Laphroaig PX Cask

Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig PX Cask

Příspěvek od J.K.Ch »

GWC:http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/l ... g-px-cask/
Aroma:Jemný Laphroaig, jód, sherry, popel a kouř. Příjemná a lehká s náznakem omáčky Jack Daniels a vanilky.
Chuť:Sladce kouřová, lehce kořeněná. Sherry o sobě dá vědět docela slušným způsobem, ale tím množstvím kouře, je zvláště a velice elegantně zakřivené do jakési příjemné vinné nakyslosti.
Dozvuk:Velmi dlouhý kořeněný. Je to procházka šťavnatou sladkostí, plnou kouře s jemnými stopami mírně vyčichlé kávy.
Shrnutí:Nevím ono to hodnocení asi nezní, že je to kdoví jaká bomba, ale dle mého je to whisky, která si zaslouží cedulku dokonalá. Za cenu, za kterou se dá koupit je to výborný kousek. A lahev, která mi nesmí chybět doma. A snad i můj nejoblíbenější Laphroaig tedy z těch cenově dostupných.
Body:89
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Laphroaig PX Cask

Příspěvek od lalos »

Laphroaig PX Cask

Info:Jeden z řady vzorků ochutnaných na WF2017.
Tento Laphroaig prošel trojím zráním. Nejdříve v sudech po bourbonu, načež byl přečerpán do menších quarter casků a nakonec do sudů po sherry Pedro Ximénez. Jedná se o NAS whisky, která není ani dobarvovaná karamelem ani filtrovaná za studena.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/42547
Web:http://www.laphroaig.com
Alkohol:48 %
Barva:Pale Gold
Velikost:Vzorek z WF2017
Aroma:Základní Laphroaig říznutý Glenfiddichem 15yo. Kouř s medem, hlína s přezrálým ovocem, nemocnice s vanilkou.
Chuť:Opět oslazená desítka. Stále dost výrazný jód, k němu ale výrazný slad, sušené ovoce, hlavně rozinky a fíky
Dozvuk:48% krásně a dlouho hřeje, sladký finiš po cukrové vatě, trošku překvapivě i jakási ovocná kyselkavost.
Shrnutí:Ta whisky je skvělá. Sladký kouř. Možná jsem trošku masochista, ale mám na ni podobný názor jako třeba na Talisker DE. Pokud mám chuť na sladké, dám si nějakou sherry bombu, když chci přitvrdit, dám si základní Islay. Tohle je výborný kočkopes, ale pořád je to kočkopes.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig PX Cask

Příspěvek od Kobalt »

Výborná kombinace, použitelná cena a litr Laphroaigu v láhvi... Pro mě whisky roku 2016.
Aroma:Studený kouř, popel, výrazný jód, trocha soli, červené ovoce, kulatá ovocná sladkost, jemná.
Chuť:Rašelina a popel, ostrá, sladkost někde v pozadí, sůl.
Dozvuk:Ostrá intenzivní rašelina postupně zjemňovaná sladkostí, výrazný jód, sůl, sladký popel.
Shrnutí:Výborný. Výtečný Laphroaig který má navíc ještě jednu vrstvu, sladkou, ovocnou a zakulacenou. A ono to pro mě funguje na jedničku.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig PX Cask

Příspěvek od Petr KomáreK »

Laphroaig PX Cask Triple Matured 48%

laphroaigrpx0104pk2.jpg
laphroaigrpx0104pk2.jpg (31.34 KiB) Zobrazeno 2190 x

(L9 114 SB1 2128 13:39, pokud správně počítám, tak lahvováno 24.4.2019)
Po zklamání z nové desítky dostal Laphroaig možnost napravit si reputaci. A už podle vůně to vypadá, že se mu to podaří. Vůně je pořádně hutná a těžká. Hned v prvním dojmu jde ruku v ruce klasickej rašelino-kouřovej-dezinfekční Laphroaig a s ním těžká vůně sherry. Z jedné strany těžká čerstvá vlhká rašelina, doplněná kouřem z nedalekého ohně hořící rašeliny a výrazně slanými tóny. A z druhé strany čerstvé dřevo, i když spíše kůra z čerstvého dřeva, těžká sladkost pomerančů a oříšková čokoláda. Krásně zabalený čuchací bonbon ve skleničce. Musí se ale opatrně, když se ten nádech nosem přežene, tak cítíte mohutnou vlnu stoupající nosem vzhůru a jen čekáte, zda ji tělo zvládne nebo vyleze očima ven. Nemá tu sílu a syrovost klasické desítky (té staré), je díky sherry podstatně uhlazenější a také objemnější. Nemocnice tam stále zůstává, ale spíše jen lehce v pozadí. Když se nechala chvíli vydýchat, tak se více zvýraznily ovocné jablečno-pomerančové tóny, ovoce na dřevěné míse, sladkost a hořká čokoláda. A stále se tam po stranách projevuje rašelina nasáklá sherry. V chuti velký nástup sherry, skoro se zdá, že se v tom Laphroaig utopil, ale ne. Dodal mu kouřový nádech. Úvodem trochu krátké sladkosti, pak kouřová sherry, rozinky, ohořelé dřevo, v závěru chuti lehká hořkost kombinovaná s kyselostí vína. V dokončení se projeví tak v chuti schovaná nemocnice, doznívající rašelina, kouř, mandle, jablka.

Kdybych čekal klasickou syrovost Laphroaigu, tak bych byl asi zklamán, tím sherry sudem je hodně ovlivněn a obalen, svůj charakter tam ale nezapře. Oproti klasické desítce (té starší) je to takové mlsací, méně dezinfekční a léčivé. Já jsem spokojen, nevěděl jsem co mám čekat a jsem spokojen s tím, co jsem dostal. Myslím, že to bude dobrá společnice na dnešní večer.

Asi špatně vidím, buď je ta přicházející dívčina nějaká rozmazaná nebo jsou dvě. Jsou dvě, jedna oblečená jako zdravotní sestřička vonící dezinfekcí (dezinfekce většinou smrdí, ale na ní voní) a současně načichlá kouřem, jak kdyby prošla dýmem z hořící rašeliny. Sympatická blondýnka a ještě má ledabyle rozepnuté horní knoflíčky svého úboru. Druhá černovláska postavy krev a mlíko, kdy je za co chytit, ale ještě toho není moc. Přivalily se jak velká vlna a hned je mi věnována dokonalá péče. Jestli v tom budou pokračovat až do rána, tak tohle nepřežiju. To není až tak špatná vyhlídka. Ale ne, hele holky, jste krásný, jste skvělý, velmi rád s vámi zase budu, ale musím ještě potkat další.

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... =laphroaig
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Laphroaig PX Cask

Příspěvek od salam15 »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/42547
Alkohol:48 %
Aroma:Jód, sladké sherry, dřevěné uhlí, voní výrazně méně než Lagavulin 12 yo
Chuť:Sladké, Laphroaigové, pěkně se to rozvíjí, je to jód a dřevěné uhlí zaobalené v sladkém dezertním víně
Dozvuk:Moc pěkný, trochu nakyslý, trvá a je moc dobrý.
Shrnutí:Tohle je fajn, pití, z dnešní nabídky to jasně bude Laphroaig PX, to, o čem si myslím, že je Lagavulin 12 yo Pure Malt výrazně lépe voní, ale tohle mi chutná víc, i když je to trochu jednotvárné. Oproti Laphroaigu z Lagavulinu víc brní jazyk a chutě má sice také výrazné, ale je tam přeci jen znát OBE a tu kovovost v chuti já zas až tak nemusím.

Ochutnáno naslepo ve flightu s Lagavulin 12 yo, Benromach 2009 Peat Smoke, Glen Scotia 10 yo Peated, Bowmore 18 yo Deep and Complex, nemůžu se rozhodnout, co je lepší, Lagavulin líp voní, Laphroaig líp chutná, takže remíza. Na body tak 88. Pak Glencotia, další Bowmore a nakonec Benromach.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
midlo
New-make
New-make
Příspěvky: 145
Registrován: 20 úno 2022, 10:04

Re: Laphroaig PX Cask

Příspěvek od midlo »

Laphroaig PX

Rok ochutnávky:2022
Velikost:Vzorek
Dojem:Středně tmavě ovocná, sušší (nesladká), ale s příjemnou sladkostí na konci doušku. Laphroaigovitá, oba aspekty jsou celkem intenzivní, ale víc je to asi o ovoci, o té sušší vínové červené ovocnosti podpořené rašelinou. První dojem je, že se spolu ty dvě složky perou ale jak to tak bývá, po další skleničce už se doplňovaly a vytvářely koncert tmavé vínové eskapády nebo čeho. Hlavně je sametově hebká díky ovoci, a laphroaigovitost v ní jen ozvláštňuje ten samet. Kdybych měl chuť na suché červené, tak tento PX cask ji taky ukojí :d. Není to břitva ve stylu Port Charlotte, je to hebké prorašelinované pití. Takhle nějak si představuju že chutná Glendronach 18, ale nevím. Vím že má jen 11 let. Přímé srovnání s Glen Scotií 8 PX finish: ta je mnohem mnohem sladší, ostřejší, a vůbec nepřipomíná víno. Takže jsou nesrovnatelné. Tento Laphroaig stál většinu času v PX casku, a finishován byl asi v oaku a potom jím prolili ještě Quarter casky, ale hlavně je to vinná whiska, hebká, s rašelinou.
Body:87
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig PX Cask

Příspěvek od joy »

Jako domyslet si podle nakourene whisky, jak by chutnala nenakourena, ač oboje po sherry, avšak každá navíc po jiným, to je jak srovnávat hovno s čokoládou.
Apropos, kde jsi vzal, že Laphroaig PX má 11 let?
midlo
New-make
New-make
Příspěvky: 145
Registrován: 20 úno 2022, 10:04

Re: Laphroaig PX Cask

Příspěvek od midlo »

To byla otázka nebo projev hlouposti?
Mirek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1428
Registrován: 06 dub 2011, 11:11
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig PX Cask

Příspěvek od Mirek »

midlo píše: 15 čer 2022, 22:41 To byla otázka nebo projev hlouposti?
Projev hlouposti. A já su stejně blbej, jak Joy...takže znova a pomalu - kdes vzal, že Laphroaig PX má 11 let?
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Laphroaig PX Cask

Příspěvek od nidan »

osobně jako hlupáka by mne taky zajímalo kde bereš ty zákulisní info :)
11yo ?
většinu času v px?
finishován v oaku?
potom jím prolili ještě Quarter casky?
prosím tě o osvětu, todle mne fakt zajímá jelikož PX řadím velmi vysoko, jen nevím odkud se ta skvělá chuť bere ;)
Odpovědět