Ardbeg Corryvreckan

Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Radek »

Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:Kouř s výrazným závanem mořské soli. Při intenzivním čichání dostávají čichové buňky zabrat... jedna z těch whisek co se dají inhalovat.
Chuť:Určitě nejsametovější, nejvrstevnatější, nejlahodnější a taky nejdrsnější Ardbeg co jsem zatím ochutnal.
Dozvuk:Dlooooooouuuhýýýýýýý.
Shrnutí:Výborná whisky, bohužel pro běžný nákup v sámošce je poněkud diskvalifikována svoji cenou, ale jinak super. Tenhle Ardbeg nahlodal moji Laphroaigovou sexuální orientaci.
Body:91
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 756
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od zyki »

Velikost:vzorek
Aroma:výrazný kouř, trochu sladkého ovoce
Chuť:kouř, pach zahřátého motoru předvedený na chuť
Dozvuk:dlouhý, kouřový, s trochou motorovosti
Shrnutí:skvělý Ardbeg, ale Alligator byl zajímavější
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od zombice »

V rámci podzimního ochutnávání whisky se mi podařilo sehnat několik výtečných vzorků od Nethara, za což mu děkuji. I když jsem zhruba věděl co budu ochutnávat, tak všechny degustace byly naslepo, abych někomu zbytečně nefandil a naopak. Nethar mi teda připravil i pár neznámých vzorků, abych to měl zajímavější a rovnou zkraje se přiznám, že po odhalení identity všech vzorků a jejich souhrnném natipování, jsem měl 50% úspěšnost/chybovost v odhadu :-D Dnešní recenze je vzorek Z1, alias Ardbeg Corryvreckan, kde jsem se náhodou trefil :-)
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/22680
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=ardbeg
Barva:
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Zatuchlost kůže, koňský postroje, sladká povidla a nad tím vším závan rašelinného kouře. Stopy fenolu, které jdou až do dezinfekční "vůně". Voda trochu aroma otevře, projeví se hlavně víc kouře a objeví se i sůl.
Chuť:V chuti útočí pozvolna, za to s pořádnou silou. Zpočátku se jeví slaná, cítím chaluhy a mořské řasy. Kouř nabírá na obrátkách, přechází až do popela. Síla naznačuje vyšší obsah alkoholu. Opět fenol, resp. bílá lepicí pasta kdo jí pamatuje :-) S vodou lehce sládne a objeví se nesměle i citrusy.
Dozvuk:Dloooouhý :-) Kouř, popel jako v chuti. Slaná i nasládlá, hořící tráva (spíš spáleniště). Ta nasládlost je taková olejovitější, spíš po sladu nebo po pečivu než třeba po ovoci i když stopy citrony (citrusů) tam taky jsou.
Shrnutí:Beze sporu výborná whisky, silná, ale přes to není jednotvárně rašelinná. Po přezkoušení všech vzorků jednoznačně tip na Ardbeg, nic tak silnýho by tam snad už být nemělo..
Cyra

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Cyra »

Ochutnáno nejprve o vánocích jako vzorek v podobě Exploration packu. Po vypití jsem objednal ještě vzorek od Petra. Samozřejmě jsem ho porovnal i s 10y a Uigeadailem.
Aroma:Zde více dominuje taková ta Laphroaigovská vanilka, než těžký kouř a asfalt jak je cítit u Ardbegu 10y.
Chuť:Hm...podobně i v chuti. Vanilkový kouř. Výrazná, slaná i sladká, bez výraznějších citrusově nakyslých tónů. Sirnatě zajiskří, ale jen na chvíli a decentně. Velice vyvážená, lahodná i relativně jemná (na ty procenta). Je sušší. Ani při delším povalovaní v ústech nijak extra nepálí. Jen více vysychá a trochu dřevitě trpkne.
Dozvuk:Po delším povalování žhne na jazyku až chvíli po polknutí. Potom je na pár vteřin skutečně žhavá a stravující. Ale pokud to člověk přečká, tak se z víru jménem Corryvreckan opět vynoří všechny ty příjemné příchutě, které dominovali v chuti. Na konci vysychá a zůstává minerální a jódová ozvěna se vzpomínkou na Laphroaigovskou vanilku.
Shrnutí:Pokud bych ochutnával naslepo, řekl bych, že se jedná o nějaký Laphroaig. Přesto úžasná whisky. Určitě někdy zakoupím lahev.Jen škoda té ceny :( .
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od J.K.Ch »

Alkohol:57.1 %
Barva:
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/10550
Aroma:Řekl bych, že voní, jako když se pálí rašelina mezi zahřátou gumou a mokrým štěrkem. Jako katalyzátor se účastní cukr, který se chystá v přeměnu na karamel. K té však nedojde.
Chuť:Silně rašelinová a kouřová, bez citrusů spíš s jakousi krémovou sladkostí, která se s těžkým ardbegovským kouřem skvěle snoubí. Je těžší a melancholičtější než Uigeadail.
Dozvuk:Dlouho-dlouhý kouř nadívaný kouřem a obalovaný v kouři.
Shrnutí:Stejně jako u Ardbeg Uigeadail se jedná o kousek, na který nezapomenete. Melancholická pohřební whisky, která drásá chuťové buňku ukrutnou silou, ale zároveň je hladí krémovostí a příjemnou nasládlostí.
Body:91
FOL_65

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od FOL_65 »

Prečítajte si, ako sa do posledného vydania Corryvreckanu naviezol Serge z Whiskyfun.com:
dve hviezdičky
Colour: deep gold. Nose: I’d swear they pushed the US oak. This reeks of plankish vanilla and sawdust at first nosing, and you have to wait for a few seconds before you may experience more Ardbegness. Tarry ropes, smoked almonds, old hessian, sea air, cider apples… Everything is slowly falling into place, but that wasn’t obvious. Mixed feelings… so far…
With water: simple. Water doesn’t add much. A little varnish, perhaps.
Mouth (neat): of course it’s quite good. Smoky lemons, marzipan, and kippery ashes. Right, ashy kippers. It’s just that it’s very simple and at this point, you would think it’s barely five years old.
With water: hello? Planet Earth? What happened? Sawdust, ashes, and a little salt. That’s not quite enough.
Finish: medium, ashy, and sawdusty. Rather unpleasant.
Comments: where is my beloved Corrywreckan? This is some pretty soulless peaty/oaky whisky. Plus, horseshoes are better swimmers.
What's sure is that I won't swap a case of this for one bottle of Ardbeg Ten!
SGP:347 - 75 points (out of Christian charity and because I love the distillery and its people).
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Nethar »

Já myslel, že tenhle vývoj je důvod, proč se zavedly NAS :-)
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od nidan »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/10550
Web:https://www.ardbeg.com/
Barva:
Alkohol:57,1 %
Velikost:celá láhev
Naslepo:ne
Aroma:intenzivní, plná, velmi příjemná, velmi sladký kouř, koření (bílý pepř), červené blumy, mírně alkohol.
Chuť:plná, sladká, velmi intenzivní, olejnatá, pepřová se suchým popelem a nahořklými ořechy
Dozvuk:dlouhý, plný, dokončení sladké a kořeněné, vyvážené, dlouze hřeje i v hrdle
Shrnutí:za mne nejlepší Ardbeg z core, je to vyvážená whisky a přes vysoká procenta silně a nebezpečně pitelná, v přímým srovnáním s Ardbeg Galileo je více hrubá, alkoholová ale po naředění bych měl problém Corryvreckan a Galileo odlišit a tak při ceně Corryvreckanu za me dosud nejlepší Ardbeg co jsem kdy měl...
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od lalos »

Ardbeg Corryvreckan

Info:Podařilo se mi najednou sezbírat už docela pěknou řádku vzorků Ardbegů, takže je na čase udělat nějakou srovnávačku. Začínám kompletní core range, následují vzorky Almost There, Blasda, Auriverdes, Ardbog, Dark Cove a Kelpie. Zabralo mi to skoro dva týdny a budu muset před festivalem asi nějak oddehtovat trubky 😊
Corryvreckan je nejdražší a nejsilnější whisky z core range. Tato NAS v sudové síle zrála v kombinaci sudů po bourbonu a first fill sudů z francouzského dubu.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/10550
Web:https://www.ardbeg.com
Alkohol:57,1 %
Barva:Jonquiripe Corn – nebarveno - nefiltrováno
Velikost:Vzorek 40ml z WLP2017
Aroma:Sladká a ostrá, stále bych ale 57% netipoval. Povidla, černý rybíz, mentolka, dehtový kouř tam je taky jasný, nefunguje ale prvoplánově.
Chuť:A je to tady. Sladká ostrá pecka, zároveň ale smetanově jemná a lehce nakyslá. Něco jako milkshake s bobulovým ovocem.
Dozvuk:Na mě už trošku moc %, sladce dlouhý, tou silou ale dost vysychá. Až v závěru se výrazněji ozývají dehtové tóny, dřevo a anýz.
Shrnutí:Výborná ostrá whisky, na mě ale možná až trošku moc. Chce si to pohrát s vodou. Je spíše sušší, kořenitá a dřevitá. V core range mi Uigeadail chutná více.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Petr KomáreK »

Ardbeg Corryvreckan 57,1%

Poznámky z ochutnávky vzorku:
Hned po nalití do skleničky se okolo rozvinula vůně kouře z mokré rašeliny. Krásně a jemně ovinula okolí a láká k přivonění ke skleničce. Cítím hlavně rašelinu, spíše vlhkou a čerstvou, krásně se drolící mezi prsty a ve vzduchu se vznáší lehká vůně kouře z hořící rašeliny. Rašelina výrazně dominuje, kouř pouze vůni doplňuje. Silnou a hutnou rašelinu doplňuje těžká sladkost ovoce, doplněná vůní tmavé čokolády. Zcela v pozadí se tam mísí kyselost a slanost, která tak doplňuje ten čichací zážitek. Je to přímo požitek. Překvapivě k procentům nepraští do nosu, vůbec bych jí neřekl přes 57%. Ale vše vkládá do silné rašelino kouřové sladké mocnosti, že i tu vůni můžete ukusovat a žvýkat. A když jsem namlsán tou vůní, tak s prvním douškem dostanu pořádnou kouřovku, tam mi ji teda napálí. Ale tak příjemně, že hned nastavuji tvář pro další. Zdestilovaný kouř, krásně hladivě a smetanově zabalený. Hebce se převaluje na jazyku, velký kouřový oblak ukazuje svoji bohatost a uvolňuje další a další chuti. Olejovitost, výrazné čerstvé dřevo, slanost a to stále promíchávané kouřem, který pomalu ztrácí svoji hebkost, aby v dokončení projevil svoji sílu, kdy ten hebký oblak kouře, který jakoby stále sbíral sílu, pořádně vybuchne a uvolní všechny chutě, které dával před chvílí po kouskách, pořádně najednou. Dlouho a dlouho doznívá rašelina, pomalu odcházející kouř, lehce slané tóny a když to vše odezní, tak šahám po sklence, abych si to zopakoval.
Tahle whisky je výrazně kouřová, ve vůni mi hlavně dominovala výrazná rašelina a sladké těžké ovoce, ale chuť už se nesla v režii kouře a finále už bylo hlavně jeho. Ale není to jen nudný kouř. Tenhle vzorek jsem si ani nerozdělil na dvě části, na pozdější přeochutnání, případně porovnání s ostatními Ardbegy, ten si chci užít hned. A na to porovnávání si koupím láhev. Tenhle za to stojí a stále ještě patří mezi jejich dostupná plnění.

Za vůní Ardbegu, tak hustou, že by se dala krájet a žvýkat. A ještě o kousek dál, když se boříte rašelinou, je ono tajemné místo. A když se na nebi objeví první hvězda, tak se kouř rozestoupí a v něm stojí ONA. Dlouhé černé vlasy jí splívají dolů, stejně tak jako její dlouhé černé šaty, které současně těsně obepínají její postavu a současně jsou natolik volné, že nedokážete určit jejich tvar. Asi je to čarodějka, ale nehodláte utéct, této chcete podlehnout. Nechat se pohltit její silou, její černotou, její krásou. Možná z toho existuje vysbození, ale nechcete o něm ani slyšet. Jen chcete aby k vám vztáhla své ruce a vy se pomalu stali součástí jejích černých šatů, jejího krásného těla.

https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... rryvreckan

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... &ff=ardbeg
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Odpovědět