Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 003

Odpovědět
Cyra

Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 003

Příspěvek od Cyra »

Ochutnáno a testováno jako vzorek, nejprve společně s 10y, 18y a Triple Wood. Poté jsem Petra požádal o poskytnutí dalšího vzorku, kdy jsem ji porovnal ještě s Quarter Cask a Ardbegy. Jednalo se o Batch č. 3, 55,3%.
Aroma:Skutečně uzavřenější než zákl. 10y. Krémově násladlá. Vanilka je u Laphroaigu prostě jistota, desinfekce. Alkohol je samozřejmě znát, ale rozhodně v nose neštípe tolik jako třeba 18y.
Chuť:Mmmmňam, tak toto.....nemám slov. No tak tedy jo – nesmírně lahodná. Opravdu hodně vanilkového kouře :) . Samozřejmě podobná ředěné 10y, ale výraznější, plnější a zároveň lahodnější. Hlavně je sladší (možná více než QC), ucelenejší a harmonická. Bez hořkosti. Na ty procenta je krásně hladká a jemná, i QC mi připadá peprnější. Prostě čistý Laphroaig – WOW.
Dozvuk:Sladko-slané, opět ten úžasný jod a vanilka. Méně kyselejších tonů, bez hořkosti. Krásné, laskominální.
Shrnutí:Jsem opravdu překvapen a nadšen. Krásně vyvážená a velice chutná whisky. Překvapila mne svou přívětivostí na CS. Zároveň jsem z důvodu současné nedostupnosti zklamán. Chci doma co nejdříve celou láhev! Společně s Ardbeg Corryvreckan a Ardbeg 10y nejlepší whisky co jsem doposud pil. Jen se trochu obávám rozdílnosti chutí dle plnění (batch).
Naposledy upravil(a) Cyra dne 10 úno 2014, 20:41, celkem upraveno 1 x.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig 10 yo Cask Strength

Příspěvek od joy »

takže se taky pokusím o nějaké mé poznatky:

Laphroaig 10Y Cask Strenght, Batch 003, Jan 11

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/20986
Alkohol:55,3 %
Velikost:vzorek
Aroma:spálený medový vřes, rašelina (kupodivu nemedicínská), karamelky
Chuť:sytá, téměř žvýkací, slad, kouř a jód ruku v ruce spolu s nevtíranou sladkostí
Dozvuk:dlouhý, mohutný a silný (řezavé uhlíky), připálený cukr, kouř, dlouhotrvající pocit zemitého kouře na horním patře
s vodou:ve vůni více vřesu, méně připáleného, v chuti se rozvíjí sladkost s následnou slaností, lehce medicínská rašelina (kupodivu - bez vody tam nebyla cítit), závěr není tak mohutný a oslňující, ale stále famózní a není tak útočný svou silou, která by se bez vody mohla zdát až nepříjemně pálivě hřející
Shrnutí:whisky s neskutečným závěrem, ovšem malinko zklamala, že nebyla typicky laphroaigovsky medicínská
Body až tak neřeším, protože mám trošičku jinou kouzelnou tabulku a musel bych asi přizpůsobovat. Ale celkově pro mě dost vysoko. Dokonce závěr pro mě byl intenzívnější než u Bruichladdich Octomore 06.1 5 Year Old Scottish Barley, kterou jsem měl o několik hodin dříve.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 003

Příspěvek od salam15 »

Poslední (6.) vzorek prvního dne WF. Nejspíš tím trochu utrpěl, protože tenhle Laphroaig mi vyšel jako zklamání festivalu - očekávání byla vysoká, každý ty sudovky chválí, a mně to přišlo jako veskrze průměrný Laphroaig. Možná mu ale dám ještě někdy šanci, pokud bude příležitost ho někde sehnat.
Aroma:Jemná rašelina (jako vždy po vícero rašelinných vzorcích)
Chuť:Klasický Laphroaig, akorát štiplavější, sladkost
Dozvuk:Dlouhý
Shrnutí:Dobrá whisky, prostě Laphroaig, ale čekal jsem něco super a to nedopadlo. Zklamání tedy bylo veliké.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 003

Příspěvek od Duthoron »

lap 10 cask str 003.JPG
Páteční řízená degustace Laphroaigu na WF 2015 byla velmi zdařilá, zvláštĕ, když s sebou máte nĕkoho (třeba drahou polovičku) kdo nedopije poslední dva vzorky ;), jen usrkla. Díky tomu jsem si mohl dneska ten zážitek zopakovat a doplnit poznámky. Témĕř obřadnĕ jsem rozdĕlal vzorkovnice s 10 y.o. CS B003 a 15 y.o. Pro porovnání a do počtu jsem si nalil ještĕ klasickou 10 y.o. a Quarter Cask. Takže doplnĕné poznámky:
Alkohol:55,3 %
Aroma:Chaluhy a jód jako u základu, ale není tu to kyselé jablko, místo toho cítím nĕco zvláštnĕ sladkého, jako čerstvĕ rozlousknutý lískový oříšek. V intenzivní formĕ pod pokličkou mi to dokonce připomnĕlo spálený cuprextit ze zkratovaného elektronického obvodu.
Chuť:Tady se sudová síla projeví naplno, na špičce jazyka jako by jemnĕ perlila, sirupovitĕ olejnatá po stranách a nakonec oblak silného kouře a mohutný pepř.
Dozvuk:Relativnĕ krátký, ale silný a peprný, postupnĕ vysychající, úplnĕ na konci zůstane sladkost tĕch lískových ořechů.
Shrnutí:Výborná whisky, ta sudová síla ji hodnĕ zvedá, známka suverénĕ za jedna, ale favorit večera to není. Patnáctiletá verze mĕ totiž chutnala dokonce ještĕ víc.
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 003

Příspěvek od josé »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/20986
Alkohol:55.3 %
Velikost:vzorek WF2015
Aroma:hutné. drží se ve sklence. ztuha jde natáhnout do nosu. kouř. není tak intenzivně jodová. svěží sladší ovoce, banán, vanilka. tlející listí.
po naředění více vanilky (b.2/3)
Chuť:sudová síla je znát, pepřová, hodně pikantní, silná. samozřejmě kouř, vanilkově sladší, dřevitě řezavá
po naředění více svěží a ovocnější, smetanová, hladká (b.3/4)
Dozvuk:kouřový, hřejivý. ořechy, lékořice (b.1/2)
Shrnutí:masakr a intenzivní náhul chuti. trocha vody neuškodí (b.1/1)
Body:7
páteční Laphroaigovská MC. jsem rád, že jsem tuto čtveřici mohl ochutnat. žádná nezazářila nijak výrazně nad ostatní. povšechně pohodoví a příjemní sourozenci. celkové osobní pořadí jsem stanovil následně: 1.CS 2.15 3.BRODIR 4.PX (dílčí Aroma: 1.CS 2.15 3.BRODIR 4.PX, Chuť: 1.CS 2.15 3.PX 4.BRODIR, Dozvuk 1.BRODIR 2.PX 3.CS 4.15)
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Odpovědět