Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 001

Odpovědět
Lisker
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od Lisker » 08 dub 2013, 23:27

vol. 57.8 BATCH 001 BOTTLED FEB.09

Vůně: překvapivě spousta kouře ;) (hořící navlhlá biomasa, pálící se asfalt, dveře od udírny, vyhořelej barák, podzimní inverze na vsi, restovaná slanina ), výrazně dehet, slad, slabě lepidlo na izolepě, uzená makrela, zatuchlá varna pervitinu, zralé jablko opečené nad ohněm, černé pivo a snad marcipán?

Chuť: exploze kouře, rašeliny a dehtu, trochu slad a jód, v pozadí kávová sedlina, dětská lepicí pasta

Dokončení: dlooouuuhééééé a intenzivně kouřové

Poznámky: tuto whisky je při hodnocení naprosto nezbytné naředit vodou na cca 40-45 vol. , v plné síle se s ní člověk zbytečně trápí a její potenciál stejně zůstane skrytý.
Dál, u této lahve s mi potvrdilo, jak pozitivní vliv má vynechání filtrace za studena na údernost chuťově intenzivních silně kouřových whisek, jelikož zatímco standardní Laphroig 10 yo 40% mi přišel co do rašelinovosti málo výrazný a byl pro mě vzhledem k očekávání zklamáním, tato jeho "unchillfiltered" verze nabízí opravdu poctivou dávku dehtu, jódu a rašeliny-tedy toho, co se od Laphroaigu očekává. Taky mám dojem, že tyhle výrazný kusy ( Islay atd.) rychleji podléhají oxidaci v načnuté lahvi než whisky z ostatních oblastí, ale třeba se pletu.

Hodnocení: Velmi výrazná a nekomplikovaná whisky která dokáže zahltit smysly přesně tak jak slibuje-kouřem a dehtem, byť je to na úkor komplexnosti a jemnosti (i naředěná působí tak nějak ostře a nekultivovaně-možná by jí prospělo navíc rok dva strávit v sudu). Jedná se ale každopádně o výborné pití, které v dané cenové hladině nabízí tak intenzivní zážitek, že se to až někomu nemusí líbit. To ale není můj případ, já říkám " čím víc tím líp" a tady hodnotím příznivý poměr cena / výkon známkou 89
Naposledy upravil(a) Lisker dne 24 bře 2014, 18:10, celkem upraveno 1 x.

xenopus
Znalec
Znalec

Příspěvek od xenopus » 25 čer 2018, 17:37

Laphroaig_10_YO_CS001.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/9102
Alkohol:57,8 %
Barva:
Podrobnosti:0,02l vzorek z Whiskyherbst 2017
Aroma:Zpočátku trochu uzavřená, ale pak se nadechne a vypustí spoustu rašeliny, teplé obalované směsi, pivního sladu s výraznou jako chmelovou hořčinou; dotyk kokosu a kamenné stráně porostlé mechem.
Chuť:Hladká, alkohol vůbec nepálí do jazyku, rašelina výtečně vyvážena se sladovostí. Při polykání pěkná kombinace sladu a opáleného dřeva (karamel i vanilka).
Dozvuk:Dlouhý, rašelinný (opět ne až tak moc kouřový) a zároveň sladký s trochou pálivosti (skořicovník; ne agresivní chilli, spíš jako uzená paprika). Rašelina, zelená řasa, jablko Starkrimson a minerálnost, zase lehce chmel, na závěr i troška mátové větrovosti a žvejkačky.
Shrnutí:Pěkná, spíš sladce doznívající, uhlazená whisky. Přál bych si větší bombastičnost na jazyku. Ředit nemá smysl. Zrození legendy.
Body:90
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování

Odpovědět