jen ta 12ti letá Caol Ila mi chutnala méně.
Per aspera ad astra.
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Lagavulin 16 yo

Příspěvek od lalos »

Info:No co tak asi napsat k Lagavulinu…Netřeba představovat vlajkovou loď palírny, zástupce Classic Malts a jednu z nejlepších dostupných whisky vůbec. Jen s tou recenzí jsem čekal, až se mi nasbírá něco pro srovnání.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/51469
Web:https://www.malts.com/en-row/our-whisky-collection/lagavulin/
Alkohol:43 %
Barva:Deep Copper – barveno - filtrováno
Velikost:Celá lahev
Aroma:Krásná, sladká rašeliny, nafta, lehce jód, dřevěné piliny, včelí vosk, mix vařeného ovoce s kořením (vánoční muzika)
Chuť:Výrazná rašelina přebíjí ovoce. Chuťově plošší než ve vůni. Hořící piliny, hořká čokoláda, tabákové listy, rozinky v rumu
Dozvuk:Výrazně dlouhý a dobrý, spáleninový, tonikově nahořklý. Tabák, doutníček, čedar.
Shrnutí:Já ji mám fakt rád. Oproti třeba Ardbegu nebo Laphroaigu je pro mě krásně jemná, skvěle pitelná. S Taliskerem se u mě bije o pozici nejlepší z Classic Malts. No a hlavně v trendu NAS stále drží skvělou kvalitu namísto downsizingu, limitovaných edicí a různých edicí. Skvělá whisky.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
Torrez
New-make
New-make
Příspěvky: 177
Registrován: 20 led 2017, 20:04

Re: Lagavulin 16 yo

Příspěvek od Torrez »

Místo:Whisky Bar Liberec
Alkohol:43 %
Velikost:Vzorek 0,04l
Aroma:Mocně kouř, vystupuje alkohol.
Chuť:Krásná zemitost, hladivá.
Dozvuk:Delší, kouřově doznívá, lehká sladovost.
Shrnutí:Výborné Islay, jen mě překvapila vystupující chlastovitost ve vůni, ale chuť vše napravuje. :handgestures-thumbup:
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Lagavulin 16 yo

Příspěvek od Petr KomáreK »

Lagavulin 16letá 43%
(lahvováno 2001 - L15P830573..)
lagavulin16y.jpg
lagavulin16y.jpg (30.98 KiB) Zobrazeno 4283 x

Výrazné aroma, ale nepraští. Hned po nalití se na mne vyvalila vlna rašeliny a kouře, jak bylo aroma vytlačováno ze skleničky nalévanou whisky. Očekával jsem, že až přičichnu, tak dostanu jednu do nosu. Ale to se nekonalo. Velmi příjemně mě přivítal sladký kouř s vůní uzeného masa. Sladké ovocno-sherry tóny, doplněné kombinací suchého studeného kouře a krásně vyuzeného masa. Evokuje mi to táborák či posezení u krbu. Pak se vrátí opět ty sladké tóny, čerstvé dřevo, zemitost a suchá rašelina. Úplně se v té vůni rochním. Hledám na láhvi, zda není zakázáno to používat jako pánský parfém. Těším se na ochutnání, ale nechce se mi opouštět to očichávání. Kouřová večerní chvilka poezie. Chuť se nese v duchu kouře, ten kouř, co dávala přivonět, má také v tekuté podobě. Chuť je velmi plná, všeobjímající kouř, který se převaluje na jazyku. Chuť kouře i když je dominantní, tak díky své charakterističnosti stále nechává dost prostoru i dalším chutím. Sladkost rašeliny, střídající se s příjemnou slaností, lehké ovocné tóny a lehká pálivost, protože není kouře bez ohně. Poezie pokračuje, udivuje sladěnost chutí, protože kdybych to jen četl, tak bych nevěřil, že dohromady to může být takhle skvělý. Dokončení bohaté a dlouhé korespondující s chutí, kdy cítíte, jak kouř pomalu odchází a zůstává dlouhá sladko-slaná chuť.

Tohle je whisková poezie, jedna z dokonalostí whisky světa. Je to skvělé, ale současně je to dosažitelné. K čemu skvělá věc, která by byla dosažitelná pouze pro někoho. A protože tisíc lidí tisíc chutí, tak existují i další dosažitelné dokonalé a takhle mezi ně nezpochybnitelně patří.

S krásnou holkou sedíte u táboráku. (Krása je relativní, každá, kterou milujete je krásná a podstatné je to, co připadá krásné nám, ne ostatním.) Nad hlavou září hvězdy na noční obloze, letní noc krásně voní. Vnímáte vůni letní noci, vůni táboráku, opečeného masa a kouře a to vše doplňuje JEJÍ vůně. Chvíle, kdy si říkáte, že vůbec nevadí, že v té tmě nic nevidíte, směs vůní a její blízkost, kterou cítíte vás zcela naplňuje. A když jste konečně sami a ta blízkost je ještě větší, tak s vámi zůstávají u všechny ty vůně, které na vás ulpěly. Ta cítěná blízkost může být podstatně více, než některé jiné věci. Chvíle, kdy si přejete svůj Vlak do pekla a hodinky, co můžete zastavit.

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... =lagavulin
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Odpovědět