Ardbeg 10 yo

Odpovědět
FOL_65

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od FOL_65 »

A nezabúdajme, Ardbegy sa kupujú vždy po dve fľaše: one to love and one to drink :D
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Duthoron »

jo jo, ta první padla, druhá je na skříni už rok. Spolu se záložním Taliskerem tvoří lahve poslední záchrany pro případ akutního nedostatku rašeliny v krvi. :D
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Petr »

Já to mám ještě malinko jinak - jedna na vypití, jedna do archivu a jedna na výměnu. A hned je důvod pochtívat množstevní slevu. :liar:
Rog
Znalec
Znalec
Příspěvky: 500
Registrován: 15 srp 2014, 12:42
Bydliště: Košice

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Rog »

Jedna na výmenu... :think: myslíš vymeniť prázdnu fľašku za plnú..? ;)
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od J.K.Ch »

GWC:https://gentlemenswhiskyclub.wordpress. ... rdbeg-ten/
Alkohol:46 %
Aroma:Silná rašelina a citrusy, uzené maso a dehet.
Chuť:Silná rašelina, černý pepř, voskovitost. Na Islay je velmi málo jódová.
Dozvuk:Je velmi dlouhý intenzivní plný kouře a rašeliny.
Shrnutí:Takhle se má dělat whisky. Ačkoliv se jedná o vstupní úroveň Ardbegu, je to skvělý nápoj. Její rašelinovitost je úplně jiná jako například u Lagavulinu 16 Yo nebo Caol Ila 16 Yo, je čistší a voskovější s náznakem citrusů na startu a vysokoprocentní čokolády ke konci. Já jsem si ji zamiloval, ale na první ochutnání to nebyl, avšak první sklenička k tomu stačila.
Body:89
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Hunter »

Ochutnáno v rámci velkého slepého degustačního testu, který pro mě přichystal Nethar. Dostal jsem celkem 19 vzorků o obsahu 30ml, označených pouze čísly. Dopředu jsem věděl jen to, že se jedná většinou o BenRiach, ale že je mezi vzorky i něco z jiných palíren. Dále pak Nethar naznačil, že se mohou některé vzorky i opakovat. Nabízenou výzvu jsem rád přijal a položil tak svou hlavu na pomyslný špalek. Vždyť jak jinak si obhájit své bodování a svůj přístup k hodnocení, než takovým praktickým testem. I když je mi jasné, že vše trefit přesně je prakticky nemožné, protože jednak se chutě a preference mohou v průběhu let maličko měnit, záleží často i na tom, co jste měli k jídlu před testem a nejspíš i náladě a dalších faktorech. Některé lahve v testu byly pro mě premiérové, většinu jsem pak měl jen jako vzorky před několika lety, ale o to to bude zajímavější. Při tipování jsem využíval, krom svých zkušeností a paměti, porovnání se starými recenzemi a degustačními poznámkami, ale to vždy až po sepsání svých dojmů. Po zaslání výsledků mých ochutnávek mi Nethar odtajnil identitu jednotlivých lahví. Ukázalo se, že BenRiach byl z devatenácti vzorků pouze v deseti případech (53%), v devíti případech to byly jiné značky (47%). To, že to bude „většinou BenRiach“, tedy bylo přesně dodrženo. Poměr jiných whisek v testu byl mnohem vyšší, než jsem osobně očekával, a to jsem byl připravený na různé lotroviny. Však se známe. ;) Netharovi patří velký dík za všechny vzorky a možnost si tenhle test projít a sám se přesvědčit, jak moc se můžu nebo nemůžu na své čichové a chuťové buňky spoléhat a následně pak vy na mé recenze.

Nethar 17 Ardbeg 10
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/306
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:Zajímavá směs lehčí rašeliny a citrusů. Působí svěže, štiplavě. Je to vůně spíš jednodušší, ale příjemná. Je sladká i slaná zároveň. (86 b)
Chuť:Nasládlá, trochu řídká. Po polknutí nastupuje udírna. V dozvuku je opravdu pěkně nakouřená, což vyrovnává tu řídkou chuť. Dozvuk táhlý, dlouhý. (86 b)
Body:86
Shrnutí:Bodově sice nic výrazného, ale bavila mě. Tip: Arumaticus Fumosus, nebo něco z řady Fumosus?
Tip dost vedle, ta snaha napasovat to na něco z produkce BR je zjevná. Bodově oproti lahvi z roku 2011 rozdíl bodíku (87).
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
buddha.ps
New-make
New-make
Příspěvky: 201
Registrován: 06 led 2017, 11:20

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od buddha.ps »

Barva:
Aroma:spálená guma z pneumatík nakrájaná na drobné kúsky; guma mokrá; škvárové ihrisko za ktorým je močiar (áno, to v Rudlovej ;) ) po daždi, tlejúce drevo
Chuť:popísať sa nedá, musí sa ochutnať
Dozvuk:dlhý, ostrý dymovo-rašelinový
Shrnutí:Na rozdiel od Laphroaigu do ktorého som sa beznádejne zamiloval po prvom pričuchnutí, cesta k Ardbegu bola trochu dlhšia- spočiatku mi vadila tá gumovosť, zaujímavé že teraz keď sa blížim na koniec fľaše už ju tam až tak necítim. V každom prípade je Ardbeg 10yo skvelé pitie
Uživatelský avatar
xenopus
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1058
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od xenopus »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/90806
Alkohol:46 %
Barva:
Podrobnosti:1l lahev
Aroma:Docela příjemné, hodně kouře, hodně smradu, trochu štiplavé. Samozřejmě kouř, spálená guma, trocha citronové kyselosti.
Chuť:Intenzivní kouř, středně hladká, poněkud štiplavá. Chuť útočí od samého začátku, žádný ostych. Kouř, saze, nasládlost.
Dozvuk:Dlouhý, intenzivní, kouřový. Kouř, lehce čokoláda, uzené šproty a náznak černé kávy. Opět trocha té nepříjemné gumy.
Shrnutí:Moje třetí dopitá lahev Ardbegu desítky. Tahle litrovka mě před posledními Vánoci stála 1098,-, což je, myslím, krásná cena. Desítku mám z dřívějska zafixovanou jako trochu lepší, než jak dopadla tato verze - buď už jsem holt zmlsaný, nebo si to po letech tak dobře nevybavuju anebo se opravdu tento batch moc nepovedl - smrdí to po gumě a kouř není aspoň ve vůni moc vyvažovaný citrusy; v chuti už je to ale výraznější, prostě tak, jak jsem na to u Ardbegů zvyklý.
V několikerém přímém srovnání s Kilchomanem Machir Bay prohrál vždy, řečí bodů 85:86,5, takže nic výrazného.
Body:85
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od salam15 »

Aroma:Lehčí/jemnější než souběžně porovnávaný Auriverdes, ale jinak je dost podobné, co u něj, tj. kouř, guma a asfalt se sladkým koncem, který ale tolik nezavání dezertním vínem. Každopádně citrony, které mám s desítkou celkem neodmyslitelně spojené, tu dnes necítím,
přestože ještě minulý týden tu nepochybně byly. Po delším čase (5 minut) aroma spíše vadne (narozdíl od Auriverdese a Uigeadailu) a mizí, to je trochu zklamání a jsem zvědav, jak to bude příště v rámci slepého testu.
Chuť:Sladká citronová rašelina, přecházející do chuti dřevěného uhlí, tabáku a dřeva, ale bez nepříjemné hořkosti. Při finálním přechutnání po Uigeadailu mi tělo přijde tenké až slaboučké s výraznou chutí jablek.
Dozvuk:Příjemně dlouhý, trochu dřevitý, ale příjemně
Shrnutí:Testoval jsem dnes proti sobě tři lahve ze stáje dr. Billa - Auriverdes, 10 yo a Uigeadail. Tentokrát nikoliv na slepo - to si dáme příště a jsem upřímně zvědav, jak to skončí.

Desítka se umístila na posledním místě, když už na začátku mi přišla jako suverénně nejjednodušší whisky ze všech tří a s nejslabší vůní. Ale je pravda, že vliv mohlo mít mé tradiční podzimní trochu narýmované rozpoložení, protože jsem tentokrát moc vůní "nechytil". Poté, co jsem přechutnal Uigeadail, mi přišla jako opravdu fádní, skoro bez chuti, jen s kouřovým nasmrádlým koncem zrajících sýrů. V tom ji porazil Auriverdes, u něhož jsem ve stejné situaci vnímal stále několik vrstev chutí.

V hodnocení poměru cena/výkon je to ale samozřejmě trochu jinak - tam Auriverdes končí poslední s ohledem na svou omezenost a jeho cenu. Taky vám rozhodně neposkytne dvakrát tak dobrý zážitek oproti desítce, která stojí méně než polovic. Uigeadailu bych dal ale i v téhle kategorii první příčku, je to fakt dobrý pití a s ohledem na sílu nestojí zase tak moc.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Torrez
New-make
New-make
Příspěvky: 177
Registrován: 20 led 2017, 20:04

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Torrez »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/306
Alkohol:46 %
Velikost:Celá láhev
Aroma:Decentní kouř, dřevo i hlína, trochu zatuchlé,mořský vzduch. Když vyvětrá kouř je znát desinfekce.
Chuť:Ostrá, kyselá, plná, vše zabaleno v kouři a slanosti.
Dozvuk:Dlouhý, mocně kouřový, tabákový.
Shrnutí:Je to síla, na mě až moc. Více mi vyhovoval třeba charakter Bowmoru. Kouřovostí bych srovnal s Port Charlotte. Jinak mě překvapila světlá barva whisky a plusové body dávám za funkční tvar láhve s dolíčkem.
Odpovědět