Caol Ila 12 yo

Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Hunter »

Jen do mě, já se určitě neurazím ;) Schválně jsem si u Króčova posledního vzorku přečetl slovní popis a snažil se odhadnout, kolik by to asi mohlo být bodů, odhadl jsem to na 82, mrknu na WB a ono 83, takže u někoho, jehož vkus znám, se to odadnout dá i bez bodů, u cizích mi body naopak pomáhají. Ale spása to sama o sobě taky není. Jasně, že popis je základ, jinak by tu mohla být v recenzi jen název a fotka whisky a pod ní jen číslo, což by nás asi nikoho neuspokojilo. Osobně mám nejraději, když je podrobný popis doplněný i bodovým údajem, ale když to někomu nevyhovuje, nutit ho nikdo nebudem a ani nemůžem, musíme se s takovou recenzí spokojit, i když jí ty bodíky, alespoň dle mého, chybí. Co se týká toho experimentu (...když bych ti teď dal slepé vzorky všeho, co jsi kdy pil, abys to znovu přebodoval, tak já prostě nevěřím, že ti to bude lítat tu o jeden tu o žádný bod), uznávám, že by to někde asi lítalo, někde třeba ne, ale to samé by asi lítalo u Vašich slovních popisů, težko by jste měli u všech znovu ten samý slovní popis :mrgreen:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Stejný slovní popis bychom určitě neměli - kouř, kytičky, sůl, to by snad zůstalo, pak by se to lišilo v dalších blbostech okolo - uzený kouř, kytičky fialky, mořská sůl, možná par věcí namíň nebo navíc, základ by ale doufejme zůstal, zbytek je stejně individuální. Co se týče bodů, tam už ale přesně nevím, co je ten základ, který zůstane, a kterým směrem to může při příští přechutnávce spadnout/povyskočit, což je vzhledem k nahuštění většiny whisek kolem 85 fatální. Máš pravdu, že body mohou být dobrá pomůcka/vodítko, ale vidím to spíš opačně než ty. U nás body odhadneš, u cizích ti pomáhají. Já zase říkám, že u nás je při poctivém popisu zhruba odhadnu, hlavní charakter se dozvím, tak taky na co body, ale když vás znám, tak mi možná řeknou něco trochu navíc, kdežto u cizích lidí těm bodům vůbec nevěřím, naopak spíš jim uvěřím sůl a kouř než dodatek: té dávám 90. Mně to prostě připadalo, jako bych obodoval whisky a pak k výsledku přičetl/odečetl nějaké náhodné číslo - jestli to je max. dvojka, pětka nebo co, to nevím. Takže dokud se to bere jako velmi přibližný ukazatel, tak OK. Ono lepší to tak asi nechat, než rozdělit třeba na 5 hlavních kategorií, tam pak vzhledem k odchylkám při jednotlivých bodováních (situace, momentální chutě, zkušenosti) může hrozit, že dvě whisky z různých kategorií (špice kategorie C a spodek kategorie B) k sobě mají blíž než některé ze stejné (spodek kategorie B a vršek kategorie B), takže podrobné bodování to spíše ukáže - ale jak říkám, musí se brát s rezervou a vrozenou nepřesností, podle mě s dost velkou a vzhledem k individualitě jednotlivých recenzentů nad tím radši mávám rukou a čtu si ty příběhy okolo. Řadit potom jednotlivé whisky nějak popořadě podle bodů, porovnávat mezi sebou s několikaměsíčním rozestupem, tu přičíst bod a tu odečíst, aby někde nepřesnost zmizela, jinde se objevila, to je sisyfovská práce.
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od sandrider »

Pokud nevadí, vstoupím do debaty bratrstva a podpořím Huntera. Slovní popis je vždycky nutný a to číslo na konci je pro mě jakési shrnutí a zařazení whisky do jedné z kategorí: a) musím ochutnat, b) mohla by být dobrá, když to půjde ochutnám a c) nemám potřebu/zájem ochutnat. Beru to jako konečný verdikt a podle něj se alespoň u lidí, u kterých jsem nějaké hodnocení četl a vím co od nich čekat, můžu zhruba řídit. Z whisky blogů sleduju What Does John Know, Ralfyho a Dramming a když dá dejme tomu John Hansell nové Glenmorangie 92 bodů tak je dost pravděpodobné, že mi bude hodně chutnat a až se někde objeví za rozumnou cenu, budu o ní uvažovat. Nebo Ralfy dal loni Laddie 10 kolem 90 bodů a vyhlásil jí whisky roku. Podle slovního popisu a známky čekám, že mi bude chutnat a v mém wishlistu je celkem vysoko. John a Oliver to svým hodnocením potvrdili. Podobně Shargard a Glenmorangie. Nethar má pravdu v tom, že když vůbec neznám vkus toho kdo hodnotí, moc mi to nepomůže. Každopádně jsem rád, když za slovním hodnocením následuje číslo ;)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Ano, já s tím, co sandrider napsal, vlastně souhlasím. Pokud má mít číslo pro mě smysl, chce to znát vkus hodnotícího. Ještě bych doplnil, že ten vkus by měl být co nejvíce shodný s mým. Navíc je ale i nutné, aby i ten hodnotící byl na vysoké úrovni, měl už hodně napito a hodnocení měl konzistentní. Pokud ano, je to v pořádku. Já jenom vystupuju proti tomu, aby bylo hodnocení bráno jako nedotknutelné číslo, kdy whisky s 91 je lepší než 90. Všechno to tu vlastně asi vzniklo ve chvíli, kdy jsem od bodování upustil - ale prostě jsem tenkrát zjistil, že já na to momentálně nemám a čím víc jsem nad tím bádal, tím více jsem byl k tomu všemu nedůvěřivý. Můžu dát stále nějaké whisce 92 bodů a bude to znamenat, že je moc dobrá, ale o měsíc později po jiné večeři by mě při slepé ochutnávce nepřekvapilo, kdybych jí dal stejně tak 94 či 88, či ještě větší rozptyl. No a v tu chvíli si říkám - jestli moje hodnocení nevyhovuje mně, má smysl ho prezentovat veřejně? Není lepší nějaké hrubší vysvětlení? Pak se dostanu k tomu B a C z minulého příspěvku... a nakonec skončím u slovního popisu, kterýho vystihne můj hlavní pocit a to mi stačí. Proto jsem s tím skončil.
Uživatelský avatar
kalik
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 17
Registrován: 29 úno 2012, 20:43

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od kalik »

Ono hodnocení whisky bude asi hodně odvislé od mnoha faktorů. Neméně důležitý faktor krom těch základních bude i nálada a rozpoložení jedince při testování, včetně toho, co před tím jedl, pil, jestli nemá ucpané dutiny, nemá náběh na rýmu atd. Bodové ohodnocení je takový ten konečný verdikt, zda-li je whisky dobrá či nikoliv a mělo by být zprůměrované z několika vlastních ochutnávek a čím víc, tím lépe. Tím by se eliminovala jakási nahodilost daná právě oněmi faktory, které jsem zmínil. Poté bych asi body bral vážněji. Rovněž by pak bylo vhodné obodovat zvlášť aroma, chuť a dozvuk a každou takovouto kategorii průměrovat zvlášť. Tak by to bylo asi ideální, ale zase časově náročné na testera :) Rovněž by bylo vhodné, kdyby každý u svého osobního profilu uvedl, které vlastnosti na whiskách oceňuje hlavně. Přeci jenom, tester milující drsné whisky bude pravděpodobně dosti srážet v hodnocení jemné whisky, které ale naopak mohou druhému vyhovovat více než ty drsnější. Podle profilu testera by se bodové hodnocení mohlo korigovat :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Radek »

Aroma:výrazné... po otevření dosud netknuté láhve vpravdě závan rašeliny
Chuť:hořká čokoláda a citrón
Dozvuk:lahodný
Shrnutí:velmi dobrá whisky a na Islay i dobře pitelná (pro běžného uživatele)
Body:86
Naposledy upravil(a) Radek dne 04 lis 2020, 12:42, celkem upraveno 1 x.
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Michal

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Michal »

Caol Ila 12yo

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/23
Web:http://www.malts.com/index.php/en_row/Our-Whiskies/Caol-Ila
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=caol-ila
Alkohol:43 %
Barva:
Velikost:vzorka
Naslepo:nie
Aroma:Rašelina a trocha jódu (pripomína mi to Laphroaig 10yo, ale v jemnejšom podaní), morská soľ, sladké ovocné tóny hrušiek.
Chuť:Rašelina, ovocná sladkosť, citrón, čierne korenie a trocha soli.
Dozvuk:Kratší, výraznejšie slaný s rašelinou.
Shrnutí:Na to, že to má len 43%, hreje v úvode dosť, ale celkovo sa táto whisky pije veľmi dobre.
Uživatelský avatar
Lakus
New-make
New-make
Příspěvky: 74
Registrován: 07 led 2013, 16:28
Bydliště: Brno

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Lakus »

Aroma:Zejména rašelina, v pozadí trošičku ovoce.
Chuť:Vyvolává zdání šumu na jazyku. Rašelina, sůl, citrusy, koření.
Dozvuk:Rašelina a koření. Spíše dezinfekční a slanější.
Shrnutí:Velká paráda zejména na jazyku, v dozvuku se mi zdá maličko agresivnější, než bych si přál a očekával, přesto jako celek velmi chutná. Připadám si čerstvě vykloktaný :)
Uživatelský avatar
Mille
Znalec
Znalec
Příspěvky: 265
Registrován: 10 črc 2012, 20:24
Bydliště: Mlada Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Mille »

Caol Ila 12 yo
Aroma:Jemná rašelina a trochu mořského pobřeží
Chuť:Zase ta rašelina a hodně mořské soli
Dozvuk:Táhlý a hlavně slaný, to snad používají vodu z moře :-)
Shrnutí:moc dobrá Islay whisky - jemná rašelina a sůl
Mille
Uživatelský avatar
Kiwi
New-make
New-make
Příspěvky: 180
Registrován: 30 pro 2012, 20:16

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Kiwi »

Caol Ila 12y

Barva:
Alkohol:43 %
Slepy vzorek:Ne
Velikost:Vzorek
Aroma:Bez vody: Kouř, slaný vzduch, dezinfekce, ale i květinovo-medový nádech, lakované dřevo
S vodou: Uzené, více slané, po chvíli ale jakési parfémované
Chuť:Bez vody: Kouřová, příjemně dezinfekční, ale i nakysle dřevitá
S vodou: Kupodivu se mi zdá kouřovější a ještě maličko ostřeji dezinfekční a silnější, super, překvapivé
Dozvuk:Bez vody: Hodně dlouhý, trocha kouře, nemocniční jód, po nějaké době kůže
S vodou: Kratší než bez vody (ale pořád dlouhý), nasládlejší, dřevitější
Shrnutí:Bez vody: Super Islay kousek, trochu jemnější, ne moc kouře, ne moc dezinfekce.
S vodou: Ze začátku aroma super, ale zklamala mě vystupující parfémovanost, v ostatních faktorech ale fajn, ani lepší, ani horší.
Odpovědět